“Bu hafta vizyona giren filmlere kısa bir bakış”

Bu hafta sinemalarda dört yeni film birden vizyona giriyor ve bu aralarında Türk yapımı ödüllü bir film de ye almakta. Şimdiden herkese iyi seyirler…

11’e 10 Kala / 11’e 10 Kala

11e-10-Kala2009 Türkiye yapımı olan dram türündeki filmin senaristi ve yönetmeni Pelin Esmer. Oyuncuları ise Nejat İşler, Mithat Esmer, Tayanç Ayaydın, Laçin Ceylan, Savaş Akova ve Sinan Düğmeci.

Tutkulu bir koleksiyoncu ile bir apartman kapıcısının öyküsü. Mithat Bey, Emniyet Apartmanında oturan emekli bir memurdur. Hobi olarak başladığı koleksiyonculuk emekli olduktan sonra vazgeçemediği bir tutku halini almıştır. Ali ise aynı apartmanda kapıcılık yapmaktadır. Bu dünyaları birbirinden tamamen farklı iki insanın hayatı bir gün aynı amaç etrafında kesişir: Apartman sakinleri olası bir deprem tehlikesine karşı apartmanı yıktırıp yeninden inşa ettirmek isterler, ancak Ali ve Mithat Bey buna karşı tek insanlardır. Diğerleri tarafından terkedilmiş apartman, ikisinin ortak kaderi olmuştur.

Pelin Esmer’in ilk uzun metrajlı filmi olan 11’e 10 Kala 16. Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü alırken, En İyi Film Ödülü’nü de Köprüdekiler adlı yapımla paylaşmıştı.

Imdb Puanı: 7.4/10
Websitesi: www.11e10kala.com

Kadın Aklı Erkek Aklı / The Ugly Truth

Kadin-Akli-Erkek-Akli2009 ABD yapımı romantik komedi türündeki filmin yönetmenliğini Robert Luketic üstlenmiş, senaryosunu ise Kirsten Smith ele almış. Oyuncu kadrosunda ise Katherine Heigl (Abby), Gerard Butler (Mike), Bree Turner (Joy , Eric Winter (Colin), Nick Searcy (Stuart) ve Jesse D. Goins (Cliff) yer alıyor.

Abby televizyonda bir sabah programının yapımcılığını yapıyordur. Reytingler düşünce programı Mike sunmaya başlar. Erkekler hakkında ipuçları veren bölüm yüksek reyting alınca Mike kanaldaki yeri sağlamlaşır. Bu durum Abby için kariyeri bakımından oldukça risklidir ve ikisi bir anlaşma yapar. Bekar olan Abby kendisi gibi bekar olan komşusuyla tanıştığında doğru hamleleri atabilmek Mike’dan yardım alır. Ancak sonuç istenildiği gibi geçekleşmezse Mike işi bırakacaktır. Fakat bu süreçte olaylar pek de planlandığı gibi ilerlemez, ikisi de birbirlerine farkında olmadan aşık olmak üzerededirler.

Imdb Puanı: 6.6/10
Websitesi: www.theuglytruth-movie.com

Suretler / Surrogates

Suretler2009 ABD yapımı aksiyon bilim kurgu türündeki yönetmeni Jonathan Mostow. Robert Venditi’nin aynı adlı kitabından senaryolaştıran ise Michael Ferris. Oyuncular ise Bruce Willis (Ajan Greer), Rosamund Pike (Maggie Greer), Radha Mitchell (Ajan Peters), Ving Rhames (Komiser), Michael Cudlitz (Colonel Brendon) ve Helena Mattsson (JJ).

FBI’ya bağlı olan Ajan Greer ve Ajan Peters bir üniversite öğrencisinin gizemli cinayetini araştırmakla görevlendirilmişlerdir. Öldürülen öğrencinin, suret olgusunun yaratıcısıyla ilişkisi vardır. ileri teknoloji ürünü olan suret olgusu insanların kendilerinin birebir ve kusursuz robot versiyonlarını üretebilen bir sistemdir. Sağlıklı, iyi görünümlü olan uzaktan kumandalı suretler günlük hayatta insanların yerini alırken, insanlar da evlerinden çıkmadan güvenli ve huzurlu bir şekilde hayatlarına devam etmektedirler. Ancak bu iki gözüpek ajanın cinayeti çözmeyi çalışırken asıl aşmaları gereken önemli bir sorun vardır: suretlerle dolu bir dünyada kim gerçektir ve kime güvenebilirsiniz?

Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi filminin de yönetmeni olan Mostow’un bu yeni filmi Türkiye’de tüm dünya ile aynı günde vizyona giriyor.

Imdb Puanı: 7.5/10
Websitesi: chooseyoursurrogate.com

Ricky / Ricky

Ricky2009 Fransa-İtalya ortak yapımı olan dram komedi türündeki film senaryosu ve yönetmenliği François Ozon’a ait. Oyuncuları ise Alexandra Lamy (Katie), Sergi López (Paco), Mélusine Mayance (Lisa) ve Arthur Peyret (Ricky).

İngiliz yazar Rose Tremain’in Moth adlı kısa öyküsünden sinemaya uyarlanan filmin konusuna gelince; Katie ve Paco sıradan bir hayatları olan iki insandır ve ilk tanıştıklarında sihirli bir şekilde birbirlerine aşık olurlar. Bu iki sıradan iki insanın Ricky adında sıradışı bi bebekleri olur ve Ricky anne babasının hayatına yeni boyut kazandıracaktır.

Imdb Puanı: 6.1/10
Websitesi: www.rickylefilm.com

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: