“Fallout ve ölümsüz introları”

pipboyZamanının çok ötesinde olan ve hala oynayanların hatıralarında güzel izler bırakmış olan Fallout serisinin ilk oyunu 30 Eylül 1997’de yayınlanmıştı. Nükleer Savaş Sonrası Rol Yapma Oyunu olarak da tanıtılan Fallout barındırdığı başarılı rol yapma sistemi ve güzel hikayesiyle rol yapma oyunlarının sadece kılıç ve büyülerden oluşmayabileceğini de kanıtlamıştı. Zaten oyunun arkasında da dönemin efsanelerini (hala öyleler) yaratan Black Isle vardı. Oyunun başarısının ardından da 1 yıl içerisinde devamı geldi ve daha da geniş özgürlükler ve sınırsız bir oynama imkanı sağlıyordu. Fallout 2 ile, ilk oyunda su çipini bulmak için çıktığımız Vault 13’e geri döndüğünde kabul edilmeyen karakterimizin kurduğu şehirde başlayan kıtlık nedeniyle GECK’i bulmak için tekrar Vault 13’e dönüş yapıyorduk. Elbette çok büyük bir başarı elde etti oyun ve tam 10 yıl boyunca devamı gelmedi. Geçen sene aradan geçen 10 yıldan sonra da Bethesda imzasıyla Fallout serisi geri döndü. Ama bu ayrı bir hikaye ve biz bundan daha önceki bir yazıda bahsetmiştik.

Oyunun sınırsız güzellikleri içerisinde sanıyorum benim en sevdiğim noktalardan birisi ise her zaman oyunun mükemmel müzikler ve 40-60 yılları arasını kapsayan güzel şarkıları olmuştu. Bu özelliği yıllar sonra Bethesda’da bozmadı ve üçüncü oyunda da klasikleşmiş şarkılar yer aldı. Zaten oyunun introsunda bile bu eskiye olan saygı duruşu en üst seviyede sunulmuştu. Bu arada intro demişken her üç oyununda mükemmel derecede güzel introları olduğuna inanıyorum ve bu üç introda da arka fonda üç güzel şarkı çaldı.

İlk oyun hazırlanırken yapımcılar Ink Spots’un “I Don’t Want to Set the World on Fire” adlı şarkısını kullanmak istemiş ancak lisans problemleri nedeniyle kullanamamışlardı. Bunun sonucunda da karar aynı grubun “Maybe” isimli şarkısı yönünde tercih edilmişti. İkinci oyunun introsunda ise ilk defa 1962 yılında seslendirilen bir Louie Armstrong şaheseri olan “A Kiss to Build a Dream On” seçildi. Fallout yıllar önce lisans problemleri nedeniyle kullanamadığı şarkıya ise tam 10 yıl sonra kavuştu ve üçüncü oyunun introsunda bu şarkı yer aldı. Her üç oyununda son derece yaratıcı ve başarılı introları var ancak benim favorim Fallout 2’den yana.

İşte oyun tarihinin belki de en güzel introlarından üç tanesi ve arka fonda çalan 3 güzel şarkı. Hepsi birbirinden farklı olsa da aslında hepsinin tek bir mesajı var ki o da zaten Fallout’un anafikriydi: “War, war never changes”

Fallout – The Ink Spots – Maybe

Fallout 2 – Louie Armstrong – A Kiss to Build a Dream On

Fallout 3 – The Ink Spots – I Don’t Want to Set the World on Fire

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: