“Bu hafta vizyona giren filmlere kısa bir bakış”

Kalabalık bir yeni vizyon haftası başlıyor. Bu hafta vizyona giren filmlerden üç tanesi Türk yapımı. Bunlardan dikkati çeken ise merakla beklenen Çağan Irmak imzalı “Karanlıktakiler”. Sonbaharın kendini iyice hissettirdiği bu serin günlerde herkese iyi seyirler…

Karanlıktakiler

Karanliktakiler2009 Türkiye yapımı psikolojik gerilim türündeki filmin senaristi ve yönetmeni Çağan Irmak. Oyuncuları ise Derya Alabora (Umay), Erdem Akakçe (Egemen), Meral Çetinkaya (Gülseren) Şebnem Dilligil, Rıza Akın Merih Atalay Durul Bazan, Savaş Akova, Pınar Töre, Gülriz Şirinyan ve Hilal Özbay, Güner Özkul.

Issız Adam’dan sonra Çağan Irmak’ın merakla beklenen yeni filmi bir anne oğul hikayesini anlatıyor. Egemen bir reklam ajansında çalışan ve annesi Gülseren’le birlikte yaşayan genç bir adamdır. Gülseren ise genç yaşlarda yaşadığı travmanın etkisiyle evin dışına çıkmayan bir hayat süren oğluna bağlı, oğlu olmadan yapamayan ve psikolojik problemleri olan bir yaşını almış bir kadındır. Egemen’in ise annesiyle birlikte yaşadığı cehennemden tek kurtuluş noktası çalıştığı reklam şirketi ve ilgi duyduğu patronu Umay’dır.

Websitesi: http://karanliktakiler.com/main.html

Kampüste Çıplak Ayaklar / Kampüste Çıplak Ayaklar

Kampuste-Ciplak-Ayaklar2009 yapımı Türkiye, Fransa ve Hindistan ortak yapımı dram türündeki filmin senaryosunu Cansel Elçin ve Meltem İnan birlikte yazmış, yönetmenliğini ise Cansel Elçin üstlenmiş. Oyuncu olarak bir çok Türk ve Fransız yapımında yer alan Elçin’in yönetmen olarak ilk filmi. Filmin oyuncu kadrosunda ise Ezgi Asaroğlu, Melza Burcu İnce, Damla Sönmez, Türkü Hazer, Ahmet Olgun Sünear, Emrah Akduman, Güven Kütük, Cansel Elçin, Laçin Ceylan ve Nihat İleri.

Adında da anlaşılacağı üzere filmin hikayesi İstanbul’da bir üniversitede geçmektedir. Hintli bir kız olan Şiva İstanbul’da bir üniversite eğitim almaya başlar. Kıyafeti ve görünüşüyle herkesten farklı olan kızla sınıf arkadaşları ilk başta alay ederşer. Ancak farklı bir kültürden olmanın verdiği farklı bakış açısıyla zamanla herkesin arkadaşı olup sorunlarına yardımcı olacaktır.

Websitesi: http://kampusteciplakayaklar.com

Acı

Aci2009 Türkiye yapımı dram türündeki filmin senaryosu ve yönetmenliği Cemal Şan’a ait. Oyuncuları ise Nesrin Cavadzade ve Erol Demiröz.

Erzincan’a bağlı iki bin metre yüksekliğindeki bir dağ köyünde ve kış şartlarında çekilen filmin hikayesi kuşak çatışması yaşayan dede torum ilişkisini anlatıyor. Filmde, iki apayrı insan, iki apayrı oyunculuk anlayışı, iki apayrı dünya bir araya geliyor. Filmdeki başarılı oyunculuğuyla Nesrin Cavadzade Bursa ve Erzurum’da düzenlenen film festivallerinden En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü aldı.

Matrak Adamlar / Funny People

Funny-People2009 ABD yapımı komedi türündeki filmin senaristi ve yönetmeni Judd Apatow. Oyuncuları ise Adam Sandler (George Simmons), Seth Rogen (Ira Wright), Leslie Mann (Laura), Ken Jeong (Davey’s Dad), Eric Bana (Clarke) ve Jonah Hill (Leo).

George Simmons ünlü bir stand-up ustasıdır. Kan dolaşımı bozukluğuna bağlı bir ölümcül hastalığa yakalandığını öğrenir ve bir yıldan az ömrü kalmıştır. Ira Wright ise ümit vaadeden genç bir stand-up komedyenidir ve George’u kendisine örnek almaktadır. Bir gün aynı kulüpte ikisi de stand-up yapar. George Ira’nın yeteneğini fark eder ve ona asistanı olmasını teklif eder. Böylelikle George’un hayatına giren Ira, zamanla asistandan çok George’un arkadaşı olur.

Imdb puanı: 7.3/10
Websitesi: http://funnypeoplemovie.com

Oyuncu / Gamer

Oyuncu2009 ABD yapımı bilim kurgu aksiyon türündeki filmin senaryosu ve yönetmenliği iki isme ait: Brian Taylor ve Mark Neveldine. Oyuncuları ise Gerard Butler (Kable), Amber  Valletta  (Angie), Michael C. Hall (Ken Castle), Kyra Sedgwick (Gina Parker Smit), Logan  Lerman  (Simon) ve Alison Lohman (Trace).

Ken Castle toplumdan uzak bir yaşam süren milyarderdir ve Slayers adında çok oyunculu bir online oynanan oyun yaratmıştır. Slayers oyuncularına isteklerini ve fantazilerini tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirebilme ve popüler bir kişi haline gelme imkanı sunan bir oyundur. Slayers’ın bir özelliği insanları insanları oynamasıdır. Kable Slayers’ın yıldızı ve kült kahramanı haline gelen 1 numaralı oyuncusudur. Fakat Kable yalnız değildir, rock yıldızı statüsündeki Simon Kable’ın zaferinin arka yüzüdür. Özgür iradesi dışında savaşmaya zorlanan Kable oyundan kaçabilmek için hayatta kalmak zorundadır.

Imdb puanı: 6.1/10
Websitesi: http://gamerthemovie.com

Ölümcül Tuzak /The Hurt Locker

The-Hurt-Locker2008 ABD yapımı bir savaş filmi. Filmin senaryosu Mark Boal’a ait, yönetmenliğini ise Kathryn Bigelow üstlenmiş. Oyuncuları arasında ise Jeremy Renner (William James), Anthony Mackie (JT Sanborn), Brian Geraghty (Owen Eldridge), Guy Pearce  (Matt  Thompson), Ralph Fiennes (Ekip Lideri) ve David Morse (Albay Reed) yer alıyor.

Filmin hikayesi Irak’ta geçmektedir. Elit askerlerden oluşturulan bir birlik, herkesin olası bir düşman ve her nesnenin de ölümcül bomba riski taşıdığı Irak’a, sıcak savaş devam ederken bombaları imha etme göreviyle gönderilir. Takım lideri William James, hem bu yaygın bombalardan hem de psikolojik ve duygusal etkilenmelerle uğraşmaktadır. James’in iki askeri kendini cürretkarca savaşın ortasına atar. James ise ölümü aldırmadığı için askerlerine yardıma gider. Yeni vahşi liderini korumaya çabalayan adamlar, şehri kaosa sürekler.

Imdb puanı: 8.0/10
Websitesi: http://thehurtlocker-movie.com

Son Veda / Okuribito / Departures

Okuribito2009 Japonya yapımı dram türündeki filmin senaryosunu Kundo Koyama, yönetmenliğini ise Yojiro Takita üstlenmiş. Oyuncuları ise Masahiro Motoki (Daigo Kobayashi), Tsutomu  Yamazaki (Ikuei Sasaki), Ryoko Hirosue (Mika Kobayashi), Kazuko Yoshiyuki (Tsuyako Yamashita), Kimiko Yo (Yuriko Kamimura) ve Takashi Sasano (Shokichi Hirata).

Çello çaldığı orkestra dağıldığında, Daigo KOBAYASHI müzik kariyerine veda eder ve karısı Mika ile kuzeydoğudaki Yamagata Bölgesi’ndeki memleketine döner. İyi iş koşulları sunan bir ‘yardımcı aranıyor’ ilanı görür. Turizm acentesi olduğunu varsayarak görüşmeye gittiği ofisin arka duvarına yeni tabutlar dizilmiştir. Şirketin sahibi olan Sasaki, Daigo’nun özgeçmişine şöyle bir bakarak işe alır. Bu noktada Daigo şirketin tam olarak ne iş yaptığını sorar ve iş tanımında cesetlerin yakılmadan önce törensel olarak ‘tabutlanmasının’ yer aldığını öğrenir. Tereddüt eder ancak Sasaki işi alması için onu zorlayınca kabul eder ve Mika’ya işe ‘törenlerin’ dahil olduğunu söyler. Bu şekilde Yamagata’da Hirano civarında Sasaki’yle yolculuk etmeye başlar.

Imdb puanı: 8.2/10
Websitesi: http://departures-themovie.com

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: