“Bu hafta vizyona giren filmlere kısa bir bakış”

Kış ayları yaklaştıkça vizyona giren filmlerin sayısında da gözle görülür bir artış gerçekleşti. Bu hafta tam 6 yeni film sinema salonlarında olacak. Bakalım siz hangisini tercih edeceksiniz.

Uzak İhtimal / Uzak İhtimal

Uzak-Ihtimal2008 Türk yapımı olan romantik komedi türündeki filmin yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun, senaryosu ise Görkem Yeltan ve Tarık Tufan’a ait. Oyuncuları ise Görkem Yeltan (Clara), Ersan Ünsal (Yakup) ve Nadir Sarıbacak (Musa).

Musa, İstanbul Galata’da küçük bir camiye tayini çıkan bir müezzindir. Lojman olarak kullandığı dairenin karşısında ise Clara adında rahibe adayı genç bir bayan oturmaktadır. Yakup da aristokrat bir aileden gelen ve sahaflık yapan bir İstanbul’ludur. Yıllar önce birlikte yaşamış olduğu kadın olan kızının izini aramaktadır. Musa, zamanla Clara’ya aşık olur ve Yakup’la olan arkadaşlığı onu bambaşka bir dünyaya sahaflar dünyasının içine çeker. İstanbul’daki bu yeni hayatında Musa farklı dünyalarla karşılaştıkça hayat görüşü de değişmeye başlar.
Film, yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un ilk sinema filmi ve Rotterdam Film Festivali’nden “Kaplan” ödülü alarak, bu festivalden ödül alan ilk Türk filmi oldu. Film, aynı zamanda bu yıl 46.sı düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde de uzun metrajlı filmler arasında yarışmakta.

Imdb Puanı: 8.4/10
Websitesi: http://wrongrosary.com

Mazi Yarası / Mazi Yarası

Mazi-Yarasi2009 Türk yapımı olan dram türündeki filmin senaristi ve yönetmeni geçtiğimiz Temmuz ayından hayata veda eden Ersin Pertan. Oyuncuları ise Nilüfer Açıkalın, Erkan Taşdöğen, Mehmet Çepiç, Algı Eke, Alp Tuğhan Taş, Barbaros Alkan, Hilal Çelenk, Murat  Yener  Yıldırım, Gülter Akcan, Utkan Özüpak, Refik Öztürk ve Oral Günüç.

Aldatma, terk edilme, intikam, masumiyet, pişmanlık ve bağışlama temalarıyla örülü bir aşk hikayesi… Samiye ve oğlu İsmail Anadolu’da, Hasköy kasabası kırsalında 240 dönüm arazi satın alırlar. Bu haber belediye başkanı Refik’in kulağına gelir. Herkes meraklanır. Samiye’nin çok büyük bir holdingin sahibi olduğu ortaya çıkar ve Refik’i onu geçmişten tanımaktadır. Samiye’nin neden döndüğü ve Refik’in arazinin satışına onay verip vermeyeceği merak edilirken İsmail, Refik’in kızı Sevda’ya aşık olur ve bu Refik‘i telaşa sokar.

Websitesi: http://www.maziyarasi.com/

Ersin Pertan Hakkında:
1943 Haskova, Bulgaristan doğumlu olan Persan 1950 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a göçtü.1971 yılından itibaren çeşitli gazete ve dergilerde sinema yazarlığı ve film eleştirmenliği yaptı. 1981 yılında da set fotoğrafçılığı ve yönetmen yardımcılığı görevlerine başlamış oldu. 2002 yılında Film Yönetmenleri Derneği’nde (FİLMYÖN) başkanlık yaptı. 2003 yılında Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği’ne (SETEM) başkan seçildi. 2009 Temmuz ayında geçirdiği beyin enfarktüsü sonucu hayatını kaybetti.

Yönettiği Filmler:
Mazi Yarası (2009), Bir Sinema Aşığı: Giovanni Scognamillo (Belgesel -2008), Aşk Filmleri Yönetmeni: Orhan Aksoy (Belgesel-2006), Akad Sineması (Belgesel-2005), Şarkıcı (2001), Acı Gönül (1999), Kuşatma Altında Aşk (1997), Tersine Dünya (1993), Kurt Kanunu (1991).

Zaman Yolcusunun Karısı / The Time Traveler’s Wife

Zaman-Yolcusunun-KarisiAudrey Niffenegger’in çok satanlar listesine giren aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan romantik ve bilimkurgu türündekiABD yapımı filmin yönetmeni Robert Schwentke, senaristi ise Bruce Joel Rubin. Oyuncuları arasında ise Clare Abshire rolünde Rachel McAdams, Henry DeTamble rolünde Eric Bana, Gomez rolünde Ron  Livingston, Genç Clare rolünde Brooklynn Proulx, Richard DeTamble rolünde Arliss Howard, Alba rolünde Hailey McCann, rolünde Dr. David Kendrick Stephen Tobolowsky ve Genç Henry rolünde Alex Ferris yer alıyor.

Filmin konusu ise adından anlaşılacağı üzere zamanda yolculuk yapan bir adam ve onun karısı üzerinde ilerliyor. Henry Chicago’da yaşayan bir kütüphanecidir. Genetik bir bozukluk sonucu istem dışı olarak zamanda yolculuklar yapar ve bu yolculuklarda ortalıktan kaybolur. Bu farklı zamanlara yaptığı yolculukların birinde gelecekte eşi olacak Clare’ın 6 yaşındaki haliyle tanışır. Ressam olan Clare, yıllar sonra tekrar karşılaştıklarında Henry ile evlenir. Henry’in aniden ortadan kaybolmalarıyla başedebileceğini düşünen Clare, evlilikleri ilerledikçe ve yalnız kalmaları arttıkça Hnery’e olan aşkını sorgulamak zorunda kalır.

Imdb Puanı: 7.3/10
Websitesi: http://thetimetravelerswifemovie.com

Aşkın (500) Günü / 500 Days Of Summer

Askin-500-Gunu2009 yapımı romantik komedi türündeki filmin yönetmeni Marc Webb, senaryosu ise Scott Neustadter ile Michael H. Weber’e ait. Oyuncuları arasında ise Joseph Gordon-Levitt (Tom Hansen), Zooey Deschanel (Summer Finn), Geoffrey Arend (McKenzie), Chloe Moretz (Rachel Hansen), Matthew Gray Gubler (Paul) ve Clark Gregg (Vance) yer alıyor.

Genç bir adam aşka inanmayan bir genç kıza aşık olur… Tom, Summer Finn’i ilk gördüğü an aşık olur ve hayatının bundan sonra geri kalan kısmını bu kızla geçirmesi gerektiğini biliyordur. Fakat bu kolay olmayacaktır, çünkü Summer’ın aşka ve ilişkilere inancı yoktur.

Imdb Puanı: 8.3/10
Websitesi: http://foxsearchlight.com/500daysofsummer

Akamas / Akamas

Akamas2006 Türkiye-Macaristan-Yunanistan ortak yapımı olan belgesel dram türündeki filmin senaristi, yönetmeni ve yapımcısı Panikos Chrissanthou. Oyuncuları ise Christopher  Greco  (Omeris), Agni Scott (Rhodou), Michalis Terlikkas (Şair/ Balıkçı) ve Thodoris  Michailides  (Naim).

Ömeris, vatanının masum yıllarından Kıbrıslı Rumlarla birlikte büyümüş bir Kıbrıslı Türk gencidir. İnsanlar birbirlerine Türk veya Rum, Müslüman veya Hristiyan deseler de aslında aralarında bir fark olmadığı düşüncesine sahiptir. Kıbrıslı bir Rum kızına aşık olduğunda ise etrafındaki dünyanın beklediği gibi olmadığının farkına varır. Ne yazıkki aşk oyunu hep acı doludur ve Ömer kızın kalbini kazanmak için bir yol bulmak zorundadır. Kendi hayatına müdahale eden fanatizm saçmalığıyla savaşıp onu ezmek zorundadır.

Imdb Puanı: 5.3/10
Websitesi: http://www.akamas-film.com/en_thefilm.shtml

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: