“Devlet Tiyatroları sahnelerinde: Sokrates’in Son Gecesi”

Devlet tiyatroları Ekim ayında sezonu açtı. 6 TL ödeyip (indirimli 4 TL) bir tiyatro oyunu seyredebiliyorsunuz. Fiyatlar böyle uygun olunca iki üç hafta önceden bile bilet bulmak zor bir hale dönüşüyor. Biletleri tiyatro gişelerinden temin edebileceğiniz gibi internetten de satın alabiliyorsunuz. Tiyatroseverlere böyle bir kolaylık sunuluyor. Haliyle tiyatroya gitmemek için bir bahaneniz de kalmıyor.

Aslında benim yoğun iş temposu gibi bir bahanem vardı. Gerçi meslek gereği tiyatroyu yakından da takip etmem gerekiyor. Ne de olsa daha sezonun başı, geçen sezondan devam eden oyunların çoğunu da izlemiştim bahanesiyle tiyatroya gitmeyi bu ay da erteliyordum.

Bir hafta içi öğle vakitlerinde iş yerindeyken çok samimi bir arkadaşım beni telefonla aradı, akşam için planım yoksa elinde fazla tiyatro bileti olduğunu söyledi. Bu vesile ile yeni sezonda bir oyun izleme fırsatım oldu.

İstanbul Devlet Tiyatroları’nın AKM ve Taksim Oda Sahnesi geçen sene kapandıktan sonra oyunlar Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki iki sahnede oynanmaya devam ediyor. Devlet tiyatrolarının AKM’deki sahnesinin kapanması gerçekten büyük kayıp oldu, çünkü Cevahir’deki iki salon da kapasitesi bakımından oldukça küçük. Takip edenlerin de bileceği gibi AKM sahnesi tadilatta olduğu için kapalı ancak Taksim Oda Sahnesi’nin kira süresi dolduğu ve mülk sahibi tarafından kontratının yenilenmemesinden dolayı maalesef bir daha açılmayacak.

Gelelim arkadaşlarla gittiğimiz oyundan bahsetmeye. Sokrates’in Son Gecesi, Bulgar yazar Stefan Tsanev’in kaleme aldığı oyunun Türkçe çevirisi İsmail Bekir Ağlagül’e ait. Oyunun yönetmeni Metin Belgin, dekor ve kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu. Oyuncu kadrosu Sokrates rolünde M. Ali Kaptanlar, gardiyan rolünde Mustafa Uğurlu ve Sokrates’in karısı rolünde Melek Baykal’dan oluşuyor.

Antik Yunan filozofu Sokrates, Atina senatosu tarafından ölüme mahkum edilir. Sokrates’in son gecesi, zehir içirerek infazını yapacak olan hapishanenin gardiyanı için büyük bir fırsattır. Ünlü filozofun son anlarına tanıklık etmiş olacaktır. İnfaz vaktinin gelmesini beklerken gardiyan ve Sokrates arasında politika, iktidar, demokrasi, monarşi, adalet üzerine bir tartışma yaşanır. Tartışmanın şekli Sokrates’in karısının gelmesiyle değişir ve Sokrates’le gardiyan birbirlerinin yerlerine geçerler. Gardiyan parmaklıkların ardında dururken hiç ummadıkları bir olay yaşarlar ve infaz farklı bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Oyun, gardiyanı canlandıran Mustafa Uğurlu’nun sahneye girerek başladığı monoloğun ardından Sokrates’i canlandıran M. Ali Kaptanlar’ın dekorun arkasından öne çıkarak gardiyanla birlikte diyaloğa katılmasıyla devam ediyor. Gardiyan ve Sokrates arasındaki geçen konuşmalardan hikayenin konusunu anlayabiliyorsunuz. Ancak konuşmalar devlet, halk, adalet, hukuk, demokrasi, yöneticileri, yönetilenler hakkında bir tartışmaya dönüşürken, ister istemez zihninizde bugünkü dünya, Türkiye ve yaşam koşullarına bir gönderme yapıyorsunuz.

Oyunun ortalarına doğru Sokrates’in karısı rolünde Melek Baykal’ın sahnede yer almasıyla birlikte hikaye hareketlilik kazanmaya başlıyor. İki erkek arasında geçen idealize edilmeye yönelik ve bir kısır döngü gibi kendi etrafında dolanan düşünceler doğrultusunda ilerleyen karşılıklı konuşmaların ortasında bir kadının belirmesiyle ideal olan gerçekler yerine olması ve yapılması zorunlu olan gerçeklerin çarpışmasına tanık oluyoruz.

İki erkek arasında süre giden inatlaşma sonucunda olaylar iyi yöne doğru gidebilecekken bambaşka bir durumla karşı karşıya kalırlar. Mustafa Uğurlu ve M. Ali Kaptanlar’ın başarılı oyunculukların yanı sıra Melek Baykal’ın oyuna kattığı dinamizmi ile düşündüren ve beğenilen bir performans ortaya çıkıyor.

Zaman zaman dekor ve ışığın fazlasıyla hareketliliği yoğun diyaloglar ve uzun cümleler arasında seyircinin dikkatinin dağılmasına neden olsa da Sokrates’in Son Gecesi, bu sezonun iyi oyunları arasında yer alıyor.

Keyifli seyirler 🙂

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

4 Yanıt ““Devlet Tiyatroları sahnelerinde: Sokrates’in Son Gecesi””

  1. You have a good blog, interesting. More about the Lake can read at
    SlavnoeMore in Russian.
    I would be glad if the information is helpful

  2. Güzel bir oyun.Dekor,kostümler ve oyun görülmeye değer.

  3. Fotoğraflardan oyun oldukça güzel görünüyor.

  4. Harika bir geceydi emeği geçenlerin eline sağlık. Çok teşekkürler…

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: