“Köpeklerde Beslenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları”

Köpeğim neden dengeli beslenmeli?

Köpekler sağlıklı yaşamak için en az 39 çeşit besin maddesine ihtiyaç duyarlar. Bu besinler amino asit, yağ, vitamin ve mineral içerir. Besinler köpekler tarafından kabul edilebilir olmalıdır. Bu besin maddelerini içeren mamalar köpekler tarafından yenibilmesi için lezzetli olmalıdır. Son olarak; en önemli besin maddesinin “su” olduğunu unutmayalım. Köpekler için daima temiz su bulundurulmalıdır.

Proteinler köpek beslenmesinde ne kadar önemlidir? Bazı proteinler diğerlerinden daha mı iyidir?

Proteinler amino asitler tarafından oluşturulur ve bu amino asitler de kas, tüy, der, ve enzimlerin oluşumunda rol oynarlar. Öyleki proteinler amino asitlerin tek kaynağıdır. Genellikle yumurtadaki protein en iyi olarak söylenir. Hayvansal proteinler genelde bitkisel proteinlerden daha iyidir. Birçok yiyecek yeterli seviyede amino asit üretebilmek için dengeli miktarda hayvansal ve bitkisel protein ihtiva eder.

Karbonhidratlar köpeğin beslenmesinde ne kadar önemlidir? Bazı karbonhidratlar diğerlerinden daha mı iyidir?

Karbonhidratlar genellikle mısır , pirinç, buğday, arpa, yulaf gibi bitkisel gıdalarda bulunur. Tam olarak çok gerekli olmasa da karbonhidratlar genellikle köpek mamalarında mevcuttur çünkü karbonhidrat enerjinin temel kaynağıdır. Fakat unutmamak gerekirlidirki Köpeklerin sindirim sistemi tahılları sindirmek için uygun değildir.

Yağlar köpek beslenmesinde ne kadar önemlidir? Bazı yağlar diğerlerinden daha mı iyidir?

Yağlar köpek beslenmesinde 3 önemli rol oynar. İlk olarak, enerji sağlarlar. İki, besinlerin daha lezzetli olmasını sağlar ve çabuk çürümelerini önler. Son olarak; Daha sağlıklı tüyler ve deri için yağ asitleri içerirler.

Bütün köpek mamaları köpeğin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri içerir mi?

Köpek mamalarındaki tüm vitamin ve mineraller mamanın üzerindeki etikette yazılıdır. Bunun için etiketteki besin değerlerini dikkatlice kontrol etmeniz gerekir.

Köpeğime vitamin ve mineral takviyesi yapmalımıyım?

Eğer köpeğinizi dengeli vitamin ve minarel içeren köpek maması ile besliyorsanız bu gereksizdir. Hatta zararlı bile olabilir. Fakat bazı hastalık, stres veya tıbbi durumlarda veteriner tavsiyesi ile alınabilir.

Köpeğimi ne kadar beslemeliyim?

En iyi besleme yöntemi köpek mamalarında yazılı olan miktarlardır. Besleme miktarı köpeğin yaşına, kilosuna ve aktivite durumuna göre değişiklik gösterir. En iyi yöntem köpeğinizi düzenli olarak tartarak kilo aldığında miktarı düşürmek, kilo kaybında ise miktarı arttırmaktır.

Köpeğimi ne kadar sıklıkla beslemeliyim?

Genç, büyüyen yavru köpekler günde iki yada üç defa beslenmelidir; çok küçük yavruları günde üç defa , genç yavruları ise iki defa besleyiniz. Yetişkin köpekler sahibinin isteğine göre günde bir yada iki defa beslenebilir. Şişman köpeklerin yemek dilenmelerini önlemek için günde iki defa beslenmesi yararlı olur.

Normal insan yemekleri ve yemek artıkları köpekler için yaralımıdır?

Bir parça patlamış mısır köpeğinizi incitmezken yemek artıkları 3 nedenden dolayı tavsiye edilmez;

* Normal yemek ve Yemek artıkları köpeğinizin ihtiyacı olan besin maddelerinden daha fazlasını içerir.
* Köpeğiniz her zaman her yemeği yiyebileceğini ve sizin de onun yemeğini yiyebileceğinizi varsayar.
* Normal yemek ve Yemek artıkları köpeğinizin sizden yemek dilenmesine sebep olur.

Kuru mama konseve mamadan daha mı iyidir?

Yeterli miktarda vitamin ve mineral içeren her çeşit köpek maması tavsiye edilir. Kuru mamalar konservelere göre daha ucuzdur ve aynı zamanda dişlerinin temiz kalmasına da yardımcı olur.

Köpeğim sadece konserve mama seviyor.Sadece koserve mama ile beslemem sakıncalı mı?

Eğer konserve mama tüm vitamin ve minarelleri içeriyor ise bunda bir sakınca yoktur. Eğer sadece konserve mama ile besleniyorsa ayrıca diş temizleme kemiklerinden almanız yada düzenli olarak dişlerini fırçalamanız gerekir.

Veterinerim köpeğimi “ödül” mamalarıyla beslememi tavsiye etti. Niçin bu mama daha iyi?

Ödül mamaları tipik olarak normal mamalardan daha kaliteli ve zengin muhteviyata sahiptir. Bu demektir ki ödül mamaları daha çok protein, daha çok vitamin ve mineral içerir. Böylelikle normal mamalardan daha az miktarda ödül maması yeterli vitamin ve minerali almasında yeterli olur. Ayrıca ödül mamaları daha çok doğal madde içerdiğinden daha sağlıklıdır. Ödül mamaları birde karbonhidrat içeren pirinç gibi besinler içerdiğinden köpekler tarafından daha kolay sindirilirler.

Bazı insanlar tüm gün boyunca köpekleri için mama bulunduruyorlar. Bu iyi midir? Böylece çok fazla mama yemezler mi?

Kuru mamalar tüm gün boyunca köpeğiniz fazla yemediği sürece tabağında kalabilir. Eğer köpeğiniz aşırı kilolu ise onu günde bir yada iki defa beslemeniz daha iyi olacaktır.

Köpeğimin mamasını değiştirmeye korkuyorum. Hasta olur mu?

Köpeğiniz belirli bir mamaya alıştığı zaman onun sistemi bir denge kurmuş olur. Çok ani mama değişimleri onun sistemini bozabilir. Bunun için aşamalı değişim tavsiye edilir. Aşağıda yazıldığı kadar yeni maması ve eski mamasını 10 gün boyunca belirli miktarlarda karıştırarak veriniz.

Yeni Mama   Eski Mama
1.-3. Gün         %25               %75
4.-6. Gün        %50               %50
7.-9. Gün        %75               %25
10. Gün           %100

Köpeğim artık yemek yemiyor. Neden?

Bunun birçok nedeni olabileceği gibi birgün boyunca birşey yememesi normal sayılabilir. Eğer iki gün boyunca birşey yemez ise derhal veterinere götürüp iyi olduğundan emin olumanız gerekebilir. Köpekler yeni bir yere gittiğinde yada yeni bir tas ile beslediğinizde yemeyebilirler. Bazen havalar çok sıcak olduğunda yemek yemek istemeyebilirler. Son olarak; köpeğinizin yemediğinden iyice emin olun, başka bir yerde birşeyler yemiş olabilir.

Köpeğime vermemem gerekenler nelerdir?

İlk sırada “çikolata” yer alır. Çikolatada “theobromine” diye adlandırılan bir çeşit zehir vardır. Köpeğinize kesinlikle çikolata vermeyin. Ayrıcaköpeğinizi asla soğan ile beslemeyin. Çok miktardaki soğan kırmızı kan hüzrelerini tahrip ederek kan kanseri oluşturabilir. Çiğ et ile beslemeniz de tavsiye edilmez çünkü çiğ ette bakteri ve parazitler mevcuttur. Yumuşak ve sivri kemikleri vermeyiniz. Son olarak bazı kişiler tüylerinin daha parlak görünmesi için çok miktarda yağ ile besliyorlar. Bu yanlıştır. Onun yerine dengeli beslenmeli gerekir.

Suni mamalar yada kemikler köpeğim için iyi midir?

Piyasada bir çok zengin vitamin ve mineral içeren suni mamalar ve kemikler mevcuttur. Suni mamaları kullanırken %10 kuralını unutmamanız gerekir. Suni mama ve kemiklerin köpeğin tüm beslenmesinin %10`unu geçmesine asla izin vermeyin. Ayrıca bilindiği gibi mama değişimi köpeğin sistemini bozabilir. Bir de eğer çok fazla suni yiyecek verdiyseniz bu çok fazla kalori demektir. Bu yüzden normal beslenmesini biraz kısabilirsiniz.

Köpek maması ne kadar dayanır? Mamanın hala iyi olduğunu nasıl anlayabilirim?

Çoğu köpek mamaları uzun raf ömrüne sahiptir ve birçok üretici son kullanma tarihlerini mama paketlerine yazarlar. Genel olarak kuru mamalar üretim tarihinden itibaren 1 yıl dayanırlar. Buna karşılık konserve mamaların dayanma süreleri 2 yıldır. Kuru mama bozulduğu zaman kötü kokmaya ve köpeğiniz yememeye başlar. Konserve mama açıldıktan sonra bir kaç saat içersinde tüketilmesi gerekir yoksa bozulabilir.

Yazar: İrfan İmer
Site: http://www.retriever.gen.tr
Şehir: İzmir

25 Yanıt ““Köpeklerde Beslenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları””

 1. Merhaba,

  Mama seçimi, mama değişimi, ve ödül/konserve mamaları dahil çok kapsamlı, kısa anlaşılır bir yazı olmuş.

  Tebrikler.

 2. 2 yaşında erkek alman çoban köpeğim var.
  Profesyonel kuru mama ile besliyorum İLAVETEN, haftada bir gün yarım kilo kadar yoğurt,
  haftada iki tane haşlanmış yumurta (kabuklu),
  haftada 2-3 ödül çikolatası veya maması ve sürekli olarak önünde dana bacak kemiği duruyor.
  Bu beslenme şekli doğrumudur? Teşekkürler
  Not: takviye besin çeşitlerini farklı günler veriyorum.

 3. 2 yaşında erkek alman çoban köpeğim var.
  Profesyonel kuru mama ile besliyorum İLAVETEN, haftada bir gün yarım kilo kadar yoğurt,
  haftada iki tane haşlanmış yumurta (kabuklu),
  haftada 2-3 ödül çikolatası veya maması ve sürekli olarak önünde dana bacak kemiği duruyor.
  Bu beslenme şekli doğrumudur? Teşekkürler
  Not: takviye besin çeşitlerini farklı günler veriyorum.

 4. Kardeşim ne guZel veterinerler görüşmüştük sıkıntını daha ne diye burdan alternatif tıp önerileri almaya çalışıyorsun veteriner ne diyorsa yap sonra dua et İnternete sağlık aranmaz görmeden bilmeden

 5. Köpekler kaç yaşından sonra genç sayılır

 6. Köpek kaç yaşından sonra genç sayılıyo

 7. Benim köpeğim yeni geldi golden daha 30 günlük pirinç yedirilirmi

 8. Çok güzel

 9. İlk önce gerek bu konuda gerekse diğer alanlarda olsun alışıla gelmiş anlayışın dışında farklı bir anlayış uyguladığınızı düşünüyorum ve bunun için teşekkür ediyoruz. Bir kaç haftadır sitenizi bazende olsa takip etme şansı bulabiliyorum ve bana göre oldukça başarılı bir çalışma sergileniyor. Bir ziyaretçi olarak bu ve benzer konuların daha fazla ele alınmasını rica ediyorum. Bununla birlikte köpek ve kedi gibi evcil hayvanların bakımları ve doğru hayvan yetiştirilmesi gibi konular başta olmak üzere özellikle sahiplenme konusuna değinen makaleler görsek hem bu konu hakkında bilgi edinmek isteyen, hemde yuva bekleyen hayvanlar için iyi olur diye düşünüyorum.

  Bende bir pet sahibiyim ve bilhassa pet shoplara gittiğimde, bilinçsiz hayvan severlerin sadece marka ya da kaliteli diye satıcının diretmesine uyarak gerçekte köpeği için hiç ilgisi ve gereği olmayan hatta neredeyse yaşı ve türü itibarı ile neredeyse ilgisiz mamaları satın aldıkları, bu konu hakkında bir bilene, en azından veterinere dahi sormaya ihtiyaç duymadıklarını görüyorum. Bu, hem köpeğin gelişimi hemde daha sağlıklı beslenmesi için yararlı olacaktır. Kaliteli ve gelişen bir site. Emeği geçen ekibinize başarılar.

  Saygılarımla
  Hülya Gönenli

 10. benim iki av köpeğim var 8 ay önce geldi erkek sağlıklı ama dişi bir kaç gündür yemek yemiyor . su içmiyor ölmesinden korkuyorum ne yapabilirim

  • Merhaba, Ağız içini kontrol edin diş etlerinde kanama iltihap var mı ? Tam olarak Yemeği yememesinin sağlık problemi mi yoksa verdiğinizi mi beğenmiyor onu anlamak için farklı yiyecek vermenizi öneririm.

 11. merhaba arkadaslar ben sizden çok açil bir yardim
  istiyorum evimde hem kedi hemde kopegim
  var fakat köpegim hic yapmadigi birsey
  yapiyor kedinin diskısını yiyiyor bana cok acıl
  yardım veteriner kalsıyum eksikliği dedi
  ilaç aldim ama fayda yok cevap yazarsanız
  cok sevinirim
  iyi geceler sabit menguverdi

  • Kaprofaji diye adlandırılır, bu durum Genç Köpeklerde daha yaygın olarak görülür, Kalsiyum eksiğinin dışkı yemek ile hiçbir ilgisi yoktur. Dışkı yemek sadece kedinizin ki değil değişik koku aldığı bir çok durumda görülebilir, sonuç olarak damak tadı olmadığını varsayarsanız aldığı koku onu normal bir gıda olarak kabul etmesi anlamını taşır. Bu durumun 2 yöntemi vardır dışkının orada dışkıyı yemeye çalıştığında hayır diyerek oradan uzaklaştırmak en sağlıklı ve uğraş gerektiren yöntemdir, diğer yöntemi önermeyeceğim gibi ( Tasvip etmiyorum) çok ileri durumlarda o dışkıya acı biber gibi bir şey ile karıştırarak ( Örn. üzerine Pul biber veya Karabiber dökmek) yine yemeğe çalıştığında hayır diyerek yemesine göz yummaktır.

 12. kuru mama kuru mama !!! ev yemeğide iyidir hiç bişey olmaz 20 yıldır köpeklerim var hepsi paşa gibi.. köpeğinize dokunan ve zararlı olabilecek şeyleri vermeyin yeter ! köpek yemek dilenecekmiş bilmem nee saçmalığa bak

  • Ev yemeği Birçok kişi tarafından insanlara barf diyetidir bir şey olmaz mantığını kabullendirmeye çalışılmıştır. Fakat konu hiçte bu şekilde gelişmemektedir. Doğru beslenme insan hayatı için ne kadar değerli ise köpeklerimiz içinde o kadar önemlidir. Ev yemeğinde yoğun olarak bulunan Yağ-Karbonitratlar köpeğin gelişimini ve sağlıklı kalmasını zorlar, Haftanın 2 günün makarna verilen bir köpek hızlı kilo alma vb. sorunları beraberinde getirir, ve besin değerleri hesaplanmadan verilmiş ev yemekleri doğru miktarda vitamin-mineral sağlamadığı için ileride hastalıklara kısa vadede ise performans kaybına yada kolay yorulmalara sebep olabilir.

 13. köpeğim 2 yaşında ve tavukları yiyor yememesi için ne yapmalıyım??
  lütfen yardımcı olun çok zor durumdayım…

  • Sanırım Canlı tavukları yakalıyor yanlış anlamadıysam, bu durum Tasmalı eğitim gerektiren bir durumdur, Boyun tasması ( boğma-dikenli olması gerekmez) Tavuğa yaklaştığında hamle yaptığında Hayır ( bu komut öğretilmişse) tasma çek bırak yapılarak defalarca tekrarlanır.

 14. köpeğim çok halsiz ve yemek yemiyor

 15. Merhaba, öncelikle geç okuduğum için kusura bakmayın, umarım köpeğiniz şuan daha iyidir. Gençlik hastalığı yavru köpeklerde görülen ağır bir hastalıktır ilerlemedi ise tadavisi mümkündür. Yemek yememesi konusunda ise rahatsızlığından dolayı iştah kaybı yaşıyordur, ev yemeği vermemenizi öneririm kuru mama alın ve Marketlerde satılan Mama sosu ile karıştırarak verin mutlaka yiyecektir. Son olarak Şekerli olan tüm yiyeceklerden uzak durmalısınız, Köpeklerde insülin salgılanması insanlarda ki gibi hızlı değildir, çok kolay şeker hastası olabilir.

 16. MERHABA BARINAĞA SAHİBİ TARAFINDAN BIRAKILMIŞ BİR HUSKY ALDIM BİR HAFTA OLDU ALALI İLK ALDIĞIM İKİ GÜN PİLAW-MAKARNA-TAVUK HAŞLAYIP WERDİM YEDİ ONDAN SONRA 4 GÜNDEN BERİ YEMEK YEMEMEYE BAŞLADI WETERİNERE GETİRDİM 2 GÜNDE 4 TANE İĞNE YAPIO İYİLEŞMESİ İÇİN VE GENÇLİK HASTALIĞI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR SANIRIM ONUN İÇİN İĞNELERE DEWAM EDİO 4 TANE İĞNE WURULDU YİNE YARIN WURULACAK ÇOK GÜZEL BİR HUSKY VE YEMEK YEMEMESİ BENİ ÇOK ÜZÜYOR TÜYLERİDE DÖKÜLÜYOR ÇOK ACABA NEDEN KAYNAKLANIYOR ÇOK HALSİZ DÜŞTÜ DÜZELİRMİ ACABA YORUMLARINIZ BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER BUGÜN HAZIR DONDURMA WERDİM ONU YALAYARAK YEDİ HALSİZ HALSİZ

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: