“Sigara: Ara Verilmez, Bırakılır.”

Taa Aztekler, İnkalılar falan tütün yetiştirip sarar içerlermiş. Fikir de oradan çıkmış. Derken bu konsept ile Avrupa da tanışmış ve dünya savaşlarına kadar iyi kötü gitmiş. Ama gel gör ki 1. ve 2. Dünya Savaşı çıkıvermiş ve insanlarda bir mutsuzluk bir keyifsizlik başlamış! Tabii, kolay değil; dün bakıyorsun şehrin hala şehir, bugün bakıyorsun iki üç yıkık bina.

Ordu büyükleri de napalım napalım demişler ve içince “rahatlık” veren şeyi, sigarayı karton karton dağıtmışlar sağa sola, özellikle de askerlerine. Ne var ki, o zamanlar sigara tü kaka bir şey değil. Nasıl şu anki çoğu narkotik de en başlarda pür-i pak olarak görülüp sonra işe uyanınca yasaklandıysa, Madmen dizisi ilk bölümde de iyi anlatılan zamanlardan sonra zararları ayyuka çıkmaya başlamış. Fakat ne kadar zararı olursa olsun hem arkasında trilyon katrilyon para olduğu için, hem erişimi çok rahat ve diğer narkotiklere göre ucuz olduğu için, hem de pek çok kültürel ritte de önemli oluverdiği için; “sigara çok zararlı bir şeydir” algısı hiçbir zaman tam anlamıyla oluşmadı…

…Derken zamanla büyüdük, etrafımızdakiler de büyüdü ve doğal olarak da ölenler oldu. Ama hiçbir zaman da bilemedik bu içinde yüzlerce zararlı şey olan zıkkım yüzünden kaç kişi öldü? Tahminimiz, hiç de az olmadığı yönünde. İşin daha da kötüsü, bu sigara öyle huzurlu, sakin, acısız, temiz bir son da vaadetmiyor; bilakis vahşi, kişiye de çevreye de acılı, ölmeden süründüren bir sona götürüyor. Tamam, Yeşilaycı bir hayatla da öyle bir son bizi bekliyor olabilir. Ama bile bile davet etmek nedendir?

İşte bu soruyu kendi kendime sorarken şu ilaç ile karşılaştım:

İlk olarak prospektüsten kopya:

Sigarayı Bırakma, Nikotin
İlaç Etken Maddesi
Bupropiyon HCL
ZYBAN 150 MG 60 TABLET, İthal, Beşeri bir ilaçdır.Reçete İle Verilir.
FORMÜLÜ:
Zyban, 150mg bupropiyon hidroklorür içeren yavaş salımlı, film kaplı tabletlerdir.
ENDİKASYONLARI ( İlacın Kullanıldığı Durumlar, Hastalıklar ) :
Zyban tabletler nikotin bağımlılığı tedavisinde sigarayı bırakmaya yardımcı olarak kullanılır.

Bunu bana tavsiye eden ailesinde birkaç tane doktor olan bir arkadaşım oldu. Zaten o akrabaları da bununla bırakmış dediğine göre..Kutuda 60 tablet var, ilk 3 gün 1 tane, sonraki günler de 2şer tane alarak sigara içme isteği azalıyormuş.

Bunları duyduktan sonra dedim “bi deneyelim” ve başladım bu hem hafif bir anti depresan olan hem de sigaraya karşı etkili olduğu söylenen ilacı kullanmaya. İlk hapı aldığımda önce midemin köpürdüğünü hissetsem ve daha sonra “kafamın hafiflediğini” farketsem de inatla devam ettim. Neticede beden buna da direnç kazanacaktı. Velhasıl, devam ettim almaya. Bu arada sigara da içiyordum. Ama itiraf edeyim, 4. günden sonra içtiğim sigaranın tadı biraz değişti. Artık her zaman içtiğimi değil de, yepyeni adi bir sigara tüttürüyormuşum gibi gelmeye başladı.

Ardından da baktım hem daha az istiyorum artık, hem de tadı da kötü oldu; dedim inceldiği yerden kopsun! Ve sigarayı içmeyi tamamen bıraktım. Ardından da ne kadar artçı şoklarını beklesem de (nikotin krizi) öyle ciddi bir etki olmadı ve üç dört gün boyunca da sigarayı bırakınca oluşan boşluk hissiyle mücadele ettikten sonra…şu an itibariyle 3 haftadır sigarayı bırakmış haldeyim!

Dipnot: Ne diyordum? Hah, sigarayı bırakmak! Geçende haberlere bakıyordum ki gördüm, Vakıf Gureba hastanesinde “Sigarayı Bırakma Kliniği” yada öyle birşey açılmış. Üç dört ay içerisinde hem psikolojik, hem psikiyatrik ve hem de akupunktur vs birleşimiyle tamamen BEDAVA olarak sigarayı bıraktırıyorlarmış. İlaç ile olmasaydı, kesin burası denenirdi.

İmaj: Duzce.pol.tr

7 Yanıt ““Sigara: Ara Verilmez, Bırakılır.””

 1. *Nikotin: Bağımlılık yapıcı madde.
  *Karbonmonoksit: Kanda oksijenin yerini alarak vücudu *zehirleyen madde, egzoz gazı.
  *Arsenik: Kanserojen madde, zehir.
  *Benzen: Kanserojen madde.
  *Vinil Klorür: Kanserojen madde.
  *Aseton: İrritan, zehir, oje çıkartıcısı.
  *Hidrojen Siyanür: İrritan, zehir, gaz odalarında kullanılan zehir.
  ve daha birçok zararlı, madde.
  ************************
  Bu maddeleri içeren sigaranın aşağıda belirtilen hastalıklara neden olduğu kanıtlanmıştır:

  -Akciğer kanseri
  -Bronşit
  -Amfizem
  -Kroner arter hastalıkları
  -Yemek borusu kanseri
  -Mide kanseri
  -Ülser
  -Pankreas kanseri
  -Rahim kanseri
  -Kısırlık
  -Erken menapoz
  -Ağız kanseri
  -Periferik damar hastalıkları
  -Felç
  -Gırtlak iltihabı
  -İdrar kesesi kanseri
  -Kemik erimesi
  -Koku duyusunda azalma
  -Tat alma duyusunda azalma
  -Döllemede azalma
  -Cinsel gücün azalması

 2. hıç ilaç kullanmadım sadece zevk ıcın tv yı krabılırmıyım dıye dusundum ama olmadı cunku ona bı bedel odedım sonra sıgara akıma geldı hıc bır kazancı olmadıgı halde benı bıtırıyodu bende bıraktım ılk gun cok zor oldu bol bol dodurma yedım sonra relax bos bıraktıgım gune yazık dıyerek bıraktım umarım sızde karar cabuk verırsınız bu zevk degıl unutmayın ıntıhar

 3. Peki o ilacı kullanmaya devam ettin mi? o ilaç bana hiç saglıklı ve mantıklı gelmiyor. Doktor tavsiyesi olsa bile. az bile olsa antidepresan etkisi olması zaten yeterince yeterli. Sigarayı bırakıp bir hapa bağlanmak gibi.

 4. Sigara içiyorum , bir bu zevkim var mahrum olmak istemem.
  Bilgisayarlar sigaradan daha zararlıdır…

 5. 17 yıl sigara içtim. Sonra bu günde üç pakete çıktı.
  Birgün karaciğer ameliyatı olmam gerektiğini öğrendim. Bu şokla sigarayı bıraktım. Şimdi hala içmiyorum. Yaklaşık 28 yıldır. Ama arada sırada özlediğim oluyor. Bazen üç-beş yılda bir özellikle İilkbahar’da tektük içiyorum. Ama hiçbir zaman özlemiyorum. Bu meret ya bir günde bırakılır. Veya azltılarak bırakılamaz. Önerim ve de tavsiyem. Sabahları güne başlarken, ilk sigaranızı mümkün olduğu kadar inatlaşarak geç yakın, ve bu süreyi hergün biraz daha ileriye atın.
  İyi bırakmalar, sağlıklı günler.

 6. Sigarayı bırakmak sevgiliden ayrılmak gibidir. İyi bir sebebiniz yoksa ilişkinizi kopartıcak düzeye gelmediyseniz tekrar ona dönersiniz. Ben kendime göre iyi bir sebeple sigarayı yaklaşık 4 sene önce bıraktım ve kendisine bir daha dönmeyeceğim.Sebebim ise ” Sigarayı bırakmak intihar etmek gibidir. Köprüden atlayan insanında kurtulma şansı vardır ki kurtulanlar var. Sigara içen insanlarında kurtulma şansı var ama ölenlerde. Seçim senin ya sigara içip şansını kendi ellerinle azaltıcaksın yada sigarayı bırakıp kendine yaşama şansı yaratacaksın” cevabı siz seçin ve aksiyon alın. 🙂

 7. Faydasız ve zarar veren herşey herzaman cazip geliyor

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: