“The Blind Side”

Sandra Bullock’un En iyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandığı filmi The Blind Side, Micheal Lewis’in 2006 yılında yayınlanan “The Blind Side: Evolution of a Game” adlı romanından filmin aynı zamanda da yönetmeni olan John Lee Hancock tarafından uyarlandı.
Filmde, Amerikan Ulusal Futbol liginin en çok aranan oyuncularından biri olan Micheal Oher’ın dramatik hayat hikayesi anlatılıyor. Micheal, babasını hiç tanımamış, uyuşturucu bağımlısı annesinin yanından alınarak devletin koruması altında girmiş, zekası fazla parlak olmayan ve yaşıtlarına kıyasla oldukça iri bir Afro Amerikan gencidir. Yanında kaldığı ağabeyi Micheal’i başarılı öğrencilerin gittiği liseye kaydolabilmesi için okulun futbol takımı koçu Cotton’dan yardım ister. Koç Cotton okul idaresini ikna ederek pek gelecek vaad etmeyen Michael’in okula alınması sağlar. Öğretmen ve öğrencilerin şüpheyle baktıkları Micheal, liseye başladıktan bir süre sonra ağabeyinin de yanından ayrılmak zorunda kalır. Sokaklarda başıboş gezdiği bir akşam, aynı okula giden SJ ve Collins’in annesi Leigh Anne onu evlerinde bir gece misafir eder. Aile kavramı hakkında bir şey bilmeyen, futbol hakkında da pek bir fikri olmayan Micheal’ın o günden sonra hayatı değişmeye başlar. Tuohy ailesinin sevgisi ve desteğiyle yeteneklerinin farkına vararak kendinden beklenilenin dışında bambaşka bir insan olur.
Filmin oyuncuları Leigh Anne Tuohy rolünde Sandra Bullock, Micheal Oher rolünde Quinton Aaron, Sean Tuohy rolünde Tim McGraw, Miss Sue rolünde Kathy Bates, Collins Tuohy rolünde Lily Collins, SJ Tuohy rolünde Jae Head ve Koç Cotton rolünde Ray McKinnon yer alıyor.

Sandra Bullock’un Oscar kazandığı bu filmini merak ediyordum. Hollywood’un en beğendiğim oyuncularından biridir. Gerçekten de filmde Leigh Anne karakterini oldukça başarılı canlandırmış. Leigh Anne’nin katı, sert ve mesafeli duruşunun arkasındaki sevgi ve şefkatle dolu kalbini seyirciye iyice hissettirebiliyor. Film hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getirmiş: “Senaryoyu okuyana kadar hikayenin futbol hakkında olduğunu düşünmüştüm ama okuduktan sonra tamamiyle aile hakkında olduğunu gördüm. Hikâyenin bütün güzelliği de burda: Bir şey düşünüyorsunuz aslında bambaşka bir şey çıkıyor.”
Bir yanda Memphis’in lüks ve rahat içinde yaşayan zengin çevresi diğer yanda hayata tutunmaya çalışırken aslında kaybolmaya yüz tutmuş Acı Mahallesi… Bir yanda ailesinin sağladığı imkanların güveni ve sevgisiyle yetişmiş iki kardeş diğer yanda ailesinden bihaber sokakları kendine ev edinmiş bir genç… Kentin parlak ışıklarının ardına saklanmış arka mahalleler… Hayatın gerçek yüzü, belki de bizim görmek istediğimiz yüzü, aslında oralarda… Nereye gi deceğini, kime sığınacağını bilmeyen bir insanın elinden tutup ona hayatta bir şans yakalamasına yardım edebiliyorsanız mutluluğu bulabilirsiniz. Ona yapacağınız küçük bir iyilik aslında size iyi gelecektir.
The Blind Side, bana bunları hissettirdi. Sizin de izlemenizi tavsiye ederim.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

Bir Yanıt ““The Blind Side””

  1. Ben izledim bu filmi, çooook harika bir film değil ama güzel. Dediğin gibi sergül cüm ilk futbol hakkında olduğunu düşünmüştüm değilmiş. Ama bence Sandra Bullock bu filmle Oskar’ı almamalıydı, yani üstün bir performans değildi. Ama sonu güzel filmin. Yani vaktiniz varsa izleyin filmi.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: