“Ferzan Özpetek’in Yeni Filmi: Serseri Mayınlar – Mine Vaganti”

Başkalarının istediklerini yaparsan yaşadığın hayat olmaz…

Ferzan Özpetek’in babasına ithaf ettiği son filmi Serseri Mayınlar, Şubat ayında düzenlenen Berlin Film Festivali’nde ilk kez seyirciyle buluşmuştu. Festivalden oldukça olumlu eleştiriler alan film Türkiye’de 26 Mart’ta gösterime girdi ve benim de sonunda izleme fırsatım oldu.

Özpetek, bir arkadaşının yaşadığı gerçek bir hikayeden yola çıkarak senaryosunu Ivan Controneo ile birlikte yazdığı filmde, cinsel kimliklerini saklamak zorunda olan iki erkek kardeşin geleneksel değerlere bağlı yaşayan aileleriyle girdikleri çatışmaları anlatıyor.

Güney İtalya’nın Lecce şehrinde yaşayan, yıllardır babadan oğla devreden bir aile şirketi olan Cartone makarnalarının üreticisi geniş bir ailenin küçük oğlu Tommaso (Riccardo Scamarcio), Roma’daki üniversite eğitimini tamamlayıp ailesinin yanına geri döner. Evde onu büyükannesi Nonna (Ilaria Occhini), annesi Stefania (Lunetta Savino), babası Vincenzo (Ennio Fantastichini), halası Luciana (lena Sofia Ricci) ve ağabeyi Antonio (Alessandro Preziosi) beklemektedir. Vincenzo’nun iki oğlu için hayattan büyük beklentileri vardır. Ancak Tommaso’nun asıl yaşamak istediği hayat Roma’dadır. Bir akşam maaile yemekteyken kendisi ve gerçekten yapmak istedikleri hakkında bir konuşma yapmaya kararlıdır. Ama hiç beklemediği bir şekilde Antonio sözü alır ve ailede bu zamana kadar saklananları ortaya çıktığı olaylar dizisi başlar.

İşte tam da bu sofrada İtalyan yemekleri ve şarapları eşliğinde aileye tam anlamıyla dahil oluyorsunuz. Masanın bir köşesinde kendinize yer edinip size sunulan yemeğin sessizce tadına varıyorsunuz. Kimi zaman kahkaha atmaktan kendinizi tutamadığınız keyifli, kimi zaman da acısından boğazının yandığı ve gözlerinizin yaşardığı bir yemek. En sonunda da damağınızda hoş bir tat bırakan tatlısının olduğu bir yemek…

Köklü ve geleneklerine bağlı, bir arada yaşayan ve birbirinden kopmanın adının bile geçmediği bir aile. Yılların getirdiği düzeni ve biriktiği alışkanlıkları devam ettirmek zorunda olan ve farklılıklarını ancak ailelerinden gizli yaşayabilen iki erkek kardeş… Bir başkaldırı, bir karşı çıkma herkesin iç dünyasının dengesini derinden sarsar… Bunu kim göze alabilir? Gençliğinde yaşayamadığı imkansız aşkının gölgesinde hayatına devam eden büyükannenin o sözü anlatır aslında her şeyi: “Başkalarının istediklerini yaparsan yaşadığın hayat olmaz.”

Renkleri, yemekleri, müzikleri, karakterlere hayat katan oyuncuları, gülüşleri, üzüntüleri, sevgisi, doğallığı, aşkı, samimiyeti ve şarkılarıyla bitmesini hiç istemediğiniz bir Ferzan Özpetek filmi Serseri Mayınlar. İzlenmeye değer.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

Bir Yanıt ““Ferzan Özpetek’in Yeni Filmi: Serseri Mayınlar – Mine Vaganti””

  1. Ferzan Özpetek’in her filmi izlemeye değer. Yine mucizeler yaratmıştır eminim. Ama artık sanki biraz daha çizgiyi aşmalı Ferzan Özpetek, ne kadar güzel ne kadar harika işlesede konuları ben yinede yeni bir şeyler denemesi taraftarıyım. Başka konularda da bu başarılarını görmek isterim, diyorum………..

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: