Yeni Sinema Günleri: İki Dil Bir Bavul

Yeni Sinema Hareketi’nin Umut Sanat, CMYLMZ Fikir Sanat ve Türk Telekom’un desteğiyle Ortaköy Feriye Sineması’nda 23 Nisan – 9 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Yeni Sinema Günleri etkinliği başladı. Etkinlik kapsamında ulusal ve uluslar arası festivallerde toplam 150 ödül almış 17 Türk filmi yeniden sinemaseverle buluşuyor. Bu sayede kısa süre önce film gösterimlerini durduran Feriye Sineması bir kez daha seyircilere kapılarını açtı.

Gösterimde yer alan filmler ise şöyle: Hayat Var, Süt, İki Çizgi, Gitmek, İki Dil Bir Bavul, Üç Maymun, 11’e 10 Kala, Nokta, Kıskanmak, Bu Ne Güzel Demokrasi, Sonbahar, Uzak İhtimal, Bornova Bornova, Hazan Mevsimi, Pandora’nın Kutusu, Tatil Kitabı ve Hayatın Tuzu. Bilet fiyatları ise öğrenci 4, tam 6 TL. Sinemalarda vizyon ömrü kısa süren bu filmleri izlemek için annenizi de alıp gitmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca bazı gösterimlerinden sonra filmlerin yaratıcı ekipleriyle birlikte Feriye’nin kafesinde bir söyleşi yapma imkanınız da oluyor. Etkinlik programına buradan ulaşabilirsiniz.

Benim de bu hafta İki Dil Bir Bavul, Hazan Mevsimi ve Pandora’nın Kutusu filmlerini izleme fırsatım oldu. Listemde görmeyi istediğim birkaç film daha var, izledikçe sizinle paylaşacağım.

İki Dil Bir Bavul

Belgesel – drama türündeki film, doğudaki bir köye yeni atanmış bir öğretmenin köyün imkansızlıkları dahilinde verdiği eğitim mücadelesini konu alıyor.
Yönetmenler Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan filmi, Urfa’nın Siverek ilçesi Demirci Köyü halkı ve orada öğretmenlik yapan Emre Aydın ile birlikte çekmiş. Ara ara Ankara’dan gittikleri köyde çekimleri tamamlamaları 9 ayı bulmuş.

İki Dil Bir Bavul, Adana Altın Koza Film Festivali’nden Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü ile Sinema Yazarları Derneği En İyi Film Ödülü’nü, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi İlk Film Ödülü’nü, Uluslar arası Ortadoğu Film Festivali’nden En İyi Ortadoğu Belgeseli Ödülü’nü aldı.
Emre, Denizli’de büyümüş, köye atanana kadar hayatında hiç doğuya gitmemiş genç ve idealist bir öğretmendir. Köye varmadan önce karşılaşabileceği zorlukları biraz tahmin edebiliyordur ama köyde yüz yüze geldiği zor yaşam koşulları gerçeğiyle gençliğinin verdiği inanç ve inatla baş edebilecektir. Köyde su ve elektrik sıkıntısından, yokluktan, geri kalmışlıktan daha önemli bir problemi vardır. İlk dersinde fark eder ki, öğrencileri onun söylediklerini anlamamaktadır, hiçbiri Türkçe bilmiyordur Emre de Kürtçe. Cep telefonuyla sorunsuz konuşabilmesine rağmen öğrencileri ile büyük bir iletişim sorunu vardır. Emre öğrencilere isimlerini tek tek sorar, öyle masum, öyle sevimli, öyle samimi, öyle dışarıdaki dünyadan bihaber gözlerle bakarlar anlamadıkları öğretmenlerine. Öğretmenin işi hakikaten zordur, öğrenciler Türkçe “evet – hayır” demeyi bile bilmiyorlardır. Emre, bütün bir yıl boyunca sınıfla tek tek ilgilenerek öğrencilerin hepsine Türkçe öğretmeye karar verir.

İki Dil Bir Bavul’u izlerken zihnimden ilkokulda öğrendiğim “Gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür” şarkısı geçti. Gitmeyince, görmeyince o köyler bizim olamıyor, oraların sorunlarını yaşamadıkça o çocuklar bizim olamıyor maalesef. Film bir belgeselden öte o kadar doğal çekilmiş ki, o sınıfta sıralarından size masum gözleriyle bakan çocuklara Emre öğretmen ile birlikte bakıyorsunuz. O çocuk hallerine, komik durumlarına gülümserken diğer yandan yıllardır çözülemeyen bir problemin ilk gözden tanığı oluveriyorsunuz. Bu zamana kadar doğuda yaşanan bu eğitim sorununu hiçbir söz, hiçbir kitap, hiçbir araştırma bu film kadar iyi anlatamadı. Mutlaka ama mutlaka izlenmesi gerek. Ek bir bilgi, DVD’si de yeni çıktı.

Filmin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: