“Köpeklerde Güneş Çarpması”

Yaklaşan yaz günlerinde köpeklerimizin başına gelebilecek önemli bir rahatsızlık olan  güneş çarpmasını nasıl tedavi edeceğimizi ve bu tehlikeli durumu nasıl önleyeceğimizi bilmemiz önemlidir.

Güneş çarpması nedir ?

Basit bir ifadeyle, güneş çarpması bir köpeğin vücut ısısını düzenleyememesi durumu olarak kabul edilir. Köpekler insanlar gibi ter bezlerine sahip değillerdir. İnsanlar bir çok yoldan terleyerek vücut ısısını kontrolde tutarken köpekler vücut ısısını solunum yolu ile düzenler ( Sık olarak nefes alma – verme ) . Şayet köpeğiniz solunum yolu ile yeterli ısıyı tahliye edemez ise Güneş Çarpması oluşabilir.

Köpeğinizde güneş çarpması olup olmadığını anlamak için, güneş çarpması ve işaretlerini iyi bilmek önemle gerekmektedir.

Köpeklerin vücut sıcaklığı 37,5 – 39 derecedir. Köpeğiniz vücut sıcaklığı güneşin altında 39 derecenin üzerine yükselmektedir, köpeğiniz fizyolojik değişiklikler gerçekleştirecektir ve köpek güneş çarpması etkilerini yaşamaya başlayacaktır. Yükselen vücut ısısı 41,5 derece ve üzerinde ise, köpekte böbrekler, karaciğer, gastrointestinal sistem, kalp ve beyin için geri dönüşümü olmayan zarar başlar.

Eğer köpeği güneş çarptıysa, aşırı hızlı nefes alma yani nefes nefese olduğu gözlemlenmektedir. Hiperventilasyon, artmış tükürük; kuru bir diş etleri, damak grimsi olur ve yapışkan bir durumdadır. Hızlı veya düzensiz nabız, güçsüzlük, konfüzyon, dikkatsizlik, kusma, ishal ve olası rektal kanama olur. Eğer köpeğin vücudu aşırı derecede ısınırsa, nefes alma çabaları devam ediyor fakat soluk alışverişide yavaşlamış olur ve son olarak, nöbetler veya koma oluşabilir. Hasar köpeğin güneş çarpmasına mağruz kaldığı süre ve miktarına bağlıdır. Daha uzun ve daha şiddetli güneşe mağruz kalınması durumunda zararlar daha büyük olacaktır.

Ne yapacağız / ne yapmalıyız ?

1 . Güneş çarpması belirtilerini tanımak, hızlı bir şekilde en iyi sonuç için önemlidir

2 . Hemen gölge bir alana taşımalısınız yada doğrudan güneşin temas etmediği bir bölgeye taşımalısınız. köpeğin karın kısmına yüzeysel olarak su uygulayın. Ayaklarına ( patilerine ) soğuk su uygulayın.

3 . Normal sıcaklıkta bir su köpeğinizi ıslatmak için en iyi yoludur. Asla bir havuzun veya küvetin içine köpeğinizi batırıp çıkarılmamalıdır. Bu durum çok hızlı, kalp durması ve şişkinlik gibi daha ağır komplikasyonlara yol açabilir.

4. Soğuk su, birçok kişi köpek serinletmek için soğuk su veya buz kullanma hatasına düşer. Buz ve soğuk su kan akışını yavaşlatır damarları daraltır, serinletme süreci yavaş yavaş uygulanmalıdır.

5. Köpeğinizi kapatmayınız. Mutlaka içebileceği taze su bulundurmalısınız. Asla ıslak bir havlu veya battaniye ile güneş çarpması maruz kalmış köpeği kapalı bir alanda tutmayınız . Yoğun buharlaşma köpek’in bedeni etrafında bir sauna etkisi yaratır. Aynı şekilde, köpek kulübesi de bu duruma dahildir. Soğutma işlemi sırasında herhangi bir hava akımı köpeğin vücut ısısını azaltmada faydalıdır. Klima vb. yöntemlerle serinletme ideal soğutma durumudur.

6. Köpeğinizi hareket ettirin. Vücut ısısı normale dönmeye başladığında köpeğiniz ayakta durmaya çalıştırmalısınız ve yavaş yavaş yürümeye teşvik etmek, denemek önemlidir. Köpeğinizin kan dolaşının normale dönmesi için vücudunun az da olsa hareket etmesi gerekmektedir.

7. Az miktarda su içmesi için köpeğinize izin verin. Köpeğin serinlemesinde ilk önceliktir. Fakat köpeğinizin suyu bir seferde çok içmesine izin verilmemelidir, bunun yerine az miktarda belirli aralıklarda verilmesi daha uygun olur. Birden bire çok fazla soğuk su midesinin kalkmasına buna bağlı olarakta kusmasına neden olabilir.

8. İnsanlar için yapılmış performans içecekler vermeyiniz. Çünkü köpek fizyolojisine uygun şekilde formüle edilmemiştir.

İlk müdahale yapıldıktan sonra mutlaka veteriner hekiminize götürmelisiniz. Köpeğinizin böbrek ve karaciğerinde herhangi bir hasar olup olmadığını belirlemek için kontrol edilmesi gerekmektedir. Güneş çarpmasının etkileri 48-72 saat sürebilir.

Güneş çarpmasının belirtilerini bilmek, bunu önlemek için gerekli önlemleri almak sizin ve köpeğinizin daha güvenli ve aktif yaşamı olmasını sağlar.

Yazar: İrfan İmer
Site: http://www.retriever.gen.tr
Şehir: İzmir

Bir Yanıt ““Köpeklerde Güneş Çarpması””

  1. Heat Stroke…Evcil Hayvanlarınız – Aşırı sıcaklar insanlar kadar hayvanları da olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan hataların en başında genelde arabada bırakılan ve unutulan hayvanlar.

    Aracınızın camlarını 1cm – 1,5cm indirmeyi unutmayınız. Ter bezleri evcil hayvanlarda insanlarda olduğu kadar iyi gelişmemiştir, ve bu yüzden evcil hayvanlar insanlar gibi terleyememektedir. Lütfen sokak hayvanlarını da yalnız bırakmayın.

    Akşamları evinizin, iş yerinizin önüne birkaç kase su koymayı unutmayınız.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: