“Dünya Kupasında Forma Şampiyonu Kim Olur?”

1998 Dünya Kupası finalinde kendi evinde Brezilya’yı 3-0 gibi bir skorla yenen Fransa şampiyon olurken, ertesi gün gazetede basılı ortamların en güzel reklamlarından birisini göreceğimi bilmiyordum. Bir skorbord, bir tarafta Fransa karşısında Brezilya yazıyor, Fransa’nın altında skor hanesinde Adidas’ın 3 çizgili logosu karşısında Brezilya’nın altında ise kocaman bir sıfır. Bu reklamla Adidas’da ezeli rakibi Nike’a gönderme yaparak kendisinin Dünya Şampiyonu olduğunu açıklıyordu. 2002’de Brezilya şampiyon olunca Nike ünvanını geri aldı ve dört yıl sonra İtalya’nın şampiyonluğunda ise tahta bu sefer Puma oturdu ve şu anda son şampiyon ünvanı onlarda.

Futbol’un ve bu denli büyük turnuvaların sadece eğlence için yapılmadığını bilecek yaştayız. Arkasındaki büyük ekonomik yapıyı göz önüne aldığımızda reklamını yapmaya çalışan en önemli markalarda sanıyorum spor giyim markaları oluyor. Bu sene kupaya katılan 32 takıma baktığımızda 12 tanesi Adidas tarafından giydiriliyor. Adidas’ı 9 ülke ile Nike ve 7 ülke ile Puma takip ediyor. Kalan 4 marka ise sadece 1’er takımla kupada temsil ediliyor. Bunlardan ilki Umbro. Yıllardır İngiltere’yi giydiren Umbro tek takımla da olsa kupada var. Ama kalan 3 markayı daha önce duyduğumu söyleyemeyeceğim. İlki Şili’yi giydirien Amerikan markası Brooks, Honduras’ı giydiren İspanyol Joma ve Kuzey Kore’yi giydiren İtalyan markası Legea (Kuzey Kore turnuva öncesi Çin markası Erke tarafından giydiriliyordu). Bu üç markanın kupaya uzanacağına inanan yoktur herhalde.

Kıtalar bazında kadrolara baktığımızda ise, Avrupa takımlarında Adidas önde. 13 takımın 6’sı Adidas tarafından giydirilmiş. Kalanlar 4 Nike, 2 Puma ve Umbro. Güney Amerika’da ise Adidas yine 2 takımla önde. Nike, Puma ve Brooks birer takımla ardından geliyor. Concacaf’dan gelen üç takımda birbirinden farklı formalarda (Nike, Adidas, Joma). Afrika’da ise eskiden olduğu gibi açık ara Puma üstünlüğü yok. 6 takımın 4’ü Puma kalan ikisi ise Adidas ile anlaşmış durumda. Eskiden hemen hemen tüm takımlar Puma ile çalışıyordu. Asya’da da Nike, Adidas ve Legea’yı görüyoruz. Okyanusya ise Nike’ın tek üstün olduğu ve Adidas’ın olmadığı tek bölge. 2 takımın her ikiside Nike giyiyor.

Peki bu sene markalar bazında kim şampiyon olur derseniz kupanın en güçlü adaylarına bakalım: Brezilya (Nike), Arjantin (Adidas), İtalya (Puma), İspanya (Adidas), İngiltere (Umbro). Bu ekiplere Adidas giyen Almanları ve Nike giyen Hollandayıda eklersek durum şöyle oluyor: 3 Adidas, 2 Nike, 1 Puma ve 1 Umbro.
Açıkçası hangisi şimdiden söylemek zor ama Adidas giyen takımların şampiyonluğa daha yakın olduğu inancındayım. Zaten 3’lü döngüde sıra Adidas’a geldi.

Son olarak takımların listesini de vereyim tam olsun:

Avrupa: Fransa, Yunanistan, Almanya, Danimarka, Slovakya, İspanya (Adidas), Slovenya, Sırbistan, Hollanda, Portekiz (Nike), İtalya, İsviçre (Puma), İngiltere (Umbro)
Güney Amerika: Arjantin, Paraguay (Adidas), Brezilya (Nike), Uruguay (Puma), Şili (Brooks)
Concacaf: Meksika (Adidas), ABD (Nike), Honduras (Joma)
Afrika: Güney Afrika, Nijerya (Adidas), Fildişi Sahili, Cezayir, Gana, Kamerun (Puma)
Asya: Japonya (Adidas), Güney Kore (Nike), Kuzey Kore (Legea)
Okyanusya: Avusturala, Yeni Zelanda (Nike)

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

Bir Yanıt ““Dünya Kupasında Forma Şampiyonu Kim Olur?””

  1. bence bu sene almanyada sampiyon olabilir ispanyada ama ben aslinda ozaman brezilyayi tutuyordum ve brezilya yenecek diyordumki hollanda ve brezilya olacagi vakit ben demistimki brezilya maçi 2 – o yenecek diyordum ama maç tahmin edigim gibbi gitmedi brezilya karsindan yenilen 1 – 0 hollanda ikinci yarida 2 gol atti ve takimini kurtardi herkes soka girdi ben inanamadim… ben normalde dedimki ilk yarida brezilya 1 gol atar ve ikinci yaridada attar ama oyle olmadi ve ondan sonra dedimki ya almanya yener yada ispanya almanyadan en iyisi bence mesut ozil ve ispanyadan torres diyordum ama torres çok fazla birsey yapamadi onun yerine david villa

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: