Bilek Kesenler: “Bir Aşk Hikayesi”

Goran Dukic’in yönettiği, senaryosunu yine Goran Dukic ve Etgar Keret’in kaleme aldığı Wristcutters: A Love Story yani Türkçe adıyla, Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi, fantastik bir romantik komedi. Filmde, Zia’yı Patrick Fugit, Erik’i Abraham Benruvi, Mikal’i Shannyn Sossamon, Eugene’i Shea Whingham ve Desiree’yi Leslie Bibb canlandırıyor. 2006 yapımı Wristcutters’ın imdb puanı 10 üzerinden 7.4

Kız arkadaşı tarafından terk edilmeye dayanamayan Zia, intihar eder ve sonrasında kendini oldukça ilginç bir dünyada bulur. Bu dünyada sadece intihar edenler vardır, hatta barlarda çalan müzik grupları bile sadece intihar eden üyelerden oluşmaktadır. Zia’nın intiharına sebep olan kız arkadaşıdır ama ironi de zaten burada başlar. Çünkü eski kız arkadaşı da Zia’nın ardından intihar etmiş ve bu ilginç dünyaya gelmiştir.

Film, Zia’nın kafasının içi kadar karışık odasında uyanmasıyla başlar. Odayı toplayan Zia, çiçeklerini bile sular. Üstüne başına çeki düzen verir. Dışarı çıkacak herhalde veya eve bir arkadaşı gelecek de onu bekliyor olsa gerek diye düşünürsünüz. Siz böyle düşünedurun, Zia banyoya girer ve aynanın karşısında bileklerini keser. Kan gölünün içinde ölmekteyken, banyoda bir köşedeki uçuşan toz öbeğini görür. Ölürken bile insanın: “O kadar da temizledim gene o köşede toz kalmış” düşüncesinde olması trajikomik bir durum elbette… 🙂

Sonrasında odada duran kız arkadaşının çerçeveli fotoğrafını görürüz, hemen ardından da ölüm haberini almış ağlayan kız arkadaşının kendisini.

Sonrasında Zia’ya geri döneriz. Zia, öldükten sonra sadece intihar ederek ölenlerin bulunduğu alternatif dünyaya geçmiş ve bu dünyadaki bir pizzacıda rutin bir işe başlamıştır. Bu alternatif dünyada, her şey gerçek dünyadakiyle neredeyse aynıdır; sadece gerçek dünyada olduğunda biraz daha kötü ve sıkıcıdır.

Bu dünyadaki ilginç karakterlerden biri de kendini sahnede elektro gitarına bira dökerek öldüren başarısız Rus rock şarkıcısıdır. Zia ile başarısız şarkıcı hemen arkadaş olurlar. Şarkıcı, aile boyu bu dünyadadır; annesi, babası ve kardeşi komple intihar ederek bu dünyaya geçmiştir ve aynı evi paylaşmaktadırlar.

Zia, bir gün ev arkadaşına peynir almak için gittiği markette bir arkadaşıyla karşılaşır. Arkadaşından, eski kız arkadaşı Desiree’nin, kendisinden bir ay sonra intihar ettiğini öğrenir. Başarısız rock şarkıcısı arkadaşıyla birlikte eski kız arkadaşını aramak üzere arabayla yola çıkarlar. Eğlenceli bir tamirci macerası atlattıktan sonra, yolda rastladıkları genç bir otostopçuyu yanlarına alırlar: “Mikal”

Mikal, bu dünyaya yanlışlıkla geldiğine inanmakta ve gerçek dünyaya geri dönmek istemektedir. Bu nedenle de yapılan hatanın düzeltilmesi için bu dünyadaki yetkili kişileri aramaktadır. Otostopçu kız Mikal’ı yanlarına alan grup, yollarına kaldıkları yerden devam ederler.

Bir düzine trajik, dramatik ve komik olaylar sonrasında, -ki buna otostopçunun sinirlenip yanlarından ayrılması ve sonrasında bir tesadüf üzerine barışarak geri gelmesi de dahil- köpeğini arayan bir adama çarpmamak için arabaları yoldan çıkar. Sonrasında da köpeğini arayan bu esrarengiz adamla birlikte kamp gibi ilginç bir yere gelirler. Bu kamp öylesine ilginçtir ki, sürekli basit ve önemsiz mucizeler meydana gelmektedir.

Bir dizi olaylar sonrasında, aslında bu kamptakilerin Mikal’in aradığı yöneticiler olduğu ortaya çıkar. Bu arada Zia, intihar eden eski kız arkadaşını bulur ancak aslında Mikal’i sevdiğini farkeder. Ama Mikal o sırada yöneticilere çoktan ulaşmıştır ve ortada bir hata olduğunu, aslında intihar etmediğini ispatlayarak gerçek dünyaya geri dönmüştür. Yani olaylar iyiden iyiye sarpa sarar.

Buraya kadar anlattığım yeter. Son 15 dakikayı da siz izleyin bakalım.

Son olarak şunu söylemek isterim. Bu keyfili filmin kapanışta verilen mesaj şu:
“En çok istediğin şeyler, artık istemekten vazgeçtiğinde gerçekleşir. O nedenle o şeyi yürekten iste, ama asla hayatının odağı haline getirme! :)”

Keyifli seyirler!

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

5 Yanıt “Bilek Kesenler: “Bir Aşk Hikayesi””

 1. Filmdeki birkaç abzürtlük dışında bir şeyi sevmedim ben.
  Kara delik olayı güzeldi evet ama film öyle mükemmel falan değil arkadaşlar.
  Mükemmel filmlerle karıştırılacak sonra.
  Gerçekten sağlam olan mesajı ben kaçırmışım galiba. Ne masajıymış o?

 2. izlemedim ama en kısa izleyecegim

 3. eline sağlık ekin… merak ettiğim ama izleyemediğim bir filmdi. en kısa zamanda hemen izleyeceğim.

 4. Bence de mükemmel bir filmdi. O zaman bir mesaj da benden: Bütün karadelikler kötü değildir:))

 5. harika bir film. ilk izledigim de bir kaç kişiye önermiştim. Çok eğlenceli ve gerçektende sağlam bir mesaj veriyor. Fakat verdiği mesaja eklemek istediğim bir şey var: bazen seni çok istediklerinden daha fazla mutlu edecek bir şeyler de bulabilirsin….

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: