“Robin Hood’un hikayesine farklı bir bakış”

Öncelikle bu film hakkında çok önce yazmam lazımdı ama işte iş güç yazamadık. Ancak hazır aklımdakileri toparlamışken efsanevi kahraman Robin Hood’un son hikayesini kısaca ele almak lazım. Ridley Scott tarafından çekilen ve başrolünde Russell Crowe ve Cate Blanchett’in oynadığı Robin Hood aslında kahramanımızın Sherwood’a çekilmeden önceki zamanlarına farklı bir bakış sunuyor.

Gelelim hikayeye. Robin Longstride, Aslan Yürekli Richard’ın ordusundaki okçulardan (yeoman) bir tanesidir. Kutsal topraklardan savaşarak dönen Richard, Fransa’da ele geçireceği bir kaleden sonra İngiltere’ye ulaşmayı planlar. Robin orduda Allan A’Dayle ve Will Scarlet ile takılırken sürekli çekiştiği Little John ile kavga eder (orijinal hikayeye farklı bir gönderme:)). O sırada ordusuna karışan Richard, yönetimi hakkında Robin’e kendisi hakkında dürüst olmasını söyler. Ve sonuçta Robin ve üç arkadaşı boyunduruğa vurulur. Ancak işler ters gider ve ertesi gün kuşatmada Richard ölür. Kargaşada da bizimkiler kaçar.

Hikayeye bir kötü adam lazımdır ve Fransa kralına hizmet eden dönek Sir Godfrey burada devreye girer. Kralın tacını İngiltere’ye götüren askerlere saldırırlar ancak son anda Robin ve diğerleri tacı kurtarır. Tacı taşıyanlardan Sir Robert Loxley ölürken kılıcını babasına ulaştırmasını ister ve hikaye gelişir.

Eh ardından kalanıda siz izleyin zira Robin, Nottingham’a döner ve Loxley’in babasına kendisini sevdirip arkadaşlarıyla orada kalır. Loxley’in dul eşi Marion ile de yakınlaşma elbette kaçınılmazdır. Burada ekibe gizlice bal likörü yapan Friar Tuck’un da katılmasıyla ekip tamamlanır.

Eğer Scott-Crowe işbirliğinin ilk filmi olan Gladyatör’ü sevdiyseniz bu filmi de seversiniz diye düşünüyorum. Zira bunda da açılışta ve aralarda görkemli dövüş sahneleri, güzel görüntüler var. Ancak aynı o filmde olduğu gibi bunda da maalesef büyük saçmalıklar bulunuyor. Gladyatör’de koskoca Sezar’ın basit bir gladyatörle dövüşmesi ne kadar abesle iştigal ise burada da son savaşta Fransızlara karşı Marion ve ormana kaçan asi çocukların bir ordu edasında savaşa gelmesi de o kadar saçma. Ayrıca denizden iki kadırga arasından hieeyt diye çıkan Russell abimize de Gıllı Ali Diyatör bağlamında güzel bir arka ses yerleştirilse harika olacak gibi gözüküyor.

Filmin imdb’si 7.0 ki bence normal. Dediğim gibi kötü değil ama bir şaheserle de karşı karşıya değiliz. Bu arada Marion rolünde Cate Blanchett biraz yaşlı kalmış gözüküyor. Sir Walter Loxley rolünde ise yılların usta oyuncusu Max von Sydow, oyunculuğun ne olduğunu izleyenlere hatırlatmış. Ancak belirtmeden edemeyeceğim bence Little John karakterine Kevin Durand süper oturmuş. Son zamanlarda izlemekten mutlu olduğum Durand, elindeki Warhammer’ı ile izlediğim en iyi Little John’ı canlandırmış diyebilirim. Ayrıca Prens John rolünde Oscar Isaac’da oldukça başarılı.

İlk olarak 1938’de Errol Flynn’in The Adventures of Robin Hood filmiyle beyaz perdede can verdiği bu efsanevi kahramanı arada Kevin Costner’ın da oynamasından sonra son olarak Russell Crowe canlandırdı. Elbette burada kalmayacak. Sonuç olarak eğer bu tarz filmleri seviyorsanız veya Robin Hood’a karşı özel bir ilginiz varsa daha Gisbourne’un piyasaya çıkmadığı, Nottingham Şerifinin çok sıradan birisi olduğu bu filmi kaçırmayı derim. Ama kahramanımız hakkında biraz daha detay isterim derseniz o zaman hemen Walter Scott’ın Ivanhoe’sunu bir yerlerden bulup okuyun. Herkese iyi seyiler ve okumalar.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

Bir Yanıt ““Robin Hood’un hikayesine farklı bir bakış””

  1. ya nolur bana ana fikir konu yer zaman ve yardımcı krakterlerini yazınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn nolur==(((

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: