“The Cranberries 7 yıl sonra bir arada ve İstanbul’da!”

1989 yılında Limerick’li iki kardeş Noel ve Mike Hogan, baterist Fergal Lawler ile beraber The Cranberry Saw Us isimli bir grup kurdu. Başlangıçta vokalde yer alan Niall Quinn gruptan ayrılınca gazeteye vokalist aranıyor ilanı verdiler. Bu ilana yanıt veren Dolores O’Riordan’dan yaptıkları bazı demolara melodi ve söz yazmasını istemeleriyle günümüzün ve İrlanda’nın en önemli gruplarından birisinin temelini atmış oldular. Dolores onlara Linger’ın ilk versiyonlarından birisi ile döndüğünde gruba kabul ettiler ve ardından ilk 300 adet kopya demo İrlanda’da çok kısa sürede satılınca bu sefer grup önce adını The Cranberries olarak değiştirdi, hemen ardından da içinde Linger ve Dreams’in bulunduğu yeni demoyu İngiltere’de piyasaya sürdüler. Demonun büyük ilgi görmesi üzerine İngiltere’deki büyük plak şirketleri The Cranberries ile anlaşmak için yoğun bir çabaya tutuştu. Sonuçta Island Records grupla anlaşma imzalamayı başardı ve rock tarihinin en başarılı gruplarından birisi olan The Cranberries resmen müzik dünyasına adımını atmış oldu.

Grubun ilk albümü Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We? 1993 yılında yayınlandı. Grubun ilk single’ları olan Dreams ve Linger’ın da bulunduğu albüm fazla ilgi çekmedi ve Linger sadece 74. sıraya kadar çıkabildi. Ancak grup, ilk Amerika turnesine Suede ile çıkması ve burada MTV’nin dikkatini çekmeleri üzerine şarkıları prime timelarda daha çok yayınlanmaya başladı ve bu sayede grubun popülaritesi arttı. Tam bir yıl sonra Linger sıralamada 14. sıraya kadar yükseldi ve The Cranberries iyice adını duyurmaya başladı.

Ancak asıl büyük patlama grubun 1994 yılında yayınlanan ikinci albümü No Need to Argue ile yaşandı. Grubun albümdeki en büyük hiti olan Zombie ile grup dünya çapında tanındı. Şarkı, 1993 yılında Kuzey İrlanda’da Warrington, Cheshire’da IRA tarafından gerçekleştirilen ve iki çocuğun öldüğü bombalama olayı üzerine yazılmıştır. Aynı albümde yer alan Ode to My Family ise Modern Rock Tracks’de 11. sıraya kadar yükseldi.

İki yıl sonra 1996’da To the Faithful Departed yayınlandı. İngiltere listelerinde ikinci sıraya kadar yükselen albüm bu başarılarına rağmen No Need to Argue kadar satışa ulaşamadı. Ancak albüm, Salvation ve Free to Decide gibi sırlamalarda üst basamakları görmüş hitleri ve When You’re Gone ve I Just Shot John Lennon gibi klasik şarkılarla sevenleri tarafından bağrına basıldı. 3 yıl sonra ise Bury the Hatchet albümü çıktı. Bazı fanlarına göre ilk üç albümden sonra düşüş gözüksede bu albümde de Animal Instinct, Just My Imagination, Dying in the Sun gibi güzel şarkılar bulunmaktadır.

2001’de ise grubun son stüdyo albümü olan Wake Up and Smell the Coffee yayınlandı. Mükemmel ismine rağmen diğer albümlerin yanında biraz sönük kalan bu çalışmadan iki yıl sonra grup elemanları ara verdiklerini açıklayarak kendi solo çalışmalarına daldılar. Özellikle Dolores O’Riordan’ın 2007 tarihli Are You Listening? adlı albümü bence oldukça başarılıdır.

2003’deki bu ara verme dönemi tam 7 yıl sonra tamamlandı ve grup 2010 itibariyle tekrar bir arada turnelere çıkmaya başladı. Gruptan yapılan açıklamada hem yeni albüm çalışmaları olacağı hem de turnelerde Dolores’in 2009’da çıkan yeni albümü No Baggage’ın tanıtımının yapılacağı yönünde. Çok fazla seveni olduğu kadar şarkıları çok birbirine benziyor diye eleştirenleri de olan bir grup The Cranberries ve ben açık ara bu gruplardan ilkine dahilim. 2002 konserini kaçırmış birisi olarak sadece 2 gün sonra İstanbul konserinde Türk izleyicileri bu efsaneyi canlı olarak izleme şansına sahip olacak. şarkılarından öte zaten İrlanda’lı olmaları bile grubu sevmem için yeterli:) Bir de tam emin değilim ama yıllar önce grubun “dünyada bir çok yeri geziyoruz ama her zaman dönüp dolaştığımız ve olmak istediğimiz yer kendi şehrimiz Limerick” tarzında bir yorumlarını okuduğumu hatırlıyorum. Eğer bu açıklama gerçekten doğruysa gruba hayran olmam için bir nedenim daha var.

Konsere (gerek İstanbul gerekse Çeşme) hala gitmek isteyenler detaylı bilgilere buradan ulaşabilirler. İstanbul konserine gelenlerle orada görüşürüz. Müziklerinin yanısıra dinlediğim en iyi vokalistlerden birisi olan Dolores O’Riordan’a sahip olan The Cranberries konserine bir nedenle gelemeyen veya grubu hiç dinlemeyenler için birkaç şarkı ekleyelim ve kararı onlara bırakalım. Herkese iyi dinlemeler.

The Cranberries – Linger

The Cranberries – Ode To My Family

The Cranberries – I Just Shot John Lennon

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: