“Süper fena kahraman: Çılgın Hırsız”

Eylül ayında vizyona girecek olan Türkçe Çılgın Hırsız,  orijinal adıyla ise Despicable Me’nin yönetmenleri, Pierre Coffin ve Chris Renaud. Chris Renaud bildiğim kadarıyla daha önce Ice Age projesinde yer almış, fakat Pierre Coffin’ in o derecede göze çarpan bir çalışması yok. Animasyonun senaryosu, Ken Daurio ve Sergio Pablos tarafından kaleme alınmış.

Genel olarak iki hırsızın yaptıkları soygunlarla namlarına nam katma çabalarını konu alan Çılgın Hırsız’ı kısaca özetlemek gerekirse… Güleryüzlü komşuluk ilişkilerinin yaşandığı bir şehirde, bu yaşantıyı bozacak bir sır saklı. Şehrin en bakımsız ve çirkin evinde yaşayan Gru, minionlarıyla birlikte dünyanın kaderini değiştirecek bir plan yapıyor. Gru’nun planını sıradışı yapan ise, Dünyanın uydusu olan Ay’ı çalmayı planlıyor olması.

Üç küçük yetim olan Margo, Edith ve Agnes, bu kötü kalpli adamla karşılaştıklarında hırsızlık olayının bir parçası olacaklarının ve böylece hayatlarının hızla değişeceğinin farkında değil. Annesiyle yetişmiş olan Gru, pek çok çocuğun hayal ettiği gibi büyüdüğünde astronot olma hayalleriyle büyür.

Ne yazık ki annesi kötü bir ebeveyndir ve Gru’nun astronot olma hevesini sürekli kırmaktadır. Kötü bir çocukluk geçiren Gru, büyüdüğünde dünyanın en azılı hırsızlarından biri haline gelir. Tüm bu tabloya rağmen üç yetim çocuk, Gru’nun hayatını ve kendi hayatlarını tamamen değiştirecektir.

Amerikalılar film sektöründe çok ileri gittiler, ellerindeki teknolojiyi iyi kullanıyorlar. Herhangi bir Amerikan filmini izlemek için senaryo olmasına gerek yok, sizi görsellikle avlayabiliyorlar. Bu animasyonda da senaryo aslında çok zayıf ama animasyonun içine öyle bir giriyorsunuz ki senaryo kuvvetli olmuş olmamış umurunuzda olmuyor.

Genelde animasyonlarda yaptıklarını bu animasyonda da yapıp aile bağlarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamışlar. Çılgın Hırsız’da espriler son dönem animasyonların birçoğunda olduğu gibi yetişkinlerin anlayacağı incelikte. Çocukları içine alan en kuvvetli tarafı ise şüphesiz başarılı görsellik sunan bir animasyon olması.

Çılgın Hırsız, Eylül ayının başında gösterime üç boyutlu olarak girecek. IMDB puanı şu anda 10 üzerinden 7,8. Yine animasyon olan Shrek’in IMDB puanının 8 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Çılgın Hırsız’ın bu puana oldukça yaklaştığını söyleyebiliriz.

Daha fazla bilgi almak için Çılgın Hırsız’ın web sitesine buradan, Türkçe dublajlı fragmanına ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Animasyon seviyorsanız, Çılgın Hırsız gösterime girdiği zaman yapacak daha iyi bir işiniz yoksa gidip izleyebilirsiniz. Hepinize iyi seyirler.

Yazan: Önder E.
Şehir: İstanbul

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: