Animasyondan sinemaya: “Son Hava Bükücü”

21 şubat 2005 tarihinde birinci sezon birinci bölümüyle Nickelodeon imzalı Avatar: The Last Airbender yani Son Hava Bükücü çizgi dizisi televizyonlarda gösterilmeye başlandı.

Ben de CNBC-e aracılığı ile diziyi sıkı bir şekilde takip etmeye başladım. Üç sezon toplam altmışbir bölüm soluksuz izledim. İnternette bir gün gezinirken Avatar: The Last Airbender’ın sinema uyarlamasının çekimlerine başlandığını okudum ve tüylerim diken diken oldu.

Tüylerimin diken diken olmasının iki sebebi vardı. Birincisi çok sevdiğim bir çizgi dizinin beyaz ekranda gösterime giricek olmasıydı, ikincisi ise bu biraz ürkütücüydü çünkü çizgi romanların, kitapların, dizilerin sinema uyarlamaları her zaman hayal kırıklığı yaratmıştır. Gün geldi çattı ve filmin ön gösterimine gittim.

Büyük bir merakla 3D gözlüğüm elimde filmin başlamasını bekledim. İlk önce Nickelodeon yazısını gördüm ekranda ve hmmm tamam farklı bir şirket yok işin içinde dedim.

Sonrasında film başladı aynı dizide olduğu gibi ve Katara ile Sokka Aang’i buldular. Her şey çok güzel gidiyordu. Tabi unuttuğum bir şey vardı bu bir filmdi ve filmin süresi 103 dakikaydı.

Göz açıp kapatıncaya kadar dizide bin bir olay başlarına gelerek gittikleri yere bir anda geldiler ve mutlu son ilk film için. Filmin ikincisi ve üçüncüsüde gösterime girecek anladığımız kadarıyla ve onlarda da aynı problemle karşı karşıya kalacağız.

Gelelim uyarlamalarda niyeyse hiç anlam veremediğim uyulmayan konulara. Çizgi roman veya dizi uyarlamalarında yani görsel bir şeye tekrardan görsel uyarlama yaparsanız uyulması gereken ilk kural nedir karakterlerin birbirine benzemesi…

Fakat filmdeki uyarlamada bu yok. Ne mi mesela: Prince Zuko, Katara, Sokka, Uncle Iroh, Fire Lord Ozai. Niyemi Katara ve Sokka bizim dünyamızda Eskimo dediğimiz bir kabilede yaşıyorlar.

Bütün kabile uygun fakat Katara ve Sokka Amerika’nın bağrından gelip kabileye yerleşmişler sanki. Fire Lord Ozai çizgi dizide uzun saçlı yapılı dediğim dedik otoriter ve karizma sahibi bir lider. Fakat filmde kısa saçlı sümsük yapılı biri.

En önemlisi Uncle Iroh, çizgi dizide şişman tonton çok bilge biri. Fakat filmde resmen Fire Lord olucak şekilde yapılı bir karakter seçmişler. Bütün bunları gördükçe izleyicinin hevesi kursağında kalıyor.

Zaten görsel olarak verilmiş bir olgunun görsel başka bir uyarlamasında bu kadar uyumsuzluk bence olmamalı. Durum böyle olunca da IMDB puanı çizgi dizinin 10 üzerinden 9,3 iken filmin puanı 10 üzerinden 4,3 olur.

Netice olarak çizgi diziyi izlemiş olsanız da olmasanız da meraktan gidip 3D ile nasıl olmuş diye izleyebilirsiniz. 3D’nin filme kattığı herhangi bir artısı yok. Bence filmi 3D yapıcaklarına film süresini biraz uzatsalarmış çok daha anlaşılır ve beğenilir bir yapıt ortaya koyarlarmış ama darısı 2. ve 3. filmlere.

Fragmanı aşağıda paylaşıyorum. İyi seyirler!

Görseller: Life-tree.net

Yazan: Önder E.
Şehir: İstanbul

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: