“Nevendaar’a dönüş yolculuğu: Disciples 3: The Renaissance”

Starcraft 2 çıktı daha yazacak vakit bulamadım ama birkaç gün oyun raflarına bakarken çok eski bir dostun yeni oyununu çıkmış görünce dayanamadım ve Starcraft 2’ye geçmeden önce karanlık ve tekinsiz Nevendaar’a dönmemizi sağlayan Disciples 3: The Renaissance’dan kısaca bahsetmek istedim.

Turn Based Strategy sevenlerin Heroes of Might and Magic serisiyle beraber sevgi ve saygıyla andığı Disciples serisi ilk oyun Sacred Lands’in ardından çıkan Disciples 2 ile bayağı bir hayran toplamıştı. Karanlık atmosferi, güzel müzikleri, karakter çizimleri ve birçok farklı strateji denemenize olanak sağlayan unitlerin farklı türlerinin seçimiyle önce Empire, Undead Hordes, Legions of the Damned ve Mountain Clans ırklarından birisini seçerek oyuna başlıyorduk. Ardından gerek iyi gerek kötü taraf için gelen iki ek paket ve son olarak da oynanabilir ırk olarak Elven Alliance’ın eklendiği Rise of the Elves ile serinin ikinci oyunu bir efsane olmuştu.

Eh efsaneler her zaman devam ettirilmeli ama başarılı olmalıdır fikriyle yıllar süren çalışmanın ardından Rus firma Akella bize serinin üçüncü oyununu sundu. Oyun şu anda raflarda ve sanıyorum 70-80 lira arası bir fiyatla çıkmış durumda. Gelelim hikayeye: Highfather ilgisini Nevendaar üzerinden çekmiştir ve ırklar kendi kaderlerini çizmeye çalışırken İmparatorluğun sınırına bir yıldız düşer ve İnsanlar, Elfler ve Demonlar bu yıldızı araştırmak için kendi kahramanlarını oraya gönderirler. Yıldızla gelen elçi Inoelle’le de hikayeye başlarız.

Disciples 3 görüntülerine baktığımızda yine sağlam çizimler ve karanlık bir atmosfer görüyoruz. Oyunda 5 ırk aynen korunmuş ama sadece 3 tanesi Empire, Elven Alliance ve Legions of the Damned oynanabilir durumda. Sanıyorum diğer iki ırk ek paketlerle açılacaktır. Zaten oyunun ilk ek paketi Disciples 3: Resurrection’ın da Kasım’da Rusya’da piyasaya çıkacağı ve Undead Hordes’ın dahil olacağı da resmen açıklandı.

Oyunda başkenti koruyan Guardian’lar aynen korunmuş, ayrıca kahraman sınıflarında da geliştirmeler hariç genel bir değişiklik yok. Şimdilik göze çarpan ilk yenilikler ise kahramanların giydiği kıyafet ve taktığı silahların kahraman üzerinde görülmesi ve ne kadar doğru emin değilim ama gördüğüm bir görüntüden esinlenerek söylüyorum kahramanın 5 yerine 7 kişiye liderlik etmesi. Bu eğer gerçekten yapılmışsa çok daha uzun ve farklı içerikte karakterlerle stratejik zenginliğin olacağı bir oyunla karşı karşıya kalacağız diyebiliriz.

Son olarak oyunu oynadıktan sonra birşeyler daha karalarız diyorum ama ilk bakışa göre Disciples 3’ün oyunun ruhuna aykırı olmadığı ve o tekinsiz, karanlık ve yıkıcı atmosferini aynen koruduğu ve bu sayede de fanlarını mutlu edeceğini söyleyebiliriz. Hemen oynamak ve ek paketlerin gelmesi dileğiyle herkese iyi oyunlar. For the Empire!

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

7 Yanıt ““Nevendaar’a dönüş yolculuğu: Disciples 3: The Renaissance””

 1. Pınar slm

  Disciples 3’ü ben İstanbul’da D&R raflarında gördüm. Sanıyorum oralarda bulabilirsin ancak nette son okuduğum birkaç yorumda sert eleştirilerde vardı. Oynayıp tekrar yorum yapacağız herhalde. Bu arada oynamadıysan serinin önceki oyunu Disciples 2’yi mutlaka arşivine ekle derim:))

  • Aslında tam da orjinal alınacak bir oyun bu. Ama gel gör ki şüphelendim. 7 adam ile eski hardcore havasından çıkar da kolaylaşırsa?

   • Ben daha çok 3D olayından korkuyorum zira okuduğum bazı yorumlarda bu konuda sert eleştirler vardı. Ama dediğin gibi tam da orjinal alınacak oyun ne de olsa Disciples başında az zaman harcamadım: (Yaşasın İmparatorluk). Ek olarak daha Starcraft 2’de görmedi bünye çok sakat:)

    • 3d olayını Heroes of Might and Magic 5’te de yaşamıştık hatırlarsın. Ama çok canlı bir renk paledi dışında – bence – sorun yoktu. 3d de gaayet Heroes idi 🙂 Seni bilmem. Ben her zaman pürist değilim 🙂

     • Dediğin doğru o olay HoMaM 5 ile başladı. Ama ben yine de biraz eski kafalıyımdır:) Ancak 3D olmasına rağmen HoMaM 5 kesinlikle HoMaM 4 faciasından daha iyiydi. Elbette oynayacağım ve daha detay birşeyler karalarım. Bu arada rafta hala duruyor başlayamadım Dragon Age faktörüde var. Son zamanlarda biraz geri kaldım galiba:))

      • Dragon Age oynamayan bizden değildir 😛 Başla rahat zamanında evet. Ama dikkat et, Baldur’s Gate serisi kadar olmasa da uzun sürer. Rahat 50-60 saat diyim sana! Eğer her şeyi bulayım her yere gideyim diyorsan da bi 80’i helal et 🙂 Düşün ben 40 küsür saat harcamıştım ve oyun daha %35 tamamlanmıştı. 87 gibi de bitti.

 2. sayın özkan arkadaşım önce tebriklerrrrrrr:)))
  mutluluklar..
  bu oyunu nereden bulurum! 2 aydır bi oyun arıyorum denemediğim kalmadı…bizim william’ın linki varmı sende ???

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: