“Köpek Bakımı: Sosyalleşmedeki Kritik Dönemler”

Köpeklerde Saldırganlık en ciddi davranış sorunudur. Köpek sahiplerinin, köpeklerinin büyüme döneminde ki saldırganlık davranış etkileyen faktörleri bilmeleri, asabiyet ve saldırganlık sorununu büyük ölçüde önleyebilir.

Kuduz Tedavi Merkezleri ve Hastanelere yılda 100’lerce ısırılma vakası gelmektedir. Fakat bu sayının çok çok azını gerçek ısırılma vakalarıdır. Büyük bir çoğunluğu sıyırma ve köpeğin atağa kalktığı andaki çarpa veya kavga eden köpekleri ayırma sırasında alınmış ufak yaralanmalardır. Köpek ısırılma kurbanların büyük birçoğu küçük çocuklardan oluşmaktadır ve bu çocuklar genellikle 10 yaş ve altındadır.

Sosyalleşmedeki Kritik Dönemler

Köpeklerin büyüme dönemleri neden saldırganlaştıklarını (agresifleştiklerini) anlamamıza yardımcı olur. Yavrular, 3. haftadan sonra sosyalleşmeye ihtiyaç duyar ve 3. hafta ile 16. hafta arasında zaman sosyalleşmedeki en kritik dönemdir. Bu süreçte yavrular anneleri ile birlikte kardeşleri ile sosyalleşmeye başlarlar anne süt emzirmeye izin verdiği sürece yavrularının doğru şekilde sosyalleşmelerini öğretir. Asıl sosyalleştirme anneden ayrıldıktan sonra ki dönem ile 16. hafta arasıdır. Bu dönemde yavrular nesneleri sesleri tanımaya başlarlar ve birçok obje onların korkmasına ve agresifleşmesine yol açabilir. Köpeğin sosyalleştirilmesinin en iyi zamanı 10. hafta ve sonrasıdır, bu dönemde yavru kızmadan ve sakin bir şekilde sosyalleştirilmelidir.

4. hafta ile 16. hafta arası çocuk süresi – 16. hafta ile 15. ay arasını da ergenlik süresi olarak tanımlayabiliriz, 15. aydan sonra cinsel olgunluğa erişmiş bir yetişkin olurlar. Bir yavru köpek 16. haftaya kadar sosyalleştirilmiş ve çevresine güvenir durumda olmalıdır.

Yavru yaklaşık 8. haftaya kadar anne ile olduğu bu süreç içerisinde çok az insan ile temas eder ve yavru insanlara karşı utangaç veya çekingen davranışlar sergiler. Bu süreçte yavrular, çoğu zaman insanlara karşı korkulu, çekingen davranışlar sergileyebilirler.

Birçok köpek sahip yavru köpeğinin başka insanlar ve nesneler gördüğünde kaçmasından ve arkasına saklanmasından şikâyetçi olurlar, bu durum yavrunu iyi sosyalleşmediği anlamını taşır, ya da başka köpeklere yaklaşmayan oyun oynamayan köpekler içinde aynı tespit geçerlidir.

Köpekler 15 aylıkken cinsel olgunluğa erişir. Bu dönemde, genellikle yabancılarla havlamaya başlar ve daha fazla koruyucu olur, erkeklerde bir bacaklarını kaldırarak tuvaletlerini yapmaya başlar. Bu dönemde kendi alanını korumaya başlar ve yabancılara (yetişkin insanlar, çocuklar ve diğer köpekler) karşı agresifleşiyorsa, bu yavrunun iyi sosyalleşmediği durumunu gözler önüne sermiş olur.

Yazar: İrfan İmer
Site: www.retriever.gen.tr
Şehir: İzmir

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: