“Yeni başlayanlar için MS”

Günümüzde hem kötüleşen dünya, hem de gelişen tıbbi teknoloji ışığında daha sık görülmeye başlamış MS (Multiple Skleroz) için, bir ms hastasının ağzından – ki o ben oluyorum- yazılmış rehberlerden biridir; relapsing remitting adındaki 1.tip versiyon baz alınmıştır.

Bir gün durup dururken çift görmeye başladınız, bir iki üç bu geçmedi! sonra gittiniz iyi bir göz doktoruna; baktı baktı dedi ki gözde sorun yok. Ardından da bi de şuna baktırayım diye nörologa – nöroşirologa ve bingo! mr’ın gümbürdemesine katlanmanıza değmiş, gayet açık şekilde msiniz varmış.

– MS klasik bir hastalık değildir, grip gibi ve hatta kanser gibi bile değildir; geçmez. aynı karınız / kocanız gibidir, üstüne ne çok gideceksiniz; ne de az.

– Kendinize güvenebileceğiniz bir doktor bulun ve hep o doktorla devam edin.

– Hastane olarak İstanbuldaysanız Çapa’ya ve oradaki MS Kliniğine güvenin. Çapa istemezseniz de, alanda isim yapmış kimi doktorlar vardır. İsim veremesem de ararsanız bulursunuz. Onlardan şaşmayın. Eğer İstanbulda değilseniz de kendinizi doktorların oyuncağı yaptırmayın, yakın zamanda İstanbula gelin.

– Şu sıcak havalarda kahramanlık yapmayın, mümkün mertebe evinizde kalın. güneşle MS iyi bir ikili değildir.

– Sürekli iyi taraftan bakabilirsiniz; bu MS milyon tane kişisel gelişim kitabı okumuşsunuz gibi sizi iyi yönde değiştirebilir. Neticede iyi kalmak için “sağlıklı yaşam”ı yaşamanız gerekecek = geç yatmayacaksınız, aşırı derecede alkol almayacaksınız, aşırı yorulmayacaksınız, aşırı sıcaktan uzak duracaksınız, size stres yapan durumları elinizden geldiği kadar uzaklaştıracaksınız.

Eğer tüm bu emirleri ciddiye almazsanız, tez vakitte bir atak yaşarsınız ve – ciddiye almadığınız için de – “allah allah, nerden geldi bu şimdi offf” deyip dibe sürüklenirsiniz.

– Erkekler: askerden otomatik muafsınız. bu kimilerine en başta korkunç bir şey gibi gelse de, veya “giderim, sonra GATA falan yırtarım bir şekilde” diye düşünseniz de; askerin koşullarını düşününce (eğitim ve stres veren ortam, hele eskaza güneydoğuya düşerseniz…) sağlığınızı geri dönülmeyecek kadar bozabilirsiniz. Bence bile bile davetiye çıkarmaya gerek yok.

– MS zaman zaman ağır gelebilir. Özellikle uzun bir kortizon periyodunun arkasından bile geçmeyen ataklarda. Ama bu zamanlarda sakın antidepresanlara meyletmeyin, doktoru da meylettirmeyin; girdiniz mi çıkamazsınız. Neticede bilmelisiniz ki, bu da gelip bu da geçecek. Geçmese de araz olarak kalacak. Derdimiz bu olsun, dünyada neler var?

– Eskisinden daha çabuk yorulacaksınız, aldırmayın. hele güneş altında yürürseniz kesinlikle daha çabuk yorulacaksınız, aldırmayın. Avonex gibi belirli bir periyodda iğneniz varsa iğneden sonra halsiz düşeceksiniz, aldırmayın. Çeşitli ilaçlar var bu halsizliği geçiren, ucuzlar da. Hele bir tanesi vardı, kırmızı şekerler gibi birşey. İğne sonrası üçer beşer içerdim, içebilirsiniz.

– MS derneği, organizasyonu falan varmış. Bulaşmayın. Piknikleri falan oluyormuş. Gitmeyin. Çünkü bu hastalığın seyrinde moral herşeyden önemli ve inanın ki bana, sizden çok daha kötü durumdakiler var. Ve inanmaya devam edin, onlar da orada.

– Hayatınız boyunca (eğer tıpta bu konuda gelişme olmazsa) MS hastasısınız, hayatınızı bu hastalık uyarınca düzenleyin. Mesela futbol oynayan bir kişiyseniz, biraz daha az oynayın. Veya hiç oynamayın. Plaj voleybolu oynamadan yapamıyor musunuz? Yapın. Boş zamanlarınızda Eminönünde hamallık veya bir inşaatte amelelik mi yapıyorsunuz? Buraya kadar okuduysanız..eh, ne diyeceğimi çok iyi biliyorsunuz.

– Eğer iş yeriniz anlayışlı bir yerse (kurumsal yapıda bir plaza şirketi / sıcak ilişkilerin olduğu bir aile şirketi), özürlü raporu alıp (ms hastaları yasal olarak gereken %40’ı alabilmekte) bunu beyan ederseniz bir sürü avantajdan yararlanabilirsiniz; nispeten erken emeklilik, vergi indirimi, maaşta ufak bir bonus. Gerçi bu iki ucu pis bir değnektir..mutlak surette zorunda değilseniz, hiç girişmeyin rapora beyana vs.ye. durup dururken etiketlenmenin anlamı yok.

– Her hastalık az çok farklı gider ve kişiden kişiye değişir. Ama ms bunun zirvesidir, annenizin MS’i bile sizinkisinden farklı olacaktır; onda işe yarayanların sizde de yarayacağını sanmayın. Kendimden biliyorum, annem de MS ve onla benim hastalıklar aynı seyretmiyor.

– Üstteki maddeye rağmen, yürüdüğünüz yolu çoktan yürümüş birini bulun. bulun ki o kişi sizin rol modeliniz olsun, nasıl olmanız gerektiği konusunda sizi yönetsin – esin versin. Çünkü multiple skleroz kafada çok fazla soru işareti yaratır ve sorularla dolu bir kafa, rahat bir kafa değildir.

– Çevredekiler soracaktır, “çocuğun olursa MS ona da geçer mi?”. Diyeceksiniz ki, “benimkisinin MS olma ihtimali, seninkisinden az fazla; o kadar”. Ama eşiniz de MS hastasıysa, o zaman “az fazla” miktarı, pek de öyle az kalmayacaktır. Ancak yine de Şizofreni gibi %50 kadar muazzam bir geçiş olasılığı olmayacaktır. Rahat olunuz ve oldurunuz.

– Son olarak: MS’i duyanların aklına genelde (rahmetli) futbolcu Fenerbahçeli Sedat gelmekte. Bilin ki alakası yok. Çünkü o kişi ALS idi. Siz ise MS’siniz.

adresinden bana ulaşabilirsiniz.

İmaj: Theacademy.schoolfusion.us

3 Yanıt ““Yeni başlayanlar için MS””

 1. Merhaba Soner Bey,

  Övgüleriniz için teşekkür ederim. Sadece ülkemizde oldukça eksik olan bir alandaki boşluğu hafiften kapatmak istemiştim. M. Falay konusundaysa, yaban ellerde Maffy olarak bilinen bu cazcı şahsiyetle bir alakam yoktur. Diğer pek çok Falay’la olmadığı gibi. Hatta 100% yabancı olduğu belli olan kimi Falay’larla da olmadığı gibi..Garip durum vesselam. Neyse

  Size tekrar teşekkür ederim.
  Umudunuzu kaybetmeyin. Benim gibilerden mutlaka başka vardır.
  Saygılar, sevgiler.

 2. Hastalığını bu kadar iyi bilmek ve hastalığıyla bu kadar barışık olmak ne kadar iyi… Bunun en güzel tarafı, bu durumla ilgili olarak, kendi kendini tedavi etme yoluna girmiş kişiler ve onların bu haline tanıklık etmiş olmak!

  Riskli gebeliklerle uğraşan ve bir sürü problemli gebelik ve genetik geçişli hastalıklarla karşı karşıya kalan bir perinatolog ( riskli gebelikler uzmanı ) olarak, tanrının bir sorun verip, kendi kendini sınamasını sağladığı bu özel kişilerin (gifted) bireysel ve toplumsal gelişme, yardımlaşma, dayanışma, birbirlerine bağlılık, dünyayı başka bir gözle görme, inanç, hoşgörü, çok yönlülük ve benzeri kavramlara olan inanılmaz olumlu katkılarına şahit olmak biraz da olsa insanlığın gelecekte daha iyi olacağını ümit etmemi sağlıyor.

  Geçen gün trafikte, üstelik de kendisine yol vermeme rağmen, belki de ona ters gelen bir davranışımdan ötürü beni, gırtlağımı kesmek veya öldürülmek zorunda bırakılmakla tehdit eden bir zavallıya kızmamak veya ondan korkmamamı sağlayan her halde bu “gifted” kişilerle karşılaşmamın verdiği bir eğitim veya olgunluk olsa gerek!

  Tüm ailenize mutluluklar dilerim.

  (Bu arada Muvaffak Falay’la bir bağlantınız var mı merak ettim doğrusu?…)

  Selamlar, sevgiler.
  Dr. Soner Recai Öner

 3. 16 yıldır ms hastasıyım.ilk atak geçirdiğimde vücudumun sağ yarısı yoktu. 32 yaşındaydım 2 ve 10 yaşında dünyalar tatlısı çocuklara sahiptim. teşhis konduğunda ilk hissetiğim çok şükür çocuklarımı daha uzun yıllar görebileceğim oldu. ben biraz şanslı gruptanım herhalde ikinci gittiğim doktor bana hayatımı geri verdi. 16 yildır ondan vazgeçmeyi hiç düşünmedim size de en önemli tavsiyem bir kişiye güvenin. bu yazıya gelince ben ms hakkında hiç yayın okumam hepsinin beni üzeceğini düşünürüm (ki genelde öyle olur)bu sefer bir bakayım dedim.Yazıyı okudukça sevdimihepsi çok doğru tespitlerdi.Esas şoku sonunda yaşadım çünkü o benim canım oğlumdu hani ms olduğu için yıkılan,kendini dinleyen,benim tecrübelerime aldırış etmeyen en sonunda doğru yolu bulmuş da diğer insanlara tavsiyeler vermiş.Bu yazıya sonuna kadar katılıyorum,benimde acizane bir tavsiyem var yeni ms hastalarına SAKIN AMA SAKIN kendini dinlemeyin ve ACIMAYIN.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: