“Reklam Çekicilikleri: Cinsellik, Mizah, Korku”

Tüketici kitlesinin, yani aşağı yukarı bütün toplumun fiziksel, psikolojik ve sosyal gereksinimlerine ustaca seslenen reklamlar, eksikleri gerekirse mucizeler yaratarak giderme vaadiyle, tüketim konusundaki tercihleri yönlendirirler. Tüketicinin satın alma kararı verirken bir ürünü değil de diğerini tercih etmesini sağlayan, işte bu vaat dolu mesajın içeriği ve sunuluş biçimi.

Çekicilik, ikna edici iletişimin olduğu her yerde binlerce yıldır üzerinde kafa yorulan bir kavram, reklam mesajının özünü oluşturan, tüketicinin aklına ve/veya kalbine seslenen bir unsur olarak karşımıza çıkar. Reklamcılık ve ikna edici iletişim literatüründe oldukça sık kullanılan kavramlardan olan çekicilik, tüketicilerin; fiziksel, psikolojik, toplumsal gereksinimlerine yönelen, reklamı yapılan ürüne, hizmete ve hatta reklamın kendisine dikkat çeken, ilgi yaratan, tüketici tutumlarına/davranışlarına etki etmeyi sağlayan, rasyonel ve/veya duygusal ikna süreçlerini takip eden bir mesaj dayanağı, bir ikna silahı işlevini görür.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Profesör Müge Elden ve Araştırma Görevlisi Uğur Bakır işte bu noktada büyüteçlerini reklam çekicilikleri ve bu çekiciliklerden reklam dünyasında geçmişten günümüze oldukça sık kullanılan ve bir o kadar da çok tartışma yaratan cinsellik, mizah ve korku çekicilikleri üzerine tutuyorlar ve reklamın dilini, yöntemlerini ve cinsellik, mizah ve korku çekiciliklerinin bu düzlemde nasıl ve neden yer aldığını hem meraklısına hem de uzmanlara hitap edecek şekilde anlatmayı başarıyorlar.

“Reklam Çekicilikleri -Cinsellik, Mizah, Korku-” başlıklı çalışma beş bölümden oluşuyor. Birinci bölümünde, reklamda mesaj kavramını ele alarak reklam mesajlarının oluşturulması ve reklam ikna süreci üzerinde durulup reklam mesajlarının etkililiği üzerinde söz sahibi olan pek çok değişken ele alınıyor. Kitabın ikinci bölümünde genel olarak reklam çekiciliği kavramı ele alınıyor. Söz konusu bölüm kapsamında, reklam çekiciliğinin ne anlama geldiği ve kapsamının ne olduğu, ne gibi türleri içerdiği ve nelere göre seçilmesi gerektiği gibi önemli sorulara yanıtlar aranıyor.

Konuya genel bir yaklaşım yapılan ilk iki bölümün ardından kitabın üçüncü, dördüncü ve beşince bölümlerinde reklam dünyasında oldukça rağbet gören ve büyük tartışmalar yaratan cinsellik, mizah ve korku çekiciliklerinin reklamlarda kullanımı kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Her üç çekicilik de geçmişten günümüze birçok ülkede yayınlanan reklamlarda kendilerine oldukça sık yer bulmanın yanı sıra gerek pazarlama iletişimi gerekse de toplumsal ve kültürel boyutlarıyla birçok ülkede önemli tartışmalara neden oluyor.

Cinsellik, mizah ya da korku çekiciliğine neden bu kadar sık başvurulduğu, bu çekicilikleri kullanımının nasıl ya da hangi koşullarda etkili olduğu ve hedef kitleler üzerinde ne gibi etkiler yarattığı gibi konular gerek akademik dünyada gerekse de reklamcılar arasında uzun zamandır önemli bir gündem maddesi konumunda. Zira hedef kitleyi güldürüp eğlendirerek, korkutarak ya da onların cinsel arzularını uyararak / kullanarak onları belli bir eyleme yöneltmeye çalışmak reklamcıların ya da daha geniş bir perspektifle bakıldığında dikkat çekme, ilgi uyandırma, tutum ya da davranışlara etki etme vb. arayışlardaki tüm kişi ve grupların oldukça sık başvurduğu yollar olarak görünüyor.

Bu doğrultuda her üç reklam çekiciliğinin de öncelikle kavramsal ve kültürel boyutlarıyla incelendiği kitabın üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerinde sırasıyla cinsellik, mizah ve korku çekiciliklerinin reklamlarda kullanılma amaçları, kullanım şekilleri ve bu konularla ilgili düşünceler, kuramsal perspektifler ile söz konusu çekiciliklerin kullanımıyla ortaya çıkan sonuçlar üzerinde detaylı bir şekilde duruluyor.

İletişim Yayınları’ndan çıkan “Reklam Çekicilikleri -Cinsellik, Mizah, Korku-” uygulamacılara, reklamcılık ve ilgili alanlarda eğitim gören öğrencilere ve de reklama merak duyan herkese reklam çekiciliklerini başarıyla anlatıyor.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: