“3D TV: Gerçeklik algısına doğru bir adım daha…”

TV sektörünün tarihsel gelişimine baktığımız zaman her geçen gün videonun gerçekliğe bir adım daha yaklaştığını görüyoruz. Siyah-beyaz TV’den renkli TV’ye, analogdan dijitale, SD görüntü kalitesinden 5 kata kadar daha detaylı HD görüntü formatına geçiş ve şimdi de hızla yaygınlaşan 3 boyutlu görüntü teknolojisi.

Bu hızlı ilerleme belki de yeni TV satışlarını artırmak için TV üreticilerinin hummalı çalışmalarının bir sonucudur. Çünkü bu teknolojik sıçramaların hepsinde TV’ler geriye uyumlu olmadığı için yeni ve pahalı bir TV satın alma ihtiyacı doğdu.

3D içerik izleyebilmek için ihtiyacınız olanlar :

* 3D içerik (TV yayını, 3D Blu-ray, 3D oyunlar vb.)

* 3D TV (ör.: Samsung C750)

* 3D gözlük

Biz insanlar dünyayı 3 boyutlu olarak görürüz. Sağ ve sol gözümüze farklı açılardan gelen 2 boyutlu görüntüler beyin tarafından birleştirilir. Böylece derinlik algısı oluşur ve objeler 3 boyutlu olarak görülmüş olur. Aslında 3 boyutlu gören gözlerimiz değil beynimizdir. İnsanın tek gözü olsaydı dünyayı iki boyutlu algılardı, derinlik hissi oluşmazdı. 3D TV yayınının ve sinemaların mantığı da buna dayanıyor. Durağan bir resmi her göze farklı açılarla ayrı ayrı göstererek beyin gördüğü resimde bir derinlik varmış gibi kandırılıyor.

Stereoscopy adı verilen bu teknikle saniyede en az 120 tane resim sağ ve sol göz için ayrı ayrı dönüşümlü olarak gösteriliyor. Bu iki farklı açıdan çekilmiş resimleri çıplak gözle baktığımızda bulanık olarak görüyoruz. Bu bulanıklığı gidermek için de 3D gözlükler kullanılıyor.

TV ile gözlük arasında infrared veya bluetooth ile bir haberleşme gerçekleşiyor. TV, gözlüğe sinyal gönderek görüntüyü hangi göz için gösteriyorsa gözlüğün diğer camının kapatılmasını sağlıyor. Böylece dönüşümlü olarak sağ göz için olan görüntünün sadece sağ göz tarafından hemen arkasından da sol göz için görüntünün sadece sol göz tarafında görüntülenmesi sağlanıyor.

Bu dönüşümlü görüntülenme çok yüksek hızla gerçekleştiği için gözümüz gözlüğün bir tarafının kapandığını farkedemiyor. Böylece çıplak gözle bulanık görülen görüntü gözlükle derinlik algısı kazanmış oluyor.

Dünyada 3D teknolojisi hızla yayılıyor. İngiltere’de Sky ve Virgin Media Ekim 2010’dan beri 3D yayın yapmaya başladılar. Sky HD müşterileri 3D ready TV ve gözlükle Premier Lig maçlarını 3D izleyebiliyorlar.

BBC, 2012 Londra Olimpiyatlarında yayınlarının bir kısmını 3D yapmayı planladığını açıklamıştı. Türkiye’de Teledünya ve Digiturk 3D yayına başladılar. 3D hızla yayılırken evde gözlükle TV izlemeye alışmak çok da kolay olmayacak gibi. Zaten tüm içeriklerin değil spor, film gibi özel içeriklerin 3D olmasını beklemek mantıksız olmaz. Beyni kandırıyor olmanın sonuçları olarak 3D deneyimi sonrasında baş ağrısı gibi yan etkiler oluşabiliyor. Özellikle epilepsi hastalarının ve küçük çocukların 3D içerik izlemeden önce doktora danışmaları ve uzun süre kesintisiz 3D içerik izlememeleri öneriliyor.

Sizi bilmem ama Avatar’ın tadı benim damağımda kaldı. Hem masalsı hem de olabildiğince gerçek bir deneyimdi. 3D TV içeriğinin hızla artması dileğiyle…

Yazan: Uygar Boynudelik
Şehir: İstanbul

2 Yanıt ““3D TV: Gerçeklik algısına doğru bir adım daha…””

  1. Başarılarınızın devamını dilerim, çok güzel olmuş.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Bir Oyundan Daha Fazlası Filmi İzle | FULL BEDAVA IZLE GUNLUKFILM - 14 Kasım 2010

    […] “3D TV: Gerçeklik algısına doğru bir adım daha…” « Fistikyesili […]

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: