“Iverson olmak”

Allen Ezail Iverson, 7 Haziran 1975 doğumlu dünyanın bir numaralı basketbol ligi Nba’in gelmiş geçmiş en iyi sayı ortalaması tutturmuş 6. oyuncusu (26.7).

Kendi adına üretilen Reebok marka ayakkabıları giyen Allen, oysa ki Nba’e girene kadar tam bir Küçük Emrah hayatı yaşıyordu. Aile içi sorunlarla, aç bir yaşam sürüyordu. Bir çete kavgasından dolayı, 5 yıl ceza almasına rağmen çok sevilmesinden dolayı büyük bir baskı oluşturulmuş ve 4.5 ay ile yırtmıştı.

Bu karar tartışmalara neden olmuştu, maçlarında çeşitli pankartlar açılıyor, üzerine çok geliniyordu, ama O bütün bunlara sahada oyunu ile cevap veriyordu. Bu sebeple de lakabı “The Answer” (cevap) oldu. 40 Bars adlı bir de underground rap albüm sahibi olan Allen, sırası ile Denver, Detroit ve Memphis’de oynadı.

26 Kasım 2009 tarihinde basketbolu bıraktığını açıkladı fakat 1 hafta sonra kendi ile özdeşleşmiş takımı Philadelphia 76ers ile sözleşme imzaladı. Nba kariyeri boyunca 96-97 sezonunda yılın çaylağı, 11 kez Allstar, ve 2 kez Allstar Mvp, 1 kez sezon Mvp ve 4 kez en fazla skor kaydeden oyuncu şu an kariyerini Türkiye’de Beşiktaş Cola Turka’da sürdürüyor.

Transfer haberleri geldiğinde gerçekten çoğu insan “yok artık…” demişti, fakat çok güzel bir iş yapan Beşiktaş yönetimi bu transferi gerçekleştirdi ve Türk basketbol severlere inanılmaz bir hediye verdi. Şimdiden tüm dünyanın ilgisi Iverson’a, dolayısı ile Türkiye’ye yöneldi. Ve Nba Tv maç yayın haklarını aldı.

Her ne kadar uzun süre basketboldan uzak kalmış olsa da, her ne kadar Avrupa Basketbolu ile yeni tanışsa da, her ne kadar takımı yüksek yerler için savaşamayacak bir yapıya sahip olsa da Iverson, önce kendini sonra takımını ve ardından da Türkiye’yi uçurur. Hırsı, çabukluğu en büyük silahı ve bu silahını gerçekten etkileyici Beşiktaş taraftarının desteği ile sık sık kullanabilecektir.

O bir fenomen ve O’nu izlemek bir zevk.

Dikkat edin eleştirirken çünkü her an güzel bir “Cevap” gelebilir.

İmaj: Sports.yahoo.com

Yazan: Andaç Şenyurt
Şehir: İstanbul

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: