“Danton”

Aydınlanma çağından sonra ki yıllarda bir kaos içine giren Avrupa bir devrime hazırlandığının farkında değildi. Avrupa’daki çalkantının doğusu ve batısı ile pek alakası yoktu ancak Avrupa kendi içindeki dinamizmi ile çalkalanıyordu.

1789 yılında Fransa’daki o müthiş Devrim ile klasik batı düşüncesi çökmüştü. Dünya üzerindeki her şey artık daha farklı olacaktı. Sosyal, politik ve felsefi düşünceler değişiyor, Avrupa hızla medeniyete doğru ilerliyordu.

Ancak devrim kendi çocukları öldürmesi ile meşhur olduğu için, devrim ile terör ve kanda geliyor, değişim zorlaşıyordu. Fransız Devrimi’de çok kanlı olmuş ve nice insanlar bu yolda kellelerini kaybetmişlerdi.

İşte Devrim’daki sonraki yılları çok güzel bir dil ve oyunculukla bizlere anlatan Andrzej Wajda’nın filimi Danton, görülmeye değer ve o günleri daha iyi anlamamıza yarayan bir yapım.

Film, Fransız Devrimi’ni gerçekleştirmiş iki avukat Georges Jacques Danton ve Maximilien Robespierre’in devrim sonrası yollarının ayrılması ve Danton’un 4 yıl sonra Paris’e geri dönmesi ile başlayan süreci anlatır.

Bu süreç bize Fransız Devrimi sonrası Avrupa’daki değişimlerin nasıl başladığı ve günümüze kadar uzanan kavramların nasıl ortaya çıktığı en açık dille anlatıyor.

Film, İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) tarafından En İyi Yabancı Film ödülüne layık görüldü.

Eğer Fransız Devrimi hakkında biraz olsun bilginiz varsa ve sonrasında neler olduğunu merak ediyorsanız bu film sizin için en uygun olanı. Kesinlikle zaman kaybı olmayan film, Fransız Devrimi’ni en açık dille anlatan yapıtların başında geliyor.

İmaj: Slantmagazine.com

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: