“2006 İtalya… 2.Bölüm: Venedik”

Venedik, 121 adacık ve bunları birbirine bağlayan 400’den fazla köprüsü, müzeleri, sarayları, bazilikaları ve gondolları ile bir açık hava müzesi. Erkenden edilen bir kahvaltının ardından midibüsümüzle, bizi Venedik’e götürecek Vaporetto’nun kalktığı iskeleye gittik. Yaklaşık 15 dakikalık bir kanal yolculuğunun ardından Venedik’e vardık. Hava sıcak mı sıcak, öyle ki akşam aynaya baktığımda pancar gibi olmuştum.

Kulenin önünde uzanan Marciana Kütüphanesi ve sağ kısımda Dükalık Sarayı ile San Marco Meydanı San Marco Bazilika’sını da barındırır. Kuşkusuz en önemli köprülerden biri Canal Grande üzerindeki dört köprüden en eski olan “Ponte Rialto”, Rialto Köprüsüdür. Elimdeki dondurmalardan birisi fotoyu çekenin 🙂

Venedik’e gidipte gondola binmemek olmaz. Orada bile sıra var. Öyleki; rehberimiz önceden rezervasyon yaptırmasına rağmen 10 dakika bekledikten sonra gondollara binebildik. Yarım saatlik tur kişi başı 20 € idi. Kimi zaman kanal o kadar daralıyor ki, iki gondol neredeyse birbirine sürtüyor. Bazen gondolcular Napoliten şarkılar söylüyorlar, ama gerçekte Napoliten şarkılar bu bölgeye ait değil ! Napoli yöresinin aşk yüklü şarkılardan en ünlüsü O sole mio (Oh, Benim Güneşim)’dir.

İç çekiş köprüsü adıyla anılan köprü; sol taraftaki Dükalık Sarayında mahkemeye çıkarılıp mahküm edilen mahkümların sağdaki hapishaneye götürülürken, son defa dış dünyaya baktıkları yer olması nedeniyle bu adla anılmaktadır.

Gezi notlarımdan da şunları sizinle paylaşmak isterim: “…Barbarlar gelince Venedikliler bugünkü adalara yerleşiyorlar. Geçimlerini deniz ticareti ile sürdürüyorlar. Roma İmparatorluğu nihai olarak 395 yılında bölününce; Venedik Batı Roma’da kalıyor. Batı Roma İmparatorluğu’nun 5. yy’da çökmesiyle Dükler dönemi Venedik’te başlar. Dükler yönetime 1 yıl için seçilirler. Venedik çok dindardır. Savaş filoları da güçlüdür. Venedik; Kutsal Roma-Germen savaşına katılır. Çok zenginleşir. Topraklarını genişletir.

İlk ticari darbe Bizans İmparatorluğundan gelir. Bunu üzerine papayı da yanına alarak; Katolikleri 4.Haçlı Seferine kışkırtır. İstanbul yağmalanır. Yunanlılar yönetimden uzaklaştırılır, Latinler yönetime girer. 1204-1279 yılları arasında Venedik İstanbul’da hüküm sürer. Osmanlı’nın zamanla güçlenmesi ile ticaretleri yavaşlar…1861 yılında II.Vittoria Emanuele İtalya Birliğini kurar… Binaların temellerine çakılan kazıklarda Antep’ten getirilen katran çamları kullanılmıştır.Maskeler Venedik’e özgüdür. Şubat ayının ikinci pazarında oruç ayına girerler. Bunu kutlamak için sokak tiyatrocuları utançlarından kendilerini gizlemek için maskeleri kullanmışlardır. Zamanla bu maskeler karnavallarda kullanılmaya başlanmıştır.Venedik’i oluşturan en önemli adalardan Murano’da dünyanın en pahalı ve değerli camları işlenir. Burano dantelleri ile ünlüdür. Torcello’da ise Batı Hun İmparatoru Atilla’nın tahtı bulunmaktadır..”

Venedik’teki gezimiz yaklaşık 7 saat sürdü. Dönüşte yine Vaporetto ile Yeni Venedik’teki otelimize yerleştik. İtalya’nın bu tarihi ada şehrindeki fotoğraflarıda buradan inceleyebilirsiniz.

About Yildir Yeygel

Yıldır Yeygel was born on 1971, in Izmir. He was graduated from Ege University Engineering Faculty, Food Engineering Department as a Food Engeineer. He has a Master of Science degree on Food Engineer. He lives in Izmir and is interested in hiking,camping, travel, photography and blogging.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: