“dets dı fitbol!”

Bugün konumuz neredeyse tüm erkeklerin ilgi alanına giren futbol.

Gelin beraber çocukluğumdaki oyun kuralları ve uygulamaları ile bugünküler arasında nostaljik bir tur yapalım.

* Hakemlerin forması siyahtı eskiden. Şimdi de siyah giydikleri oluyor ama sahadaki formalara göre fosforlu sarı,turuncu vb. cart renkler de giyiyorlar.

* 3 tane hakem vardı sadece, 4. hakem diye bir şey yoktu.

* Yan hakemler çok pasifti eskiden, sadece taç,ofsayt kararı verebilirlerdi. Artık çok daha aktifler, birçok kararda orta hakeme tesir ediyorlar.

* Hakemler arasındaki iletişim son derece sınırlıydı. Gerektiğinde orta hakem yan hakemin yanına giderdi. Günümüzde telsiz ile haberleşiyorlar.

* Uzatma dakikaları tamamen hakemin insiyatifindeydi. Devrenin ne kadar uzayacağını sadece orta hakem bilebilirdi. Artık devre sonunda 4. hakem anons ediyor.

* Uzatmaya giden maçlarda 15’er dakikalık iki devre oynanır. Eşitlik bozulmazsa penaltılara geçilirdi. Önce altın gol(uzatmalarda iki takımdan biri gol atarsa maç biter), sonra gümüş gol (uzatmalarda eşitlik bozulursa ilk devrenin sonunda maç biter) uygulamasına geçildi. Ancak bu uygulamalar takımları gole teşvik etmek yerine ihtiyatlı davranmaya ittiği için iptal edildi.

* 3 yabancı oynatma hakkı vardı eskiden. 2010 sezonundan itibaren, 6 sahada, 2 yedek klübesinde ve 2 de tribünde 10 yabancısı olabilir bir takımın.

* 2 oyuncu değiştirme hakkı vardı ben çocukken,artık maç boyunca 3 oyuncu değiştirilebilir.

* Kaleyi ayakla verilen pasları kaleci elleriyle tutar, yerlerde yuvarlanır, zaman geçirirdi. Bugün kaleci ayakla verilen pası elle tutarsa takımı aleyhine çift vuruş olur.

* Eğer bugün bir kaleci ceza sahası dışında topa elle dokunursa,kırmızı kart görür. Çocukken ben sadece çift vuruş olurdu.

* Ben ufakken, gole giden topu bir futbolcu elle keserse penaltı oluyordu. Artık o futbolcu kırmızı kart da görüyor.

* Hakeme elle kart hareketi yapmanın cezası sarı kart artık. Eskiden cezası yoktu.

* Gole giden bir oyuncu son adam tarafından düşürülürse (gole giden oyuncuyu durdurabilecek başka kimse yoksa) kırmızı kart ile cezalandırılır. Eskiden kırmızı kart görmezdi.

* Eskiden gol atan oyuncu formasını çıkartırsa kart görmezdi. Artık cezası sarı kart.

* Yıllar önce sahada sadece bir tane top olurdu. Top taça veya auta çıkarsa topun gelmesi beklenirdi. Günümüzde bir sürü top var, top oyun alanını terkedince hemen yenisi geliyor.

* Şortlar çok daha kısaydı eskiden, artık diz seviyesine indi.

* Ofsayt kuralları artık daha zor ofsayt çalınacak şekilde değiştirildi. Eskiden ofsayt olarak değerlendirilen birçok pozisyonda bugüm devam kararı çıkıyor.

* Teknik direktörlerin terketmemeleri gereken alanlar belirlendi. Eskiden hareket alanları neredeyse sınırsızdı.

* Kaleci topu eline aldıktan sonra 6 saniye içinde elinden çıkatmalı. Bildiğim kadarıyla 90’lı yıllarda herhangi bir kısıt yoktu.

* Eskiden rakip takım taraftarları iç içe otururmuş. Artık dikenli tellerle ayrılıyorlar.

* Ben çocukken maçları TRT gösterirdi. Tüm maçları izlerdik. Şimdi ancak Digiturk abonesi olanlar izleyebiliyor maçları canlı.

* Gündüz maçı olmazdı eskiden, artık neredeyse tüm statlarda ışıklandırma var.

Görüldüğü gibi geçen yıllar boyunca FIFA futbola birçok yeni kural ve uygulama getirdi. Bunların büyük bölümü direk veya dolaylı yollarla golü kutsamak için. Daha fazla gol olması için. Bir kısmı fair-play adına, geri kalanı da daha adil ve seyir zevki olan, tempolu futbol için…

Aslında herşey FIFA’nın sloganında dediği gibi “For the Good of the Game” (Futbolun iyiliği için).

Futbol milyarlarca dolarlık çok büyük bir endüstri. İnanılmaz paralar dönüyor ve futbolun marka değerini yükseltmek için birçok değişiklik yapıldı ve yapılmaya devam edecek. Özellikle 2010 Dünya kupasındaki Almanya-İngiltere maçında İngiltere’nin verilmeyen golunden sonra bildiğim kadarıyla FIFA kale çizgisine kamera yerleştirmeyi gündemine aldı.

Benim hatırladıklarım dışında sizin de aklına gelen başka farklılıklar var mı?

Yazan: Uygar Boynudelik
Şehir: İstanbul

2 Yanıt ““dets dı fitbol!””

  1. cok guzel bir anlatım ve paylasim olmus basarılarınızın devamini dilerim

  2. Teşşekküür ederim admınım

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: