“Makineleşsek”

Makinelerden farkımız ne? Düşünüyor olmamız mı? Yoksa hissediyor olmak mı? Korkmak, üzülmek, veya mutlu olmak gibi duygu gerektiren hisler. Bütün bunlar birleşince mi mekanik bir işleyişten farkımız oluyor?

Merak ediyorum.

Acaba ruh denen kavram da mı bir düzen üstüne kurulu? Hani gaddar insanlara “Ruhsuz” derler ya. Acaba ruhumuz olmasa cidden hisslerimiz demi olmayacaktı? Robot mu olcaktık?

Baktım ki hastayım. Bir yerlerde sorun var. Evet çalışan bazı parçalarımı update etme zamanı geldi sanırım. Bir makinede update yapılmazsa yeni ortamlara uyum gösteremez ve sonuçta bozulur.

Ve hava değişimlerinin sert olması, benim donanımımda sorunlara neden oldu. Kendimi update etmemiş olmam “Error” vermeme neden oluyor. İşte şu an insan dilinde “Fırk” denen o errorla yüzyüzeyim umarım bu durum sistemimi reboot etmeden düzelir.

Makineler ve insanlar. İkisi de bozuluyor ve sonra tamir edilip yoluna devam ediyor ya da edemiyor. Hazin son.

Ancak makine denen kavramın, aslında fark yarattığı ve sivrildiği nokta düşünememesi ve belkide sınırlı düşünmesi. O yüzden makine tamiri ve onarımı bize göre daha kolay olabiliyor. Hastalık, insan üzerinde ruhsal bir çöküntüde yaratabiliyor. İnsan, hastalığında ruhsal olarak bir bunalım içine giriyor.

Belki fiziksel olarak güç gerektirmeyen işleri bile “Üffh zaten hastayım için bunalıyor” gibi karamsal bir hava ile gerçekleştirmiyor.

Peki ya ruhumuz olmasaydı? Hissetmeden yaşasaydık? Daha mı sağlıklı bireyler olurduk? Yoksa dünyayı kaosa mı sürüklerdik?

Hastalık ve sağlık durumlarının ruhsal bir çöküntü ya da çoşma yaratması tabi ki insansı olduğu kadar hayvansal bir durum olarakta görülebilir. Burada ki tek fark ruhun bir algoritma etrafında çalışmaması. Ruh çevresel etkenden ziyade, canlının kendi içinde ki bir kavram olduğu için, bir nevi kendi kendini de etkiliyebiliyor.

Makinelerin ruhunu olmaması durumu, kendi kendilerini yönetmek mekanizmalarından yoksun olmaları durumu ile örtüşebilir.

Ancak şu da vardır ki insan makineleri yaratır. Peki canlılarda ki ruh nereden geliyor? Belli bozulma reaksiyonlarına tepkiler verebilen bu “Ruh” nasıl oldu da ortaya çıktı? Ve eğer böyle bir durum varsa bizler de makineleri ruhlaştırabilir miyiz?

Bu kadar çok soru hasta olmam ile orta çıktı. Sanırım ruhumun derinliklerinde bazı sorular ve cevapları sorular kadar derinlerde olan mevzular var. Çözüm gene bende. Dışarıda ki çözümlerden yola çıkarak, kendi yolumda bir çözüme ulaşmak, ama önce ilişmek ve en güzeli makineleşmemek.

İmaj: Geekologie.com

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: