“Fıstıkyeşili 2010’da neleri okudu?”

Fıstıkyeşili’nde 2010’da yayınlanan yazılardan en çok okunanları aşağıda listeledik. Peki, ya sizin en sevdiğiniz yazı hangisiydi?

“Reklam Çekicilikleri: Cinsellik, Mizah, Korku”
Yazan: Ozkan Ulukok
Tüketici kitlesinin, yani aşağı yukarı bütün toplumun fiziksel, psikolojik ve sosyal gereksinimlerine ustaca seslenen reklamlar, eksikleri gerekirse mucizeler yaratarak giderme vaadiyle, tüketim konusundaki tercihleri yönlendirirler. Tüketicinin satın alma kararı verirken bir ürünü değil de diğerini tercih etmesini sağlayan, işte bu vaat dolu mesajın içeriği ve sunuluş biçimi.

“Sigara: Ara Verilmez, Bırakılır.”
Yazan: Mahir Efe Falay
Taa Aztekler, İnkalılar falan tütün yetiştirip sarar içerlermiş. Fikir de oradan çıkmış. Derken bu konsept ile Avrupa da tanışmış ve dünya savaşlarına kadar iyi kötü gitmiş. Ama gel gör ki 1. ve 2. Dünya Savaşı çıkıvermiş ve insanlarda bir mutsuzluk bir keyifsizlik başlamış! Tabii, kolay değil; dün bakıyorsun şehrin hala şehir, bugün bakıyorsun iki üç yıkık bina.

“İstanbul’un Foursquare Mayor’ı kim olacak?”
Yazan: Ekin Acar Ulukok
Foursquare Meetup, aynı şehirde yaşayan Foursquare kullanıcılarını buluşturmak amacıyla 16 Haziran’da Kanyon Starbucks’da düzenlenecek. Foursquare kullanıcıları tarafından tamamen gönüllü olarak organize edilen Meetup’da, İstanbul’daki Foursquare kullanıcıları birbirleriyle yüzyüze tanışmak için biraraya gelecek. Türkiye’nin ilk defa dahil olacağı Foursquare Meetup Everywhere buluşmasında yer almak istiyorsan hemen Facebook etkinlik sayfasına giderek kayıt ol ve 16 Haziran akşamı saat 7.00′de Kanyon Starbucks’da İstanbul’daki tüm diğer Foursquare kullanıcılarıyla bir araya gelip tanışma ve sohbet etme fırsatı yakala!

“Ölüleri Gömün Devlet Tiyatroları Sahnelerinde”
Yazan: Ozkan Ulukok
Devlet tiyatroları perdelerini açtı ve tiyatrosuz geçen yaz aylarının sıkıntısı da geride kalmış oldu. Perdeler açıldığı gibi bizde koştuk ve bu sezona Irwin Shaw’ın eseri Ölüleri Gömün (Bury the Dead) ile başladık. Cevahir AVM’deki büyük salonda koltuğa kurulmadan önce dışarıda oyunla ilgili yüksek ses uyarısı dikkatimi çekmişti. Gerçekten daha ilk andan itibaren büyük bir ses ve müzik saldırısına uğruyorsunuz. Bu özellikle oyunda başarıyla düzenlenmiş sahne tasarımını da destekliyor.

“Sağ beyin – sol beyin karmaşası”
Yazan: Banu Celik
Her şeyden önce kendimizden başlayarak girmek istiyorum. Çünkü kendini geliştirme ile ilgili tüm konular somut ama davranışlarımız ve fiziksel koşullar somuttur. Bakalım tüm düşüncelerimizin cirit attığı, davranışlarımıza karar veren beyin denen yağ kütlesinde neler olup bitiyor. Bazı yerlerde okumuşsunuzdur. Sağ beyin şu işleri yapar sol beyin de bu işleri. Önce hatırlatma amacıyla bir özet çıkarmak istiyorum.

“Anne baba çocuk ilişkilerinde dayak”
Yazan: Mahir Efe Falay
En sevdiğim danışanımdan bahsedeceğim sizlere. Evet psikologların da danışanlarına karşı hisleri olur. Neticede biz jetonlu kola makinesi değiliz 😉 22 yaşında, erkek, üç kardeşin en küçüğü, 12 yıldır çalışıyor, açıktan lise mezunu, kirli sakal, ağır hareketler, normalden yavaş konuşma, duygu belli etmeyen bir surat, zayıf el sıkış, kollar kavuşmuş oturma, kesintisiz göz teması.

“Çocukluk kabusu geri döndü: Freddy Krueger”
Yazan: Ekin Acar Ulukok
Çocukluğunda Elm sokağından ölesiye korkanlar, yıllar sonra belki de seriyi yeniden izlediklerinden geçmişte nasıl korktuklarına şaşırmıştır. Korku filmi değil komedi filmi gibi, espriler falan var şeklinde yorum yapanlar dahi olmuştur… Her ne kadar Wes Craven imzası taşımasa ve Freddy’nin yüzü zaman içinde biraz değişmiş olsa da eski bir korkuyla sinema salonunda yüzleşmek son derece keyifli.

“Köpeklerde Beslenme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları”
Yazan: İrfan İmer
Köpekler sağlıklı yaşamak için en az 39 çeşit besin maddesine ihtiyaç duyarlar. Bu besinler amino asit, yağ, vitamin ve mineral içerir. Besinler köpekler tarafından kabul edilebilir olmalıdır. Bu besin maddelerini içeren mamalar köpekler tarafından yenibilmesi için lezzetli olmalıdır. Son olarak; en önemli besin maddesinin “su” olduğunu unutmayalım. Köpekler için daima temiz su bulundurulmalıdır.

“Süper fena kahraman: Çılgın Hırsız”
Yazan: Önder E.
Eylül ayında vizyona girecek olan Türkçe Çılgın Hırsız, orijinal adıyla ise Despicable Me’nin yönetmenleri, Pierre Coffin ve Chris Renaud. Chris Renaud bildiğim kadarıyla daha önce Ice Age projesinde yer almış, fakat Pierre Coffin’ in o derecede göze çarpan bir çalışması yok. Animasyonun senaryosu, Ken Daurio ve Sergio Pablos tarafından kaleme alınmış.

Keyifli okumalar!

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: