“Ütopya: Bölüm 2”

Yıl 1961. İçinde bulunduğu durumun karşısındakine saçma geldiğinin bilincinde anlatmayı sürdürdü. Çünkü bunun ikisi içinde önemi yoktu aslında. Dinleyici için öznel saçmalıkları bu anlatıcıyla yok olma seviyesine düşüyordu(4). O ne kadar iştahlı anlatırsa dinleyici o kadar iştahla dinliyor, seviniyor ya da üzülüyordu. Anlatmak isterdi neden bu kadar saçma geldiğini. İşin metafiziğine bile girebilirdi ama dinleyici bunun işe yaramayacağını biliyordu. Suç kralda değil vezirlerindeydi. Bunun adı suçsa. Her içgüdüsü tarafından yönlendirilen canlı gibi o da bu hezeyanları yaşayacaktı. Herkes buna inanmak zorunda değildi sonuçta. Bir ganglion(5) meselesiydi.

Kendisi yaşamamış olsa da bu türe hizmet etmenin mantıksızlığını hissetmişti. “Babalar ve aynalar tiksindiricidir” diyelim alıntılayarak. “Doğanın insafsızlığı karşısında savaşmak ya da zekâsı karşısında boyun eğmek arasındaki gidiş gelişlerde doğruyu -neye göre- algılamak -adı üstünde- doğanın içinde yaşattıklarına yasakladığı bir durumdur.” Bu kısır döngü yüzyıllardır şu anda dinlediği sorunlara sürüklüyordu insanları. Hatta kendini tanrı sananları ya da en kudretlileri bile ağına çekebilmişti. Kendince kuruntularını bir kenara bırakan dinleyici karşısındakini dinlemeyi sürdürdü.

Cafe Larissa(6)’da o anda kendimi incilerin toplanıp kolye yapıldığı o Larissa sahillerinde hayal ettim. Şu an yazımı yazarken özlemini duyduğum o karşımdaki kişiyle. Sahildeki o dinginlik bana Temporary Peace’i anımsatmıştı. Bir de hayatımın en güzel günü dediğim 1951 yılının Ağustos göğüne bakıp, hemen altımda kayan dalgalar ve sesleri eşliğinde Gymnopẻdie dinlediğim anı. Tekrar kafeye döndüğümde hikâye bayağı ilerlemişti. Ben de kendi hikâyemi kurmayı denedim o andan itibaren.

Devam edecek…

“Ütopya: Bölüm 1″i buradan okuyabilirsin.

İmaj: Beatrice and Dante in Paradiso – Gustave Doré

Yazan: Eugene
Şehir: İstanbul

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: