“Kredi Kartı Vaka’a aaaa! Devlet Tiyatrolarında”

Daha yazamadım hepsiniama bu sene devlet tiyatrolarını bayağı ziyaret edebildim. Daha önce Ölüleri Gömün’den burada kısaca bahsetmiştim. Sonrasında dört oyuna rağmen yazacak fırsat olmadı ama fazla da ertelememek lazım. O nedenle hemen araya bir tanesini sıkıştırıyorum ve Prömiyeri 15 Aralık 2009’da yapılmış olan Cüneyt Çalışkur’ın yazıp yönettiği ve Uğur Polat’ın oynadığı tek perdelik Kredi Kartı Vak’a aaaa! hakkında bir şeyler karalıyorum.

Tek perde ama iki bölümden oluşan oyunun ilk kısmında radyo dj’i olarak Çağ Çalışkur, Uğur Polat’a eşlik etsede oyun ağırlıklı olarak Uğur Polat’ın çevresinde dönüyor. İlk bölümde Bay C.’nin kendisini sürekli arayan banka görevlileriyle yaptığı eğlenceli konuşmaları dinliyoruz. İkinci bölümde ise bu sefer karakterimizin, psikiyatristinin kitabında kendisinden bahsedildiğini duyunca önce bunu engellemeye çalışması ardından da kendisinden bahsedilmediğini öğrenince neden bahsedilmediğinin takıntısını izliyoruz. Narsisistik kişilik bozukluğu olan karakterin canlandırmasında Uğur Polat’ın tek başına harikalar yarattığını söyleyebilirim. Sürekli telefon diyaloglarıyla devam eden oyunda bolca eğlenceli replik de vardı hani.

Ancak yine de oyun boyunca ve çıktıktan sonra birşeyleri eksik hissettiğimi söyleyebilirim. Hatta oyun içinde arada sıkıldığım zamanlar bile oldu. Nedenini yorumlayabilecek bir tiyatro eleştirmeni değilim ama bir izleyici olarak bir süre sonra oyunun çok tekrar ettiği ve rutine bağladığı hissi sanıyorum sıkılmama neden oldu. 2001’de Cüneyt Çalışkur ile Ben Ruhi Bey Nasılım’da da beraber oynayan Uğur Polat oyunda harikalar yaratsa da Kredi Kartı Vaka’a aaaa!, Ben Ruhi Bey Nasılım’dan sonra oldukça geride kalıyor. Elbette o eserin ebedi özelliğinin oyuna da katkısı büyüktü.

Sonuç olarak eğer tiyatro izlemeyi seviyor ve her oyuna vakit ayırıyorsanız kaçırmayın derim. Ama zamanınız kısıtlı ve bir iki oyuna vaktiniz varsa şu anda Ölüleri Gömün, Profesyonel ya da Ne Dersin Azizim’i daha önce almanız sanıyorum daha iyi olacaktır. Ama yine de karar sizin. Herkese iyi seyirler.

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

2 Yanıt ““Kredi Kartı Vaka’a aaaa! Devlet Tiyatrolarında””

  1. yazınızı okuduktan sonra gitmeye karar verdim…
    bilgi için teşekkürler…

  2. Oyun gerçekten güzel başlıyor, özellikle banka personeli ile geçen telefon diyalogları çok hoşuma gitti. Radyo dj’i tamamlayıcı olmuş, replikleri çok keyifliydi. Ama ikinci kısımda nedense ben de aynı tadı alamadım. Çünkü ikinci kısımda kafayı üşüttüğü için çok döngüsel ve kurgusal cümleler vardı. Bu da bizi soyutlaştırmaya itiyor. Ama sonuç olarak Uğur Polat oyunculuğunu gösteriyor.
    Şimdiden iyi seyirler.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: