“Ölüm Bir Randevudur: King Kong’un Kızları”

Devlet tiyatroları sahnesinde bu sene 1999 yılında yılın oyunu seçilen, Alman oyun yazarı Theresia Walser’in eseri King Kong’un Kızlarını da izleme şansımız oldu. Bu oyunu yazmadan önce bir yılını yaşlılar yurdunda çalışarak geçiren Walser ortaya sarsıcı bir kara komedi çıkarmış.

Hayatlarının son dönemlerini bir yaşlılar yurdunda geçirmekte olan, akıl sağlıklarını iyice yitirmiş ve hep kaybettikleri veya asla ulaşamadıkları şeyler üzerinde takılıp kalmış yaşlıların yanı sıra bu yaşlıların bakıcısı olarak aynı yurtta görev yapan ama aslında hayatları baktıkları yaşlılardan farklı olmayan bakıcılarının sıradışı bir hikayesi King Kong’un Kızları. İstediklerini gerçekleştirememe, kaybetme, reddedilme, yalnızlık, delilik sınırlarında giden karakterlerimiz adeta bir ayin şeklinde ölüleri bu dünyadan uğurlamaktadır.

Dönemin ünlü film yıldızlarının ölüm şekillerini, yurtta ölen yaşılar üzerinde aynen uygulayan bakıcılar aslında kaybedilen hayatların son görüntüsünü unutulmaz bir an haline çevirmeyi amaçlarlar. Bu sayede kendi yaşamlarının da ne kadar kötü olduğunu unutmayı ve bir süre daha yaşama tutunabilmeyi de başarırlar.

Sağlam bir oyuncu kadrosuna sahip King Kong’un kızlarında tek bir kelime bile etmemesine rağmen mükemmel bir oyun oynayan Tomris Oğuzalp, usta oyuncular Suna Selen, Emin Olcay, Mahmut Gökgöz, Hatice Şahin ayrıca da bakıcı rollerinde izlediğimiz Habibe Merih Atalay, Ebru Unurtan, Mehlika Balkan başarılı performanslarıyla bence oyunun ötesine geçiyorlar.

King Kong’un Kızları bu sene izlediğim oyunlar içerisinde ilk sıralarda yer almıyor ancak yukarıda saydığım tüm usta oyuncuları aynı anda izleme şansı sunması nedeniyle bence kaçırılmamalı.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: