“Ölüm Bir Randevudur: King Kong’un Kızları”

Devlet tiyatroları sahnesinde bu sene 1999 yılında yılın oyunu seçilen, Alman oyun yazarı Theresia Walser’in eseri King Kong’un Kızlarını da izleme şansımız oldu. Bu oyunu yazmadan önce bir yılını yaşlılar yurdunda çalışarak geçiren Walser ortaya sarsıcı bir kara komedi çıkarmış.

Hayatlarının son dönemlerini bir yaşlılar yurdunda geçirmekte olan, akıl sağlıklarını iyice yitirmiş ve hep kaybettikleri veya asla ulaşamadıkları şeyler üzerinde takılıp kalmış yaşlıların yanı sıra bu yaşlıların bakıcısı olarak aynı yurtta görev yapan ama aslında hayatları baktıkları yaşlılardan farklı olmayan bakıcılarının sıradışı bir hikayesi King Kong’un Kızları. İstediklerini gerçekleştirememe, kaybetme, reddedilme, yalnızlık, delilik sınırlarında giden karakterlerimiz adeta bir ayin şeklinde ölüleri bu dünyadan uğurlamaktadır.

Dönemin ünlü film yıldızlarının ölüm şekillerini, yurtta ölen yaşılar üzerinde aynen uygulayan bakıcılar aslında kaybedilen hayatların son görüntüsünü unutulmaz bir an haline çevirmeyi amaçlarlar. Bu sayede kendi yaşamlarının da ne kadar kötü olduğunu unutmayı ve bir süre daha yaşama tutunabilmeyi de başarırlar.

Sağlam bir oyuncu kadrosuna sahip King Kong’un kızlarında tek bir kelime bile etmemesine rağmen mükemmel bir oyun oynayan Tomris Oğuzalp, usta oyuncular Suna Selen, Emin Olcay, Mahmut Gökgöz, Hatice Şahin ayrıca da bakıcı rollerinde izlediğimiz Habibe Merih Atalay, Ebru Unurtan, Mehlika Balkan başarılı performanslarıyla bence oyunun ötesine geçiyorlar.

King Kong’un Kızları bu sene izlediğim oyunlar içerisinde ilk sıralarda yer almıyor ancak yukarıda saydığım tüm usta oyuncuları aynı anda izleme şansı sunması nedeniyle bence kaçırılmamalı.

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: