“Otello olmak…”

Otello… İtalyan Giuseppe Verdi tarafından bestelenen ve 1887 yılında ilk gösterimi yapılan dört perdelik opera eseridir.

Olay, 15.yüzyıl sonlarında Venedik hakimiyetinde olan Kıbrıs’ta geçer. Kıbrıs Valisi Otello fırtınalı bir günde zafer kazanarak karaya ayak basar. Herkes sevinç içinde Otello’nun zafer konuşmasını dinler. İçlerinde iki kişi; eski yaveri Iago ve Venedikli Roderigo bu durumdan memnun değildir. Iago, Otello’nun kendisi yerine yaverliğe getirdiği Yüzbaşı Cassio’dan dolayı Otello’ya düşman olmuştur. Roderigo da Otello’nun genç karısına aşk beslemektedir.

Iago, Roderigo’yu da kendi saffına çekerek bir plan hazırlar. Zafer kutlamaları sırasında Cassio’yu şarhoş ederek onu nöbete çağıran eski Vali Montano’ya karşı kışkırtırlar. Kılıçlar çekilir ve Otello o esnada olay yerine gelir. Montano yaralı ve Cassio kör kütük sarhoştur. Olayın nasıl olduğunu Iago’dan anlatmasını isteyen Otello’ya Iago, kendi işine geldiği gibi olayı anlatır. Montano’yu yaralayan Cassio, Otello tarafından rütbesi ve yaverliği alınır.

Bunu kullanan Iago tekrardan Otello’nun gözüne girerek yaveri olur ve planının ilk aşamasını başarıyla tamamlar. Bundan sonraki aşama Cassio ve Desdemona arasında düzmece bir aşk yalanını Otello’ya inandırmaya gelmiştir. Önce Cassio’yu tuzağa düşürür ve eğer tekrardan yaverliğe gelmesini istiyorsa affa aracılık yapması için Desdemona ile görüşmesi gerektiğine ikna eder.

Daha sonra Otello’ya, Cassio ile Desdemona’nın bahçede yürüyüş esnasında buluşacaklarını ve gizlice onları gözetlemesini ister. Cassio Desdemona ile görüşür ve görüşmenin sonuna doğru Otello dayanamayarak sinirli bir şekilde çıkagelir. Cassio uzaklaşır ve bu esnada Desdemona’nın elindeki çiçek desenli mendil Otello tarafından yere fırlatılır. Iago’nun karısı Emilia hanımına vermek için mendili alır, ama Iago zorla mendili ele geçirerek planının ikinci aşamasını da gerçekleştirmiş olur. Bundan sonrası Iago için daha da kolaydır. Otello’dan mendilin akibetini sormasını ister. Otello artık aldatıldığı fikrine iyice kapılmıştır ve delicisine taptığı karısını hafif bir kadın olarak görmektedir.

Iago fitnelerine devam eder. Elde ettiği mendili Cassio’nun eşyaları arasına koyar ve sonrasında Cassio ile yaptığı dostane sohbet sırasında aşk mevzusunu istediği yönde kurgular. Ancak Cassio, Otello’nun konuşmaları dinlediğinin farkında değildir. Konuşmaların sonuna doğru Cassio odasında kendisine ait olmayan bir mendil bulduğunu söylese de mendili alan Iago mendili sallar. Venedik’ten gelen kadırganın yanaştığını bildiren top atışıyla Cassio salondan ayrılır ve ortaya çıkan Otello, Desdemona’nın ihanetinden artık emin olduğunu ve nasıl öldüreceğini düşündüğünü söyler.

Venedik dükünün emri ile Otello Venedik’e geri çağrılırken, Kıbrıs valisi olarak Cassio atanmıştır. Elçilerin önünde Otello çılgına dönerek karısını ihanetle suçlar. Herkes şok içindedir. Akşam olur, Desdemona Emilia ile vedalaşarak son duasını eder. Otello sessizce odaya girer, uyumakta olan karısını elleri ile boğar. Olayların gelişiminden haberdar olan Emilia dayanamaz ve odaya gelir, ama Desdemona ölmüştür. Odaya gelenlere bu aşk hikayesinin kocası Iago tarafından düzenlendiğini anlatır. Bunu duyan Otello hançerini kalbine saplar, Desdemona’yı son defa öpmek ister ama bunu başaramadan ölür…

Bunca şeyi anlattık, yazdık ama. Sonuç kısmı oldukça kısa olacak.

Soru şu: Burada yalnız olan kim?
Kimilerinin etrafı ne kadar da kalabalık değil mi? Televizyonlara çıkan kitleye bakın; sanatçılara, iş adamlarına, siyasetçilere. Hepsinin etrafında hep belli tipde aynı insanlar. Ama onları mı seviyorlar, yoksa sevgileri tamamen duygusal mı?

Bakın etrafınıza, kendinize bakın.

Siz siz olun Otello olmayın…

About Yildir Yeygel

Yıldır Yeygel was born on 1971, in Izmir. He was graduated from Ege University Engineering Faculty, Food Engineering Department as a Food Engeineer. He has a Master of Science degree on Food Engineer. He lives in Izmir and is interested in hiking,camping, travel, photography and blogging.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: