“Koloni”

“Çığlık orgun içine hapsolmuştu.”*

Böyle başlıyor Jean-Christophe Grangé “Koloni”ye. Nazi Almanyası’ndan, 1973 Pinochet Şilisi’ne oradan da günümüz Fransası’na uzanan işkence, tarikat ve çığlık yumağı.

Koloni… En basit anlatımı ile; hiçbir öldürücü alet kullanmadan sadece çocukların çıkardığı çığlığın insanı öldürebileceği üzerine kurulmuş, olayların ayrıntıları ile irdelendiği ve kurgulandığı bir roman.

“Onlar çocuktular… En mükemmel elmaslarının saflığındaydılar… Ne ufak bir lekeleri ne de ufak bir kusurları vardı… Ve ne de en ufak bir günahları. Ama onların saflığı kötülüğün saflığıydı…”*

Paris’te Ermeni Kilisesinde esrarengiz bir cinayete kurban giden Şilili müzikolog ve koro şefi Goetz… Cinayet sırasında kilisede bulunan Ermeni kökenli emekli baş komiser Kasdan olayı çözebilecek midir? Olay yerindeki küçük ayak izleri kimlerindir? Kilise korolarından kaybolan çocukların sırları nedir?
Dört günde ard arda işlenen ve faillerinin küçük çocuklar olduğu dört cinayetin ortak noktası; öldürülenlerin kulak zarlarının patlamış olmasıdır.
Peki, cinayet aleti nedir? Çığlık olmasın! Çocukların o saf sesleri.

Kasdan’ın araştırmasına sonradan katılan, görevden uzaklaştırılmış uyuşturucu müptelası Rus kökenli polis Volokine… Her ikisinin de geçmişten gelen sırları var. Kasdan gerçekten Kasdan mı? Volokine neden çocuklara karşı işlenen suçlarda hassas?

Müzik ile işkenceyi bir araya getiren Nazi müzikolog Hartmann Almanya’da barınamayınca hangi ülkede Koloni’yi kurdu.

Şili’de çocuklar üzerinde gerçekleştirilen deneylerde bulunan ve Pinochet’in devrilmesine yakın Fransa’ya sığınan koro şefi kimdi dersiniz?
Fransız haber alma ve askeri istihbarat servislerini Şili’de bir araya getiren esrarengiz neden: İşkence.

Avrupa’nın göbeğinde, Fransa’nın uzak bozkırında Fransız devletinin himayesinde kurulan ve kendi kendini yöneten “Ülke içinde Ülke: Koloni”. Ve başında babasından görevi devralan oğul Hartmann.

Koloni’de çocukluğunu geçirmiş Volokine ve eski asker emekli baş komiser Kasdan Koloni’ye sızıp çatışırken, Fransa devleti Koloni üzerindeki korumasını kaldırır. Rüzgâr tersine dönmüştür. Koloni dağıtılmıştır, ancak insanı öldürebilecek çığlığa sahip olan çocuk hangisidir?

Jean-Christophe Grangé ustalığını yine konuşturuyor. Fransız edebiyatının ünlü kalemi, bu romanında da sosyolojik betimlemelere yer verirken tarihsel saptamalarda da bulunuyor. Grangé; bir yandan işkenceci Fransız subayların davranışlarını, polislerin olaylara yaklaşımlarını, Hıristiyan inancında müziğin toplumdaki yeri ve Koloni’de yaşayan insanların davranışlarını irdelerken; bir yandan da Nazilerin ikinci dünya savaşında insanlık dışı deneylerini, 1970 yılında Şili’de iktidara gelen sosyalist Allende yönetiminin Amerikalılar tarafından 1973 yılında neden sona erdirildiğini, bir darbe ile Allende’nin yerine geçen diktatör Pinochet’in 17 yıl süren kanlı iktidarını, bu diktatörlüğe yardım eden Fransız subayların Fransa’nın üstün çıkarları için Afrika sömürgelerinde yaptıkları akıllara durgunluk veren katliamlarını da satır aralarında okuyucuya aktararak merak uyandırıyor.

Koloni nefes nefese okuyacağınız, okurken sizi sıkmayan keyifli bir polisiye.

*Alıntılar: “Koloni, J.C.Grangé, Doğan Kitap,2009”

About Yildir Yeygel

Yıldır Yeygel was born on 1971, in Izmir. He was graduated from Ege University Engineering Faculty, Food Engineering Department as a Food Engeineer. He has a Master of Science degree on Food Engineer. He lives in Izmir and is interested in hiking,camping, travel, photography and blogging.

Bir Yanıt ““Koloni””

  1. koloni n
    iin gercek hayatta var olduğunu biliyomuydunuz? ama işkenceler söz konusumu araştırmak gerekir. google den uydu resimleri ile fransa da böle ülke içinde ülke olduğunu görebilirsiniz.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: