“İtalya: Siena”

Floransa’da erkenden aldığımız sabah kahvaltısı sonrasında; İtalya’nın başkenti tarihi ve kültürel dokusuyla her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Roma’ya doğru yol alıyoruz. Ama önce her sene Temmuz ve Ağustos ayında iki kez düzenlenen geleneksel Palio At Yarışları “Il Palio” ile ün salmış Siena’ya uğruyoruz.

Siena şehri bir tepe üzerine inşa edilmiş. Şehrin evleri tuğladan yapılma ve şehrin etrafı surlarla çevrilidir. Siena, Güney Toksana bölgesinde yer alan bir orta çağ şehri olmasına rağmen iyi korunmuştur. Oyulması kolay, volkanik kayalara sahiptir.

Şehrin tarihine baktığımızda ise; Etrüsk Krallığın’da yaşayanlar, Roma İmparatorluğu kurulduğunda Siena’ya göç ederler ve kayalıklarda şehir kurulur. M.Ö.2.yy ile 1.yy.’ları arasında Romalılar burayı tamamen işgal ederek, Etrüsk sanatı ve kültürünü yok ederler.

San Marco Kapısı tarihi merkezdir. 60.000 nüfuslu şehirde iki üniversite ve bir konservatuvar vardır. Bankacılığın başladığı yer Siena’dır. Kuşkusuz bunun en önemli nedeni, haçlı seferleri ile paranın değerlendirilmesinin başlamasıdır. Zira Siena, Haçlı birliklerinin toplanma yeridir.

Siena’da 16.yy itibaren Medici arması görülür. Yönetim Floransa kökenli Medici ailesine geçmiştir. Küçük bir ek; seramik Siena kökenlidir.

Burada 17 mahalle ve bu mahalleri simgeleyen hayvan figürlü bayraklar ile karşılaşıyoruz. Öyle ki; bu bayraklar her mahallede binalara asılmış durumdaydı. Gittiğimiz tarih Palio’ya yakın olduğundan sokaklardaki bina duvarlarında rengarenk mahalle bayrakları asılıydı.

Ayrıca, Palio dönemlerinde mahalle halkına yemek verilerek bir şenlik havasında Palio’nun yaklaşması kutlanırmış. Gezerken bir mahallede akşam için sokağa masa ve sandalye konduğunu bile gördük.

Siena fotoğraflarını da buradan inceleyebilirsiniz.

About Yildir Yeygel

Yıldır Yeygel was born on 1971, in Izmir. He was graduated from Ege University Engineering Faculty, Food Engineering Department as a Food Engeineer. He has a Master of Science degree on Food Engineer. He lives in Izmir and is interested in hiking,camping, travel, photography and blogging.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: