“Devlet Tiyatrolarında Bir Profesyonel”

Genelde oyunlara geç kalma gibi bir alışkanlığım yok ama şans bu sezon izlediğim belki de en güzel oyuna birkaç dakika geç kalmama neden oluyordu. Fakat yine o şans ki Cevahir’deki iki salondan arka girişi olanda Profesyonel’in oynanmasını bu sayede de oturacak yer bulamasam bile en arka sıranında arkasında bir yere tüneyerek oyunu izlememe olanak sağlayacaktı.

İşte böyle zar zor bir yere sıkışarak izlemeye başladığım Profesyonel, bu sene izlediğim en iyi oyun olurken, hayatım boyunca da izlediğim en iyi oyunlar arasında kendisine yer buluyordu. Sadece tek perde ve 1 saat 40 dakika süren oyunda usta oyuncularında katkısıyla tiyatronun ne mükemmel bir sanat olduğu ve insanlara neler anlatabileceğini ilk izlediğim oyundaki kadar yoğun bir şekilde tekrar hissettim.

Ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçeviç’in eseri olan Profesyonel’de kırk yaşlarında iki kitabı yayınlanmış bir yayınevinde genel yayın yönetmeni olan Teodor’un (Yetkin Dikinciler) ofisine bir gün Luka (Bülent Emin Yarar) adında hiç tanımadığı birisi gelir. Teodor her ne kadar Luka’yı tanımasa da Luka, Teodor hakkında herşeyi en ince detayına kadar bilmektedir. Koca valizinden Teodor ile ilgili bir sürü eşyanın yanısıra kocaman ciltlere yazılmış birkaç tane de defter çıkartır.

Eski rejim döneminde bir sivil polis olan Luka, rejime tehlike yaratabilecek aydınlardan Teodor’u yıllarca izlemiş ve yaşadığı her anıda, yaptığı her konuşmada onun yakınlarında yer almıştır. Luka, her ne kadar Teodor’u öldürmeyi düşünecek kadar görevine önem verse de Teodor’un dediklerinden etkilenerek kendisi de değişmiş ve devlet için tuttuğu notların bir örneğini kendisine saklamıştır. Luka’nın oğlunun da yazılanlardan etkilenip bunları kitap gibi derlemesiyle de bu eserler tamamlanmıştır.

Işıl Kasapoğlu yönetmenliğinde, Yetkin Dikinciler ve Bülent Emin Yarar’ın mükemmel ötesi oyunculuklarıyla Profesyonel asla kaçırmamanız gereken bir oyun. Özellikle Teodor’un kitap okur gibi geçişleri anlatması ise bence çok ama çok güzeldi. Teodor’un annesinin mektupları, çocukken Teya diye çağırılması ve orada burada unutulmuş bir sürü şemsiye arasında Profesyonel; her türlü baskı ortamında bile sanatın, özgürlüğün, başkalarını değiştirebilmenin, yaşamın kısaca insanın var olabileceğini ironik ve çok güzel bir dille anlatıyor. Bir kere belki de çok daha fazla kere izleyebileceğim Profesyonel’i herkesin özellikle de bu iki usta oyuncudan izlemelerini mutlaka ama mutlaka öneriyor ve hepinize iyi seyirler diliyorum.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: