“Ütopya: Bölüm 4”

306. gün.

Belki iddialı olacak ama İlahi Komedya’nın sebebi Dante’nin unuttuğu yüzü görmek ve sesi duymak istemesiydi. Beatrice onu gördüğünde insafsızca konuşmuş olabilir. Dante’de ona yalvarmış. Ama Dante olayın insafsızlığını görmedi aslında. O sadece o yüzü gördü ve o sesi duydu dedi.
Peki Vergilius? O yaratılan, o kusursuz yaratılan evren?
Hepsi dekor dedi. Bahane. Ortamın etkileyiciliğinin yanında zorlukları mantığı (Vergilius) ile aşan Dante, Beatrice’i görüp duyan Dante için ilk seferde ne kadar üzülsek de aslında sevinmeliyiz dedi.
Komedya için ilginç bir saptama dedim. Çantasından Can Yayınları’nın İlahi Komedya’sını çıkardı. Rasgele çevirdi. Okudu.

Böyle yalvardım ona ben;
uzaklara baktı, gülümsedi
sonra sonsuz kaynağa çevirdi gözlerini

Bense uzun zamandır aradığı bu kitabı bulduğuna sevindiğimi söyledim. Bulmadım dedi. Anlamadım ama üstelemedim. Bu klasikler beni sıktı dedi. O zaman bir Bergman’a ne dersin dedim sırıtarak. Dudağını büktü. Guy Ritchie? Şu Madonna’lı olan dışında herhangi biri olur dedi. Revolver? dedim. Herhangi biri dedi. Filmden sonra Revolver üzerine de kafa yorup kimin hangi satranç taşı olduğu konusunda ufak çapta bir tartışmadan sonra Guy Ritchie ve senaryoda onla beraber çalışmış Luc Besson’a hayranlıklarımızı dile getirdik. Çantasından biraz daha cips ve kola çıkardı. Bir avuç hazır kahve daha çıkardı ardından. Hızlı tüketiyordu. Tüketim kelimesinden serbest çağrışımla ikimizin de aklına Küresel Isınma hatta Küresel Isıtma Proje’miz geldi. Kola dolu bardaklarımızı birbirine vurup “Binlerce metreküp sera gazına” içtik.

Devam edecek…

Bağlantılı yazılar
Ütopya: Bölüm 1
Ütopya: Bölüm 2
Ütopya: Bölüm 3

İmaj: Labyrinth – Luis Royo

Yazan: Eugene
Şehir: İstanbul

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: