“Oscar’dan bir siyah kuğu geçti…”

83. Oscar ödülleri geçtiğimiz hafta sahiplerini buldu. Favori olarak gösterilen adaylar beklentileri genellikle boş çıkarmadılar. Bunlardan biri de Siyah Kuğu (Black Swan) filmindeki oyunculuğuyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Natalie Portman. Her haliyle hak ediyor.

Siyah Kuğu  Natalie Portman’ın Vincent Cassek ve Mila Kunis ile birlikte başrolünü paylaştığı bir Darren Aronofsky filmi. 2010 yapımı psikolojik gerilim türündeki Siyah Kuğu Venedik Film Festivali’nin açılış filmiydi.

Aronofsky’i bilenler bilir, Mickey Rouke’un başrolünü oynadığı ve kariyerinde bir dönüm noktası olan Şampiyon (The Wrestler), Pi ve Bir Rüya için Ağıt (Requem For A Dream ) gibi dünya çapında ses getiren filmlere imzasını atmış bir yönetmen. Aslında başarıyı yakalamak isteyen bir oyuncu mutlaka çalışması gerektiği bir yönetmen. Natalie Portman ise 12 yaşında Jean Reno ile birlikte oynadığı Luc Besson’un Léon filmden beri beyaz perdede hem yaşının hem de oyunculuk kariyerinin adeta büyümesini izlediğimiz bir oyuncu.

Aronofsky bir röportajında Siyah Kuğu’yu Şampiyon’un bir devamı gibi düşündüğünü söylemiş. Her iki filmin de sinema sanatının zor bir tarafını ortaya koymaya çalıştığını, oldukça zahmetli çalışmalar gerektirdiğinden bahsetmiş.

Siyah Kuğu’da Natalie Portman yerine bir balerini oyuncu olarak kullanabilirdi, o zaman işi daha da kolaylaşırdı. Çünkü Portman ve Kunis rolleri için 1 yıla yakın bir süre profesyonellerden bale dersleri almışlar. Bu da bir oyuncunun sınırlarını zorlaması, kendini keşfetmesi, yeteneğini geliştirmesi ve disiplininin sonucunu gösterir. Hatırlarsanız Şampiyon’da da Mickey Rouke aynı şekilde aylarca fitness çalışmıştı. Oyunculuk sadece senaryoyu okuyup sonra sete gitmek değil.

Natalie Portman’ın başarısında kuşkusuz ki Aronofsky’nin payı büyük. Sonuç böyle olunca da Aronofsky’nin de bu film için 10 yıl beklemesine gerçekten değmiş görünüyor. Çünkü Aronofsky bu filmden Portman’a ilk 2000 yılında bahsetmiş.

Thomas Leroy (Vincent Cassel) yeni sezon için Tschaikovsky’nin Kuğu Gölü balesini yeniden sahneye koyacaktır. Ancak Kraliçe Kuğu olarak adlandırılan baş balerinin emeklilik vakti gelmiştir ve yerinde yeni bir Kraliçe Kuğu bulunması gerekir.

Nina (Natalie Portman) ise çok yetenekli bir balerindir ve hayatta tek tutkusu dans etmektir. Kraliçe Kuğu olarak seçildiğinde kendisi için zorlu bir sürecin başlangıcına adım atar. İki rolü birlikte iyiliğin ve saflığın temsilcisi Beyaz Kuğu ile şehvetin ve kötülüğün temsilcisi Siyah Kuğu’yu canlandıracaktır. Nina’nın Beyaz Kuğu’ya tamamiyle uyan kusursuz bir dans tekniği vardır ancak bir o kadar da Siyah Kuğu’yu dans edebilecek şehvet ve tutkudan oldukça uzaktır. Diğer balerinlerden Lily ( Mila Kunis) ise dansı ile Siyah Kuğu’ya oldukça yakındır.

Provalar süresince Thomas Nina’ya içindeki Siyah Kuğu’yu ortaya çıkarması için baskılar yapar. Nina dansına odaklanarak kendi derinliklerinde gizlenen Siyah Kuğu’nun varlığına ulaşır. Ama bu öylesine bir yoğunlaşmadır ki, dansında kusursuzluğa ulaşırken ve bütün alkışları toplarken kendini mahvedecek sonu da beraberinde getirir.

Filmin neredeyse tamamı o pırıltılı, gösterişli, büyüleyici sahnenin loş, çekişmeli ve gerilimli arka tarafında geçiyor. Nina’nın dansındaki kusursuzluğunun ve kırılmaz disiplininin arkasında saklanan gerilimini, korkusunu ve başarısız olmaya karşı cesaretsizliğini izliyoruz aslında. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri.

Fragman

Ayrıca filmde kullanılan görsel efektler için de bir video hazırlanmış

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: