“Çölde bir kahraman: Rango”

Animasyon izlemekten son zamanlarda biraz sıkıldığımı söyleyebilirim. Zira son dönemde izlediğim yapımların çoğu birbirine çok benzer şekilde ilerledi. Arada UP ya da Toy Story 3 gibi istisnalar elbette var. Bunları da elimden geldiğince yazmaya çalıştım ama genelde birbirine benzer yapılar nedeniyle animasyonlara biraz ön yargıyla yaklaşıyordum ki karşıma Rango çıktı.

Şubat ayının son cumartesi günü AFM İstinye Park sinemasında ön gösterimini izleme şansını bulduğum Rango’da da koltuğuma otururken beklentilerim fazla değildi. Ama tam 1 saat 47 dakika sonunda film sona ererken düşüncelerim tam tersine dönmüş ve izlediğim en güzel ve eğlenceli animasyonlardan birisi listemde yerini almıştı.

Evcil bir bukalemun olan Rango, seyahat sırasında birbirinden farklı kahramanlık hikayeleri anlattığı akvaryumundan kaza sonucu vahşi doğaya düşer. Çölün ortasında bir damla su aramak için başladığı yolculuk aslında çok standart bir hikaye olarak bir yol öyküsüne dönüşür.

Kendisini ve hayata geliş nedenini bulacağı bu yolda, ismi dahil herşey en baştan yazılacak ve çölün gördüğü en büyük kahraman doğacaktır. Çorak kasaba Dirt’e ulaşmayı başaran Rango, kasabanın su sorunu çözecek kahraman rolüne soyunacak ve aslında içindeki kahramanı bularak bunun sadece kendisiyle ilgili olmadığını da keşfedecektir.

Sürekli palavra sıkan karakterimizin rol aldığı filmde usta yönetmen Gore Verbinski, yönetmen koltuğunda oturuyor. Nickelodeon tarafından da desteklenen filmde (turuncu balık:)) aklıma Nickelodeon’da arada yayınlanan kısa çizgi filmlerden birisindeki kertenkele gelmedi desem yalan olur. Zira orada da bir tavuğu yakalamaya çalışan üç kafadarımıza bazen yoldaki bir karakter katılıyordu ki o bana Rango’yu feci şekilde hatrılattı.

Seslendirmelere baktığımızda ise Rango’yu Johnny Depp’in seslendirmesi süper bir uyum oluşturmuş. Daha önce Tim Burton’ın Corpse Bride’ında da seslendirme yapan Depp, Verbinski ile artık kült film statüsüne erişmiş Karayip Korsanlarında da çalışmıştı.

Isla Fisher’ın Beans’i seslendirmesinin yanı sıra, Alfred Molina (Roadkill), Bill Nighy (Rattlesnake Jake), Stephen Root (Doc), Timothy Olyphant (Spirit of the West) gibi önemli oyuncularda seslendirmede görev almış. Filmin Türkçe seslendirmesinin de oldukça başarılı olduğunu atlamamak lazım.

Birçok kovboy klişesine göndermeler yapması ama asla sıkmaması, Baykuş Mariachileri, sürekli susamanıza neden olması ve imdb’de aldığı 7.8 puan gibi güzellikleriyle Rango kesinlikle izlemeniz gereken bir film.

Çocuklar için bazı sahneler biraz korkutucu olabilir ama yine de izlemelerini tavsiye ederim. Suyu bulmadan önce toprağı bulmanız gerektiğini unutmamanızı ve herkesin bir şeye inanmaya ihtiyacı olduğunu hatırlatarak iyi seyirler dilerim.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

Trackbacks/Pingbacks

  1. 2012 Oscar töreninin ardından | Fistikyesili - 27 Şubat 2012

    […] Benim de filmi izlerken beğendiğim bir şarkıydı gerçekten. En iyi animasyon film olarak da Rango […]

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: