“Kod yazmaya başlarken…”

Eğer bazı uygulamalar geliştirmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız size şunları önerebilirim:

– Hangi yazılım dilini öğreneceğinizi seçin!

Şu an pek çok yazılımcı farklı yazılım dilleriyle uygulamalar geliştirmekte. Aynı uygulamaları aynı şekillerde birden fazla yazılım dili ile yapmak mümkündür. php ya da .net ya da C# ya da VB diğer tüm dillerden birini seçebilirsiniz.

Bu seçimi yaparken alacağınız kriterler şunlar olabilir:

Eğer meslek olarak yazılım yapmayı seçtiyseniz ve eğer bir kurumda çalışmayı düşünüyorsanız, çalışmayı planladığınız firmaların hangi dillerle yazılım yaptığını öğrenip, seçiminizi o yönde yapabilirsiniz.
Bence şu yazılım dili bundan daha iyidir demek yanlış olacaktır. Ancak hangi yazılım dilinin ne kadar desteklendiği yine bir seçim kriteri olarak ele alınabilir.
Bir yazılım dilini öğrenmiş olmanız bir daha yeni bir yazılım dili öğrenmeye gerek kalmayacağı, onun her şeye yeteceği anlama gelmez. Bu yapı her gün büyümekte, gelişmekte ve yenilenmektedir. O yüzden her zaman araştırmacı ve öğrenmeye açık olun.

Bir diğer size yön verecek şey de öğrenme kaynaklarınız. Bugün yazılım üzerine Türkiyede eğitim veren kurumları sadece tek bir yönde programlar hazırlamaktalar. Eğer bir kursa gitmeyi düşünüyorsanız muhtemelen onların sizin için hazırladığı programa uyacaksınızdır…

– Kod yazabiliyor olmak her türlü uygulamayı yapabileceğiniz anlamına gelmez.

Bir kursa kaydolup, tüm derslere girip, tüm konuları ezberleyebilirsiniz. Ama bu sizin iyi bir uygulama geliştirici olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

Kendi kendinize hobi geliştirmeleri yapmayacaksanız, bir müşteriniz varsa onun ihtiyaçlarına çözüm olacak bir uygulama geliştirmeniz beklenir. Bu müşteri size ihtiyacını şu şekilde anlatır: “Ben ürünlerimi internetten satacağım. Bana bir web sayfası yap”. Sizde açarsınız bir eticaret sayfası birebir aynısını yapar verirsiniz. Müşteri tatmin olmuştur. Bir diğer müşteri gelir ve der ki “Ben çocuklar için bir e-öğrenme sitesi yaptırmak istiyorum” Şu an bunun için Türkiyede sayılı web sitesi bulunuyor. Üstelik müşteri de onların bir kopyasını değil, kendi kurumsal yapısına uygun olanı istiyor. İşte burada sizin gerçek bir uygulama geliştirici olup olmadığınız ortaya çıkar. Müşterinin ne istediği günlerce anlatılır, dinlenir, kayıt altına alınır, tasarımlar, yapılar hazırlanır…. Burada en ilk yapılması gereken şey, müşterinin bu cümlesini duyduktan sonra koşarak makinenin başına oturup yazmaya başlamak değildir…

İşte bu nedenden ötürü de çoğu müşteri kendini kazıklanmış hissediyor. Çünkü onlara verilen hiç bir işine yaramayacak bir kod yığını…

– Tüm bilgi kaynaklarını tarayın.

Özellikle yabancı dilde olanları. Türkçe kaynakların çoğu karışık, üst seviye veya konunun sadece bir parçası anlatılmış olabiliyor. Eğer İngilizce bilmiyorsanız, okuduğunuzu anlayacak kadar öğrenseniz sizin için daha iyi olur. Üstelik kullanacağınız yazılım dilleri de İngilizce olarak hazırlanmıştır. Kelimelerin anlamlarını biliyor olmak işinizi yarı yarıya kolaylaştırır. Bu konuda korkmayın, kimse sizden İngilizce felsefi tartışmalar yapmanızı beklemiyor, anlayın yeterli.

Burada Visiual Studio 2008 ile C# temelli uygulamalar üzerine anlatım yapmaya çalışacağım. Kendim öğrenirken bir de size anlatacağım.

Haydi başlayalım! 🙂

(Devamı gelecek)

İmaj: Foundersblock.com

Bir Yanıt ““Kod yazmaya başlarken…””

  1. csharp ne ki ya. Bi if bi for bi connection string. olay sql de bitiyor. Sql yazabildigin kadar programci oluyorsun.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: