“Social Network”

Gösterime gireli çok oldu. Aslında başlarda biraz önyargım vardı. Çünkü Facebook’u anlatan bir film artık “yuh” dememe neden olmuştu. Bu kadar trend olmuş bir web ortamının filminin çekilmesi saçmalıktan başka bir şey olamaz diyordum. Evet filme gittiğimi söylemem yalan olur. Oturup izlemek ve üstünde düşünmek için de zaman bulamadım. Ta ki bu tatile kadar.

Kendim de ilginç işler kovaladığım için bu filmi izlemek sanırım biraz olsun beni fikir sahibi yapar dedim ki zaten öyle de oldu. Filme başlamadan önce, filmde tüm dünya Mark Zuckerberg’e karşı ve adam hep eziliyor şeklinde anlatıldı. E tabi bu durum beni şu an dünyanın en zengin genç insanı olan Mark için “hadi be oradan” deme duruma getirdi. Ancak filmde gördüğüm durumun aslında tam olarak böyle olmadığı.
Evet film de Mark biraz artist bir hava ile anlatılmış. Hani bilmem, kendisini tanımam gerçek hayatında öyle midir? Ancak bir fikriniz varsa sanırım öyle olmanız gerekiyor. Eğer filmdeki gibi “zeki” bir tipseniz ister istemez ukela bir tavır takınmanız gerekebiliyor. Bir de diğer taraftan bakacak olursak. Daha önce dünya üstünde görülmeyen bir girişim yapıyorsunuz. Sert olmanız şart olabiliyor. Büyümek ve gelişmek adına tavizler vermek ve hayatınızı bir kenara bırakmanız gerekebiliyor.

Filmin genelinde şimdiki zaman ve geçmiş arasında bağlantılar var. Bu durum filme hoşluk katmış. Ancak biraz daha açıklayıcı olabilirdi diye düşünüyorum. Ve bazı durumlar, olaylar sanki abartılmış gibi geldi. Olayları tek tek şu bu diyemesem de ki zaten tek olay üzerinden konuşmuyorum genel olarak bir abartı söz konusun olabilir diye düşünüyorum. Ama şöyle boş kafa ile düşündüğünüz zaman. Bir web sitesi yaptınız ve onun sayesinde 500 milyon arkadaşınız var hiç arkadaşınız yokken. Akıl almaz bir durum. Tabi ki gelişme süreci çok sancılı olacaktır. Olmalıdır da.

Filmin ödül konusuna bakalım. Bana göre öyle ödül alabilecek bir yapım değil. Ha ben sinema eleştirmeni değilim ama konusunu bir yana bırakırsak ki zaten konu gerçek bir hikaye. Pek bir numarası yok. Oyuncuların oyunculukları eh işte dedirtiyor. Ben en çok Eduardo Saverin’i oynayan oyuncuyu sevdim. Sanki gerçekten o olayları yaşamış ve anı yaşıyor gibi oynuyor geldi bana.

Sonuç olarak filmin sonunda gaza gelip girişim yapmak istiyorsunuz. Çünkü film bir yerden de bu gazı verebiliyor eğer içinizde böyle bir his var ve kıvılcım bekliyorsanız. Ancak filminde de aktarıldığı gibi olaylar hiç mi hiç kolay gerçekleşmiyor. Ama gene de eğlenceli taraflarının daha ağır bastığını söylebilirim. Film içinde zaten bu durumlarında üstünde durulmuş. Eğer bir girişimcilik sevdanız varsa Social Network‘e bir bakın derim.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: