“Debussy anısına Clair de Lune”

Chopin’den sonra belki de piyano müziğinin en önemli bestecisi sayılan Claude Debussy, 1800’lerin sonunda özellikle resim ve edebiyatta kendisini gösteren empresyonizmin müzikteki ilk temsilcisi olma özelliğini taşır. Başlangıçta bir piyano virtüözü olmak istemesine rağmen sınavları verememesi sonucunda bir kompozitor olmuş ve bizlere hala zevkle dinlediğimiz birbirinden güzel eserler bırakmıştır.

Tutkularının karmaşası ve kadınlarla olan çalkantılı ilişkileriyle geçen dönem içerisinde birçok baş yapıta imza atan Debussy, kansere yakalanmasına rağmen hala beste yapmaya devam etti. Ancak 1914’de patlak veren Dünya Savaşı içine kapanmasına ve bir yıl boyunca eser üretmemesine neden oldu. Sonrasında ise yine çalışmaya başladı ve son eserlerini üretti. 25 Mart 1918’de ise Paris’in bombalanmasında hayatını kaybetti.

Çağdaş müziğin oluşmuna en büyük katkılardan birisini veren Debussy’nin ölümünün yıldönümünde sanıyorum onu en çok bilinen ve sevilen eseri Claire de Lune ile anmak yerinde olacaktır. Suite Bergamasque piyano sonatında yer alan bu muhteşem eser son zamanlardaki Twilight adındaki berbat filmle gündeme gelmiş ve bir anda sevilmiş olmasına rağmen aslında sevenlerinin yıllardır bildiği güzel bir eser. Birçok yerde kullanılan Claire de Lune, sanıyorum bazı reklamlarda ve Ocean’s 11 filminde de yer almıştı. Ölümünün 93. yılında Debussy anınısa hepinize iyi dinlemeler.

Clair de Lune – Claude Debussy

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: