“Debussy anısına Clair de Lune”

Chopin’den sonra belki de piyano müziğinin en önemli bestecisi sayılan Claude Debussy, 1800’lerin sonunda özellikle resim ve edebiyatta kendisini gösteren empresyonizmin müzikteki ilk temsilcisi olma özelliğini taşır. Başlangıçta bir piyano virtüözü olmak istemesine rağmen sınavları verememesi sonucunda bir kompozitor olmuş ve bizlere hala zevkle dinlediğimiz birbirinden güzel eserler bırakmıştır.

Tutkularının karmaşası ve kadınlarla olan çalkantılı ilişkileriyle geçen dönem içerisinde birçok baş yapıta imza atan Debussy, kansere yakalanmasına rağmen hala beste yapmaya devam etti. Ancak 1914’de patlak veren Dünya Savaşı içine kapanmasına ve bir yıl boyunca eser üretmemesine neden oldu. Sonrasında ise yine çalışmaya başladı ve son eserlerini üretti. 25 Mart 1918’de ise Paris’in bombalanmasında hayatını kaybetti.

Çağdaş müziğin oluşmuna en büyük katkılardan birisini veren Debussy’nin ölümünün yıldönümünde sanıyorum onu en çok bilinen ve sevilen eseri Claire de Lune ile anmak yerinde olacaktır. Suite Bergamasque piyano sonatında yer alan bu muhteşem eser son zamanlardaki Twilight adındaki berbat filmle gündeme gelmiş ve bir anda sevilmiş olmasına rağmen aslında sevenlerinin yıllardır bildiği güzel bir eser. Birçok yerde kullanılan Claire de Lune, sanıyorum bazı reklamlarda ve Ocean’s 11 filminde de yer almıştı. Ölümünün 93. yılında Debussy anınısa hepinize iyi dinlemeler.

Clair de Lune – Claude Debussy

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: