“Haftasonu ve Büyükada… Bir daha düşünün!”

Havaların güzel olmasını fırsat bilerek cumartesi planı olarak Büyükada’ya gitmeye karar vermekle başladı herşey. Daha önce gitmiş, bisiklet turu yapmış hatta bir gece konaklamalı kalmamıza rağmen bünye deniz havası, bisiklet vs. istiyor işte. Ancak haftasonu ve Büyükada’nın benim bünyem için fazla bir karışıklık anlamına geleceğini öğrenmem için sanıyorum bir tur daha yapmam gerekiyormuş.

Kabataş’tan sabah sadece tek sefer deniz otobüsü seçeneğiniz var. Yoksa vapur ile gidebiliyorsunuz. Bizde keyif kısmını adada çözeriz mantığıyla deniz otobüsüne yetişiyor ve büyük bir karmaşa içinde binmeyi başarıyoruz. Bu arada şansımıza herhalde birkaç tur otobüsü dolusu turistte bizimle ada yolcusu. Neyse sonuçta adaya varıyoruz. Oh ne güzel deniz havası, yeşillik, huzur dolu bir gün! Hemen bisiklet kiralamaya gidiyoruz ve bu sefer şanslıyız zira bulduğumuz güzel bisikletler daha öncekiler gibi sorun çıkaracağa benzemiyor. Zira buna benzer bir olayı daha önce yaşamıştık.

Pedalları çevirmeye başlıyoruz herşey yolunda bizim gibi güzel havanın tadını çıkaran bir sürü insan var. Ama ilerlemek bazen imkansızlaşıyor. Bunun nedeni kalabalık ya da adanın dik rampaları değil. Sürekli yoldan geçen, bazen size bağırıp azarlayan, en önemlisi de sizi ezebilen faytonlar. Elbette para kazanmaları gerekiyor ama biraz daha dikkatli ve nazik olabilirler bence. Ayrıca o rampalarda yarışmalarına da pek gerek yok. Sanıyorum Büyükada’dan soğumayı sağlayacak tek neden faytoncular bile olabilir. Neyse bizde bu durumu avantaja çevirip alternatif yollara sapıyor ve daha önce keşfetmediğimiz bazı güzel noktaları keşfediyoruz.

Merkeze dönüp bisikletleri teslim edip birşeyler yiyelim demeye imkan yok zira her yer çok kalabalık ek olarak gereksiz müzikler, hoş olmayan yemek kokuları ve nasıl ortaya çıktığını çözemediğim büyük bir uğultu etrafı sarmış ki sahilde yer alan balık restoranlarını (zaten bir ya da iki tanesi başarılı) es geçiyor ve bu kadar yeter diyerek iskeleye yöneliyoruz. Deniz otobüsü dönüşte de tek sefer olduğu için şansımıza vapur düşüyor. O güzel vapur sefası bile maalesef tıklım tıklım ve gürültülü vapur nedeniyle ayrı bir yorgunluğa dönüşüyor. Kadiköy’e de uğtayan vapurla 1,5 saatte Kabataş’a ulaşabiliyoruz.

Diyeceksiniz ki hiç mi gidilmez Büyükada’ya? Yoo gidebilirsiniz yukarıda saydıklarıma dayanabilenler gidebilir. Ama dayanamam diyorsanız da hafta içini ya da sonbahar gibi daha sakin zamanları tercih edebilirsiniz. Ada o zaman gerçekten mükemmel oluyor. Daha bir sakin ve huzur dolu. Yani bir adanın olması gerektiği gibi. Öyle bir havada Aya Yorgi’den manzara emin olun çok daha güzel. Eğer sonbahar’ı bekleyemem diyorsanız da o zaman Burgaz Ada ya da Heybeli Ada’yı tercih edebilirsiniz. Ama sonuçta elbette karar herkesin ama benim için sıcak havalarda hafta sonu Büyükada defteri burada kapanmıştır. Giden arkadaşlara da iyi eğlenceler ve şimdiden bol sabırlar.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: