“Havalar ve Hayatımız”

Temelde yatan sorunun artık mevsim değişikliği olduğuna karar verdim. Havaların insan psikolojisi üstündeki etkisine çok inananlardan değilim ancak tecrübe ettikçe bende inanmaya başladım.

Kapalı havalar genel anlamda beni çok rahatsız etmese bile güneşli havalarda daha itici olabiliyorum. Çünkü güneşli havalar insanlara yaşam sevici katarken, bana hep hop zıpla hüp devril triblerine gircekmişiz gibi geliyor. İşin bir de fiziksel olarak terleme tarafı var ona zaten hiç girmiyorum. Sonuç itibari ile güneşli havalar insana her ne kadar pozitif enerji verse de beni benden alabildiği zamanlarda olmuyor değil.

Kapalı havalar ise (bugün ki gibi diyebiliriz) güneşli havaya göre beni daha mutlu eden hava oluyor. Bir kere istediğimizi giyinebiliyoruz. Havanın ne olduğu belli. Kapalı. Soğuk. Kapalı hava diyorum ama bazı kısaslarım var. Mesela hava kapalıysa, yağmur olmayacak. Öyle deli gibi saate bilmem kaç kilometre hızla rüzgar esmeyecek. Düz kapalı olacak. Tamam biraz soğuk ve rüzgara eyvallah diyebiliriz ancak fazlası güneşli havadan daha çok itire eder beni. Genel olarak baktığımda başta dediğim gibi severim kapalı havayı, güneşli havaya göre. Daha çok sarılırım işime gücüme. (Şiir gibi oldu)

Ha birde karlı hava var ki en nefret ettiğim. Kabul ediyorum. Kar yagarken ve tuttuktan sonra mükemmel bir görüntü olabiliyor. Ama gündelik hayat kilit! Belki yaşadığımız coğrafyadan kaynaklanıyor olabilir. 1 damla yere kar düşse İstanbul yaşanmaz bir kent haline geliyor. “Neden?” falan diye sorarken zaten rezil olmuşuz yollarda, otobüslerde. Artı karın erimesi falanı var. O da tam bir rezalet. Her yer çamur ve pislik. İnsanın evden çıkası gelmiyor. Mis gibi temiz evde oturup iş güç bakmak varken ne diye çamurlu pis sokaklardan geçesin. Hah saçma değil mi?

Son 10 gündür bütün bunları doya doya yaşadım. Artık psikolojim bile nasıl olması gerektiğine karar veremiyor. 24 saat içinde havaların çok değiştiği günler yaşıyoruz ve psikolojimi havalara bağlarsam şizofren biri olaracak çıkacağımı biliyorum. Dengesizliğin hat safada olduğu şu günleri atlatmak ve havalar ne olursa olsun daha güçlü bir psikoloji ile ayakta durabilmek için sanırım en iyi ol havaları ve çevreyi olduğu gibi kabul etmekten geçiyor.

Evet napalım bu hava böyle dengesiz. Varsın olsun. Ne fark eder.

İmaj: Makingitlovely.com

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: