“Bazı insanlar neden daha başarılı olur?”

Başarılı insanların zeki ve hırslı oldukları söylenir. ABD’de aylardır ilk ondan düşmeyen kitabı Outliers’ta Malcolm Gladwell başarının gerçek hikayesinin bundan çok farklı olduğunu ve bazı insanların başarısının sırrını anlamak için, bunların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve hatta doğum tarihlerine. Başarının hikayesi başta göründüğünden daha karmaşık.

Outliers, Beatles ve Bill Gates’in ortak yanlarının ne olduğunu, Asyalıların matematikteki olağanüstü başarısının sırrını, star sporcuların bilinmeyen avantajlarını, tüm New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığınızı açıklıyor. Bunların hepsi de jenerasyonlar, aile, kültür ve sosyal sınıflar bakımından açıklanıyor.

Gladwell’in iddiasına göre, Silikon Vadisi milyarderi olmak istiyorsanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmak istiyorsanız nerede doğduğunuz çok önemli. Çizginin dışındakilerin —yani normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin— hayatları tuhaf ve alışılmadık bir mantık izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede yararlanması için bir plan sunuyor.
Malcolm Gladwell, Tipping Point kitabında dünyayı anlama şeklimizi değiştirmişti. Blink’te düşünme hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi. Outliers’taysa başarı konusundaki anlayışımızı değiştiriyor. Outliers, Türkçe’de MediaCat Kitapları tarafından yayımlandı.

Malcolm Gladwell ABD’de aylar boyu satış listelerinde 1 numarada kalan Tipping Point ve Blink kitaplarının yazarı. The New Yorker gazetesinde sürekli yazdığı bir köşesi var. Daha önceyse Washington Post’ta muhabir olarak çalışmıştı.

Yazan: Banu Adıyaman
Şehir: İstanbul

Bir Yanıt ““Bazı insanlar neden daha başarılı olur?””

  1. Bu kitabı ilk cıktıgı zamanlarda okumustum ama sonunu getirememiştim. Nedendir bilmiyorum ancak şu yazıyı okuyuncak terkardan elime alıp bi daha bakmasım gelmedi değil.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: