“Pazarlama Tanımları 1”

Artık günümüzde pazarlama tanımı bambaşka bir boyut alırken, temelindeki kavramları bilmeden işin içine girmek tam bir felaket olur diye düşünüyorum. Pazarlamanın tanımının dünya ile değişmesi temellerinin değişmesi anlamına gelmediğini düşünüyorum.

Bu yüzden Philip Kotler’in A’dan Z’ye Pazarlama adlı kitabından bir takım kesitlerle pazarlama kavramlarına değineceğim.

Pazarlama: Pazarlama ve satış neredeyse birbirinin zıddıdır. “Israrcı satış pazarlaması” bir çelişkidir. … Pazarlama, ürettiğinizi elden çıkarmanın zekice yollarını bulma saanatı değildir. Pazarlama, gerçek müşteri değeri yaratma sanatıdır. Müşterilerinizin daha iyi duruma gelmelerine yardımcı olma sanatıdır. Pazaralamacının parolası, kalite, hizmet ve değerdir.

Ağıdan Ağıza Reklam: Ağızdan ağıza reklam, beynin, tüm yüksek teknoloji ürünü reklamlarını baştan ağağı düzenlemek için kullandığı zayıf teknoloji yöntemidir. (Michael Cafferky)

Amaçlar ve Hedefler:
Ün. …
1) müşterilerin terchi ettiği tedarikçi olmak,
2) çalışanların tercih ettiği işveren olmak,
3) dağıtımcıların tercih ettiği partner olmak ve
4) yatırımcıların tercih ettiği şirket olmak.

Bağlılık: .. sadakat, müşterilere halihazırda sahip oldukları her şeyi ve daha fazlasını verebilecek çok daha güçlü bir değer önermesiyle çıkagelen bir rakibe karşı koyabilecek kadar güçlü değildir aslında.

Başarı ve Başarısızlık: Başarısızlık, daha akıllı bir şekilde tekrar baştan başlamak için tek fırsattır. (Henry Ford)

Bilgi ve Analitik: Pazarlama, gitgide, kaba satış gücünden çok bilgiye dayalı hale geliyor.

Büyüme Stratejileri: Olgun pazar diye bir şey yoktur. Büyümenin yollarını bulabilen olgun yöneticlere ihtiyacımız var… Büyümek bir zihniyettir. (Larry Bossidy – Honeywell CEO’su)

Çalışanlar: Çalışanlarınıza yerfıstığı verir gibi ufak tefek maaşlar verirseniz, karşınızda maymunlar bulursunuz.

Dağıtım ve Dağıtım Kanalları: Ne kadar hızlı büyüdüklerini bilmiyorum ama daha geçenlerde benim oturma odama bir şube açtılar. (Bir komedyenin Starbucks’un büyümesi hakkındaki esprisi)

Danışmanlar: İyi bir danışmak bulmak için test:
“Saat kaç ? ” diye sorarsanız.

Birinci danışman, “Tam olarak sabah 9:32′yi 10 saniye geçiyor.” Kesin ve gerçeklerle dolu bir çalışma istiyorsanız, onu tuttun.
İkinci danışman, “Siz saatin kaç olmasını istersiniz?” Tavsiyeden çok onay almak istiyorsanız, onu tuttun.
Üçüncü danışman, “Saati neden bilmek istiyorsun?” Sorunu daha dikkatlice tanımlamak gibi biraz özgün bir fikir istiyorsanız, onu tuttun.

Değer: Bir şirketin müşterilerine değer iletme yeteneği, çalışanları ve diğer paydaşları için memnuniyet yaratma yeteneği ile sıkı sıkıya bağlıdır.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: