“Oscar’ın Kralı: Zoraki Kral”

Ulusunun bir lidere ihtiyaç duyduğu anda

İnsanlarının bir sese ihtiyaç duydukları anda

Sıradan bir adam cesaretini bulmasında ona yardım etti…

Bir filmin de ötesinde, şaşırtıcı bir gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak anlatılmış bir baş yapıt Zoraki Kral. Bu yıl 83. kez düzenlenen Oscar ödüllerini aldığı dört ödülle fetheden film ilgi çekici hikayesiyle dikkatleri üzerine fazlasıyla çekti. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi özgün senaryo ve en iyi erkek oyuncu Oscar’larını alarak titizlikle, dikkatle ve özveriyle hazırlanmış bir yapımın gösterilebilecek en iyi örneklerinden biri diyebilirim.

Tom Hooper’ın yönettiği ve David Seidler’in senaryosunu yazdığı bu tarihsel drama türündeki filmin başrollerini Kral 6. George (Bertie) rolüyle Colin Firth, 6. George’un eşi Elizabeth rolüyle Helena Bonham Carter ve konuşma terapisti Lionel Logue rolüyle Geoffrey Rush paylaşıyor.

Filmin konusuna gelince; İngiltere Kralı 5. George’un küçük oğlu Bertie çocukluğundan beri kekemedir. Özellikle bir topluluk önünde konuşmak zorunda kaldığı zaman kekemeliği sıkıntılı anlar yaşamasına sebep olur. Bertie konuşmasını düzeltmek için birçok doktora başvurur ama istediği sonuca bir türlü ulaşamaz. Artık hiçbir şeyin işe yaramayacağını düşündüğü anda eşi Elizabeth, Lionel Logue isimde bir konuşma terapistine ulaşır. Elizabeth, Bertie’yi ilginç kişilikteki Logue ile çalışması konusunda ikna etmeyi başarır. Logue ile Bertie seanslara devam ederken İngiltere 2. Dünya Savaşı’na girmenin eşiğindedir. Kral 5. George’un vefatının ve 8. Edward’ın tahttan çekilmesinin ardından Bertie istemese de İngiltere’nin yeni kralı olur ve yeni İngiltere kralı olarak savaşın eşiğindeki ulusuna radyodan seslenmesi gerekmektedir. Kral, kendisi için zor olan ama ulusunu bir arada tutan bu konuşmayı zamanla arkadaş olduğu Lionel’in verdiği cesaret ve destekle birlikte etkileyici bir şekilde tamamlar.

Çocukken yaşadığı bir travmanın sonucunda kekeme olan filmin senaristi David Seidler, Kral 6. George’un kekemeliğinin üstesinden geldiğini öğrenince bundan çok etkilenir ve onun hikayesini araştırmaya başlar. Yıllar sonra da Lionel Logue’un tedavi ettiği bir adamla tanışır ve onun tedavi yöntemi hakkında bilgi sahibi olur. Seidler böylelikle senaryosunu tamamlar. Yönetmen Tom Hooper ise annesinin önerisiyle bu senaryoyu film olarak çekmeye karar verdi. Çekimlerin dokuz hafta öncesinde Lionel Logue’un şahsi not defterine ulaşıldı ve bundan faydanılarak senaryoda bazı değişiklikler yapıldı. İngiliz Hasta, Aşık Shakespeare, Bridget Jones’un Günlüğü ve Mamma Mia gibi ses getiren filmlerden tanıdığımız İngiliz aktör Colin Firth, Zoraki Kral’daki Kral 6. George rolü ile oyunculuk kariyerinde en zirveye ulaşmış oldu.

Filmin önemli bir siyasal kişiliğin gerçek hikayesini anlatmasının dışında senaryosu, yönetimi, oyuncu seçimi ve performansları, dekor uygulamaları ve kostümleri ile oldukça dikkate alınması gereken bir film. Özellikle konuşma terapistini canlandıran Geoffrey Rush ise filmin bence gizli starı. Film halen vizyonda, henüz izlemediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye edeceğim.

Filmin resmi web sitesinde yayınlanan 6. George’un 1939 yılında halkına yaptığı o konuşmayı buradan dinleyebilirsiniz.

Ayrıca filmin fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: