“Tatil mi?”

Tatil denen olguyu çözemiyorum. Her okul başladığı zaman önümdeki 4 ay sonra gerçekleşecek tatil günleri için plan yapıyorum. Şunu yapacağım, bunu edeceğim şeklinde. Ancak bu tatil kavramını ya ben çözemiyorum ya da tatil bana ters bir olgu hiç bir şey yolunda gitmiyor.

Hani tatilden anladığım, insan dışı bir uyku düzeni, boş boş gezip-tozma, abuk subuk yeme-içme değil. Daha böyle okul zamanı yapamadığım kendimi geliştirmek adına olan aktiviteler olabiliyor.

Örnek olarak, yabancı bir ülkeye gitmek, deli gibi kitap okuyup, film izlemek ya da bir programlama dili öğrenmek. Fakat bütün bunlar ya da bunlara benzer tatil aktiviteleri, iş zamanlarında ilgi çekici gelirken, tatil zamanı her nedense artık “miskinlik” mi diyeyim bilemiyorum nedensiz yere gerçekleşmiyor.

Tatil? Sanırım ilk olarak bu kelimenin anlamı üzerinde düşünmek lazım. Tatil, kanun gereğince çalışmaya ara verilen, dinlenmek ve eğlenmek için geçirilen süre. Bu kavram aslında doğru olabilir. Ancak ben çalışmaya ara vermediğim zamanlarda da dinlenip, eğlenebiliyorum. Çünkü yüksek motivasyon için çalışma aralarında yani geniş olmayan tatillerimde beni mutlu eden etkinlikleri yapmak zorundayım. Bana motivasyon sağlayacak eylemlerin hayatımın her döneminde yanımda olması gerekiyor ve canlı kalması gerekiyor.

Ama tatil zamanlarında düzenli bir hayat dışına çıkınca rahatsız oluyor ve sonunda mutsuz oluyorum. Neden? Zaman kavramını tatil zamanı yitiriyor olmam ya da çevre etkenlerine çabuk adapte oluyor olmam diyebilirim.

Ama uzaktan bakınca, “Neden olayım ki? Hayat benim. Tatil benim.” İşte burada insani özellikler ortaya çıkınca işler değişiyor ve tatil bana tatil olmaktan çok eziyete dönüyor. Planlarım gerçekleşmiyor ya da az birazı gerçekleşiyor.

Mutsuz oluyorum.

Tatil, geniş bir zaman dilimi olmayacak şekilde, bireyin kendini en mutlu hissetiği zaman dilimidir. Diyor ve bu sene ki tatil için planlar yapmaya başlıyorum.

Haydi hayırlısı…

İmaj: Destination360.com

İLGİNİ ÇEKEBİLİR


Kahve sevenler için Galata’da keyifli bir mekan: Cherrybean

Cherrybean

Hafta sonları Taksim‘den Galata’ya doğru yapacağınız güzel bir yürüyüşün ardından Galata’daki Cherrybean‘de aromalı enfes kahveler ve tazecik kekler eşliğinde gazetenizi okuyabilirsiniz.

Galata Kulesi’nin giriş kapısının karşısındaki Camekan Sokak’ta ilerleyin, sokak sağa doğru kıvrıldıktan biraz sonra sağ hizada Cherrybean Coffees’i göreceksiniz. Beş masalık küçük ve samimi bir ortamı olan kafede, sıcak ve soğuk onlarca kahve çeşidi, meyveli ve çikolatalı ev yapımı keklerle güzel bir müzik sizi bekliyor.

Yazının devamı >>

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: