30. İstanbul Film Festivali 17 Nisan’a kadar devam ediyor

İlki 1982 yılında gerçekleşen İstanbul Film Festivali bu yıl 30. yaşını kutluyor. 2-17 Nisan tarihleri arasında devam edecek festival otuzuncu yılına özel olarak 21 bölümle sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Akbank’ın anasponsorluğunda İKSV tarafından düzenlenen festivalde Türk ve dünya sinemasından çeşitli türlerde toplam 230 film gösteriliyor.

1 Nisan’da Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirilen festivalin açılış töreninde yönetmen Yusuf Kurçenli, görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ve Türk sinemasının efsane oyuncularından Metin Akpınar ve Zeki Alasya ile ödüllü Macar yönetmen Béla Tarr’a onur ödülü verildi.

Festivalin Altın Lale’sinin verileceği Uluslararası yarışma bölümünde aralarında Seyfi Teoman’ın yönettiği Bizim Büyük Çaresizliğimiz isimli Türk filminin de yer aldığı on iki film yarışacak. Geçtiğimiz Şubat ayında Berlin Film Festivali’nde de yarışan Bizim Büyük Çaresizliğimiz filmi Türkiye-Almanya-Hollanda ortak yapımı. İlker Aksum, Fatih Al ve Güneş Sayın’ın rol aldığı film yıllar sonra aynı evde yaşamaya başlayan liseden arkadaşların günümüzde bulunması zor olan dostluklarını konu alıyor.

Festivalin Türkiye Sineması bölümünde ise son dönem belgesel ve kurmaca filmlerinden 50 film yer alacak. 14 filmin Altın Lale için yarışacağı Ulusal Yarışma kısmının jüri başkanı son dönem Türk Sinemasının başarılı yönetmenlerinden Reha Erdem. Yarışan filmler ise şöyle: Kümenpolis: Ucu Olmayan Şehir (İmre Azem), Zefir (Belma Baş), Atlıkarınca (İlksen Başarır), Oğul ( Atilla Cengiz), Kar Beyaz (Selim Güneş), Çınar Ağacı (Handan İpekçi), Gişe Memuru (Tolga Karaçelik), Görünmeyen (Ali Özgentürk), Saç (Tayfun Pirselimoğlu), 72. Koğuş (Murat Saraçoğlu), Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Seyfi Teoman), Kırık Midyeler (Seyfettin Tokmak), Press (Sedat Yılmaz), Gölgeler ve Suretler (Derviş Zaim)

Festivalde yer alan diğer bölümler; Üç Arkadaş filmini yeniden beyazperdede izleyebileceğiniz Türk Klasikleri Yeniden bölümü; dünya sinemasına yön vermeyi sürdüren usta yönetmenlerin son filmlerinin yer aldığı Yıllara Meydan Okuyanlar bölümü; dünyanın dört bir yanında çoğu ödüllü filmin yer aldığı Dünya Festivallerinden bölümü; sanat, ekonomi, siyaset, insan hakları, futbol, toplumsal cinsiyet gibi konuları işleyen belgesellerin gösterildiği NTV Belgesel Kuşağı bölümü ve Cumartesi geceleri 24:00 seansı ile geleneksel Geceyarısı sinemasının yer aldığı Geceyarısı Çılgınlığı bölümünde Çığlık 4 /Scream 4 ön gösterimi ile yer alıyor.

NTV Belgesel Kuşağı bölümünde yer alan Çöplük/Waste Land isimli 2010 Berlin İnsan Hakları Ödülü, 2010 Seattle En İyi Belgesel ve 2010 Sundance İzleyici Ödülü’nü almış olan Brezilya-İngiltere ortak yapımı belgesel ile yeni görüyüce çıkan Türk filmlerinden Atlıkarınca’yı izledim. İkisi de kendi açımdan tam isabet oldu; çünkü izlerken hiç sıkılmadığım filmlerdi. Bunların dışında festivalin ilginç ve dikkat çeken bir belgesel filmini 17 Nisan’da izleyeceğim. 1985 Fransız yapımı Claude Lanzmann’ın yönettiği Yahudi soykırımıyla ilgili röportajlardan ve tanıklardan oluşan 350 saatlik ham görüntüden kurgulanıp 450 dakika süren bir belgesel. Bakalım, dayabildiğim kadar izlemeyi planlıyorum.

Bilet fiyatları hafta içi gündüz 4 TL, diğer günler ve saatlerde 8-12 TL olarak değişiyor. Festivalde yer alan tüm Türk filmlerinin biletleri 4 TL’den satılıyor. Bununla birlikte Beyoğlu civarındaki bazı mekanlarda festival süresince kullanılmış biletleriniz ile %10 indirim alabiliyorsunuz.

Ayrıca festival takipçileri festivalle ilgili anılarını paylaşma, eski biletlerden fotoğraflarına kadar birçok anıyı sergileme, izledikleri filmlerden bahsetme gibi fırsatları bulabilecekleri www.filmgibi30yil.com blogununu ziyaret edebilirler.

 

 

 

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: