“Have you heard of insect politics?”

Modern teknolojinin insan bedenini yeniden şekillendirmesi Cronenberg’in fetiş düşüncelerinden birisi…

The New Flesh olarak adlandırılan bu konsept, kendi varlığının farkına varmış olan bedenin kendisini kontrol eden özneye karşı savaş açması ve onu ele geçirmesi üzerine kurulu. Videodrome, Existenz, Shivers gibi filmlerinde de bu konseptin yer aldığını söyleyebiliriz.

Beni et (Flesh) hakkında bilgilendirdiğini düşünüyor olabilirsin ama sen aslında herkesin anladığı et’i biliyorsun. Ben burada et’in maskesinin ötesine geçmekten bahsediyorum… plazma havuzuna dalmaktan… Seth Brundle – The Fly

Dr. Seth Brundle’ın yukarda bahsettiği plazma havuzuna dalmayı, Shivers filminin sonunda Starline Towers sitesinin apartman sakinleri zemin kattaki havuza dalarak gerçekleştirmiş ve kollektif bir bilincin parçası olarak yakalandıkları virüsü dünyaya yaymaya başlamışlardır.

The Fly filminde Yeni Et’i oluşturan faktör teknolojidir. Teleportasyon sonrasında gittikçe sinekleşen bir bilimadamı kontrolünü kaybeder ve dönüşmeye başlar. Dönüştükçe bedeni yeni işlevler kazanır. Duvarda yürür,yiyecekleri eritici bir asitle dışarda öğütür, gücü artar. Ama gittikçe insan formundan şekilsiz bir et formuna doğru yol alır.

Tabi filmimiz 1912 yılına ait Franz Kafka’nın Metamorfoz hikayesine gönderme yapmadan duramaz.

Seth Brundle’ın “ I’m saying I’m an insect who dreamt he was a man and loved it, but now that dream is over and the insect is awake” repliği ile Gregor Samsa’ya göndermesini yapar.

Filmin başrollerinde yer alan Jeff Goldblum ve Geena Davis’in kimyası ne yazık ki ikinci filmde Daphne Zuniga ve Eric Stoltz’a yansımaz. İkinci film daha sönük olarak birincisinin yanına yaklaşamıyacaktır.

Radyoaktif bir örümceğin ısırması sonrasında karizmatik Örümcek Adama dönüşen Peter Parker’a imrenenler The Fly’ı izledikten sonra bir böcek adam olmaya hala imrenirler mi acaba?

Yazan: Burak Emiralp
Şehir: İstanbul

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: