“Evita”: Bir Müzikal Klasiği İstanbul’da…

Evita’yı ilk olarak Madonna ve Antonio Banderas’ın oynadığı o meşhur filmle tanımıştım. Aslında filme uyarlanmış bir Broadway müzikaliydi ama müzikali yaş ve mekan itibariyle izleme şansım olmamıştı hiç. Taa ki, yeni prodüksiyonuyla dünya turnesine çıkıp İstanbul’a gelene dek. Avea blogger davetlisi olarak izlediğim Evita Müzikali 24 Nisan’a kadar İstanbul Kongre Merkezi’nde (Harbiye) sahnelenmeye devam edecek.

Evita Müzikali ilk 1978 yılında Broadway’de sahnelendi. Müzikleriyle büyük beğeni toplayan müzikal bir çok ülkede kendi dilinde sahneye kondu. Türkiye’de de 1989 yılında Zuhal Olcay’ın Eva Peron’u canlandırdığı müzikal Türkçe olarak Gencay Gürün tarafından sahneye kondu. Aynı Eva Peron’un kendisi gibi müzikali de zamanında dünya çapında baya ses getirdi. Broadway’in ardından Hollywood 1996 yılında Evita müzikalini beyazperdeye uyarladı ve en iyi müzik kategorisinde Oscar aldı.

Evita müzikali, Arjantin’in diktatör başkanı Juan Peron’un 1952 yılında henüz 33 yaşındayken hayata veda eden, hem en çok sevilen hem en nefret edilen eşi Evita Peron’un hayatını etkileyici müziklerle dramatik bir şekilde sahneye koyuyor. Fakir bir ailede dünyaya gelen Evita, 14 yaşında aktris olmak için Buenos Aires’e gider ve radyolarda çalışmaya başlar. 26 yaşındayken Arjantin’in başkanı Juan Peron ile evlenerek First Lady olur. Ölene kadar kadın hakları, işçi sendikaları ve yoksul halk için çalışmalarda bulunup halkın büyük sempatisini toplamayı başararak Azizelik mertebesine kadar yükselir. Cenaze töreninde milyonlarca Arjantinli onun için göz yaşı döker.

Evita Peron öldükten sonra onu anlatan bir çok film yapılır Arjantin’de ve müzikalin söz yazarı Tim Rice bunlardan birini izleyerek Peron’un hayatından çok etkilenir ve hemen müzikal yapmak ister. Buenos Aires’a gidip Peron’un hayatını araştırır . Ardından Andrew Webber o etkileyici besteleri yaparak müzikal 1978 yılında sahneye konur ve dünya çapında oldukça ses getirir.

Bu hareketli, gerçek üstü ve güç mücadelerle dolu hayatın sahnelendiği müzikalin bu yeni prodüksiyonunda Evita Peron rolünde Abigail Jaye ve Che rolünde Mark Powell yer alıyor. Jaye’in Evita performansı öyle etkileyici ki, “Don’t Cry For Me Argentina” sesinin güzelliğinde sizi pür dikkat kesiyor. Klasik müzikten rock müziğe latin ritimlerine kadar müzikalin bütün şarkılarını canlı dinlemek son derece büyüleyiciydi. 6 tırla turneye çıkan müzikalin sahne dekoru ve kostümleri ise son derece göz alıcıydı. Böylesine büyük bir müzikali keyifle ve etkilenmeden izlememek mümkün değil.

Müzikalin tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: